Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Evlat Edinme

Yanıt
Old 22-10-2010, 19:10   #1
Nur Deniz

Varsayılan Evlat Edinme

THS'nde ve başkaca kaynaklarda taradığım kadarıyla ''evlat edinme'' konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığımı farkettim. Ve ne yazık ki bu konuda sorduğum sorular ya çok acemice geldiği için ya da önemsenmediği için yeterli yanıt verilmeyerek es geçildi.

Konuyu tam olarak hangi alanda açacağıma karar veremediğim için bu alanda sormayı uygun gördüm. Olası yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim.

30 yaşını aşmış, devlet memuru, velayeti kendisinde bir çocuğu olan, boşanmış bir kadın, evlat edinmek isterse izleyeceği hukuki yol nedir?

Evlat edinmek için istenilen yeterlilik çocuğun yararı değil mi?

Kendisinin bir çocuğu olması evlat edinmesini olumsuz etkiler mi?

SHÇEK'na başvurmadan önce Aile Mahkemesi'nde mi dava açmalı yoksa dileğini doğrudan ilk önce SHÇEK'na mı yapmalıdır?

Saygılarımla...
Old 22-10-2010, 22:56   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Nur Deniz,

Evlat edinmenin koşulları Türk Medeni Kanunu'nun 305 ve devamındaki maddelerinde öngörülmüştür. Bir küçüğün evlat edinilmesi, evlat edinen tarafından bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması koşuluna bağlıdır. Ayrıca evlat edinilecek küçüğün evlat edinenden en az 18 yaş küçük olması gereklidir.

Bu koşullar sağlandıktan sonra aile mahkemesine evlat edinme kararının verilmesi için başvurmak gerekir. Yargılamada ayırt etme gücüne sahip küçüğün rızası ile rızalarının aranmamasını gerektirecek bir neden olmadıkça anne babasının rızası aranır. Ayrıca vesayet altındaki küçüğün evlat edinilebilmesi için vesayet ve denetim makamlarının da izni gerekir. Ayrıca yargılama sırasında evlat edinecek kişinin çocuğunun görüşleri alınır ve değerlendirilir.

Dolayısıyla öncelikle evlat edinilecek çocuğun belli olması ve bir yıl süreyle bakıp eğitmek gerekmektedir. Bunun için Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na başvurulabilir.

Evlat edinecek kişinin çocuğunun olması olumsuz değildir, yeter ki çocuk evlat edinmeye karşı olmasın. Çünkü karşı olursa birlikte yaşam zorlaşacaktır. Ayrıca belirttiğiniz gibi mahkeme evlat edinme kararını vermeden önce yapacağı araştırmada evlat edinmenin çocuğun yararına uygun olup olmadığını araştırır.
Old 23-10-2010, 00:28   #3
Nur Deniz

Yanıtınız için çok teşekkür ederim Özge Hanım,

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=33136

Yukarıda linkini verdiğim forumda, bir yıllık eğitim ve bakımdan sonra, koruyucu ailenin arasında bağ kurduğu çocuktan ayrılmak zorunda kaldığı yazılmış.Bütün herşey yolundaysa, aynı çocuğu evlatlık edinememe gibi bir sıkıntı olabilir mi acaba? Bu davanın sonucunu bilmek güzel olabilirdi.

Sanıyorum çocuklar arasında farklı cinsiyetler de sorun çıkarmaz diye bir çıkarım mantıksız olmaz...Evlat edinmek isteyen kişinin çocuğu ayırt etme gücündeyse ve evlat edinilmesi konusunda bilgiye sahipse, beyanının alınmasında olumsuz bir sakınca olur mu?

Bir de bütün forumları okudum ama şuna rastlamadım, evlatlık almak isteyenin maddi durumu ile ilgili araştırmada, iki çocuğa bakabilecek durumda olması yeterli midir, yoksa daha fazla gelir durumu göz önüne mi alınır?

Çocuk Esirgeme Kurumuna Başvuru yapılırken, cinsiyet belirtmeksizin yaş belirlenebilir mi? Örneğin; 0-3 yaş, 0-5 yaş arası bir çocuğa bir yıl koruyucu olarak bakarak, eğiterek, daha sonra aynı çocuğu evlatlık olarak almak istendiği yazılmak zorunda mı?
Old 24-10-2010, 21:18   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Evet, bağlantısını verdiğiniz konuyu da ben açmıştım, o zaman da çok üzülmüş ve kızmıştım, siz anımsatınca yine üzüldüm. Ne yazık ki yasada olmayan birtakım engeller kurumların iç düzenlemeleriyle insanların önüne çıkarılıyor. Bu konuda fazla şey söyleyemiyorum, yapılabilecek şey yargı yoluna başvurmak oluyor. Ama belki de şu anda kurumun iç işleyişi ve getirdiği kurallar değişmiştir. Benim önerim, evlat edinecek kişi SHÇEK'ye giderek yetkili kişilerle bizzat görüşüp evlat edinmek istediğini belirtmeli. Evlat edinme başvurusunda bulunmak gerekiyorsa bulunmalı. O haberde koruyucu ailenin evlat edinme isteminde bulunmadığı iddia ediliyordu. Ama şu aşamada mahkemeye başvurulamaz, çünkü evlat edinilecek çocuğun belli olması gerekiyor, mahkemenin bu konuda bir yetkisi, görevi yok.

Mahkemenin yapacağı araştırmada iki çocuğa bakabilecek kadar gelir sahibi olmak yeterlidir. Amaç, evlat edinen kişinin çocuğun sağlıklı, huzurlu, fiziksel ve zihinsel gelişiminin sağlanacabileceği bir aile olup olmadığını saptamaktır. Ayrıca evlat edinen kişinin çocuğunun görüşünün alınması zaten yasa gereğidir, herhangi bir sakıncası olmadığı gibi zorunludur. Çocuklar arasında farklı cinsiyetin de sorun olacağını düşünmüyorum, herhangi bir aile ortamında da farklı cinsten çocuklar birlikte büyüyor. Ama çocukların yaşına göre ayrı oda verilmesi olanağının sağlanıp sağlanamayacağı araştırılabilir, çünkü ayrı cinsten olunca ayrı oda ihtiyaç olacaktır.

Dolayısıyla kurumdan doğrudan bilgi almak ve gerekli başvuruları yapmak gerekir. Hatta evlat edinen bu süreçte yaşamaktan endişe duyduğu hususları da belirterek özel olarak bilgi almalıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi