Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Cmk'dan Yararlananlarla Görüşme Imkanı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-05-2008, 16:48   #1
angelaz

Varsayılan Cmk'dan Yararlananlarla Görüşme Imkanı

merhaba,
ben hukuk fakültesi öğrencisiyim ve CMK avukatlarından yararlanan biri ile görüşebilme imkanım olabilir mi acaba? yardımcı olursanız sevinirim.. teşekkürler
Old 12-05-2008, 21:32   #2
Av. Reşit Altunışık

Sayın angelaz,görüşmeden eğer yüz yüze görüşmeyi kastetmiyorsanız bilgim dahilinde cmk ile ilgili sorularınızı cevaplayabilirim.
Old 13-05-2008, 13:16   #3
angelaz

ilginiz icin tesekkur ederim. Yuzyuze gorusmeye gerek yok isterseniz size mail ile sorulari gonderebilirim. Mumkunse bir sey daha rica edecegim Cmk hizmetinden yararlanan muvekkillerinizden biri iletisime gecmemi saglarsaniz cok sevinirim. Ona da mail ile sorulari yollayabilirim. Simdiden cok tesekkur ederim.
Old 13-05-2008, 13:50   #4
Av. Reşit Altunışık

Sayın angelaz, mail yoluyla göndereceğiniz soruları elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım,ancak cmk görevlendirilmelerimizde hukuki yardımda bulunduğumuz kişilerle mail adresini alacak kadar diyalog kurma imkanımız ya da en azından benim olmuyor. O konuda yardımcı olamayacağım.
Old 13-05-2008, 20:58   #5
angelaz

o zaman siz email adresinizi verirseniz ben ilk is size mail atip sorularimi gonderirim. Tekrar cok tesekkurler.
Old 14-05-2008, 16:35   #6
angelaz

1- Bu uygulama ne zaman başladı?
2- Neden CMK avukatı olmayı tercih ettiniz?
3- Bu uygulama hizmetten yararlananlara ne gibi avantajlar/dezavantajlar getirdi?
4- CMK hizmeti çerçevesinde nasıl görevlendiriliyorsunuz?
5- CMK avukatı görevini yerine getirmezse yapılacak olan işlemler nelerdir?
6- Birden fazla şüpheli/sanık olması durumunda tek bir müdafi yeterli oluyor mu? Bunun ne gibi zorlukları var?
7- Sanık kendisine gönderilen müdafiyi kabul etmeyebilir mi? O zaman durum ne olacaktır?
8- Bir avukatın CMK müdafisi olarak görevini ifası ile özel müdafi olarak gerçekleştirdiği görev arasında isteklilik ve verimlilik arasında ne gibi farklar vardır?
9- Ücretlendirme konusunda avukatların ne gibi sorunları vardır?
10- Bu problemler CMK hizmetinin işleyişini ne şekilde etkiliyor?
aslında sorular bunlar fakat bir türlü esajlarım gelmiyor sanırım. Saygılar
Old 14-05-2008, 19:04   #7
angelaz

Benim mail adresim meli_buh@hotmail.com cevaplarinizi oraya da gonderebilirsiniz. Tekrar tesekkurler
Old 15-05-2008, 17:04   #8
Av. Reşit Altunışık

Mail adresinize elimden geldiğince yazdığım cevapları gönderdim.Başarılar dilerim.
Old 15-05-2008, 17:21   #9
angelaz

çok teşekkür ederim ilginiz için gerçekten.. ilgilenmeniz bile yetti..saygılar
Old 30-05-2008, 23:31   #10
Av.muhittinköylüoğlu

değerli arkadaşım konuyla ilgili ayrıntılı bilgi belge döküman istersen ciddi bir arşive sahip olduğumu ve bu konuda anlatmaktan sıkılmayacağımı belirtmek isterim.Yüzyüze de görüşmek istersen benim için mümkündür.Kendimce bu konuda ciddi bir başvuru kaynağı olduğumu düşünüyorum.İlk gününden beri aktif olarak fiili ve düşünsel işin içindeyim.Ve bu konuya ilgi duyan her kes benim için önemlidir.heleki öğrenci iken ilgi duyan daha da önemlidir.
Cep : 0532 252 59 80 tel.0212 2668030

CMK avukatlarının sorunları ile ilgilenmeyi temel alan bir derneğide kısa süre önce kurduk.

Sorularına kısa cevaplara gelirsek

1- Bu uygulama ne zaman başladı?
Kanun 1992 sonunda çıktı.ancak ciddi anlamda uygulanması 1994 ortalarından itibaren gerçekleşmeye başladı.ilk anlarda çok kötü uygulamalara rastlanıyordu.karakol ve adliye altı avukatlığı almış mbaşını gidiyordu.sonrasında 1993 sonlarında bir dergide bu konuya ilişkin çıkan haber sonrasında oluşan infial avukatları avukatlarda baroyu harekete geçirince istanbulda görevlendirme merkezi hale getirilip baroda kurulan servis aracılığı ve bölge örgütlenmesi ile oldukça önemli bir yol katetti
daha önceleride Ç.M.K. görevlendirmeleri vardı.o da bu örgütlenme ve müessesenin ilk adımları sayılabilir.
2- Neden CMK avukatı olmayı tercih ettiniz?
Buradaki zevk hukuki ve felsefi olarak inanın hiç bir alanda yok.En azından bir çok arkadaşımın böyle düşündüğünü biliyorum.eğer türkiyede ceza yargılamasında insan hakları hukuku alanında bir gelişme varsa bir içtihat varsa bir gelişme varsa bu cmk avukatlarının eseridir.Onların mücadelesinin eseridir.

3- Bu uygulama hizmetten yararlananlara ne gibi avantajlar/dezavantajlar getirdi?
Bu uygulama hizmetten yararlananlara en azından bir avukatın hukuki yardımızdan yararlanma karakolda iken sesini dışarıya duyurabilme imkanı getirdi.
tabi uygulamanın zaman içerisinde yozlaşmaya yüz tutması ilk zamanlardaki heyecanın kaybolması ve ne yazık ki barolar ile barolar birliğini,n ve eski avukatların CMK uygulamasına zorunlu müdafilik müessesine soğuk bakması nedeniyle daraltılan kapsm ve usul bir takım önemli olumsuzluklarada yolaçmıştır ve açmaktadır.bazı arkadaşlarımızın da meseleye esnaf misali sadece bedava para kazanmak yolu olarak bakması tabi ki hak ihlalerine ve olumsuzluklara yol açmaktadır.
4- CMK hizmeti çerçevesinde nasıl görevlendiriliyorsunuz?
Baro kolluk savcılık ve mahkemelerden gelen talep üzerine cmk listasinde yer alan avukatları görevlendiriyor.Bu listenin hazırlanmasında ve uygulamasında her şehir değişik yöntemler uygulamaktadır.İstanbulda ise sistem konusunda şu an bir kargaşa ve arayış vardır.baro yönetimi ile cmk avukatları arasınada ve cmk avukatlarının kendi arasında önemli görüş farklılıkları mnevcuttur.
5- CMK avukatı görevini yerine getirmezse yapılacak olan işlemler nelerdir?
Cmk avukatı görevini yerine getirmezse sorusu son deerece önemli ve uzun cevaplı bir sorudur.CMK tasarısını gerekçelerined bu konu daha ayrıntılı olarak incelenmiştir.uygulamada görevi ihmalden ceza davası ve disiplin soruşturması açılmaktadır.ama ne yazık ki bu da tmbala ya benzemektedir.Çok üzücü ve yanlış neticerede gidilebilmekte ciddi olarak hukuki yardım yapan meslektaşlarımız töhmet altında kalırken hiç bir hukuki yardımda bulunmayanlara bir işlem yapılmaması sonuçları ortaya çıkabilmektedir.Mesele son derece grift olup esasen çözüm İHAM nin artico kararının iyi anlaşılması ve yorumlanmasındadır.hukuki yardım teorik ve hayali değil gerçek ve etkili olmalıdır.
6- Birden fazla şüpheli/sanık olması durumunda tek bir müdafi yeterli oluyor mu? Bunun ne gibi zorlukları var?
eskiden şüpheli sayısı ne olursa olsun tek müdafi atanıyor ve tek ücret ödeniyordu.sonraları sanık baına ödemeler başlayınca önemli hukuki hata ve suistimaller ortaya çıktı.istanbulda kendimizce bir avukata 4 sanık kuralı koyduk ama bazı şehirlerde 300-400 sanığa yasanın amacına aykırı olarak tek avukat atanması olayları meseleyi çığrından çıkardı.sonrasında 5560 sonrası sayı sınırlamalrı ücret sınırlamaları getirildi.Şu an mümkün olduğunca her sanığa ayrı avukat atanıyor.

7- Sanık kendisine gönderilen müdafiyi kabul etmeyebilir mi? O zaman durum ne olacaktır?
Bu da çok teknik bir soru ancak sanığın bizim uygulamamızda ve yasamızda böyle bir hakkı yok.esasen yanlış saıklara piyangodan çıkar gibi avukat atanması zaten yanlış sanıklara seçme hakkıı tanınması gerekir.Ama ne yazık ki bu gibi temel meseleler hiç tartışılmıyor.kurduğumuz savunma avukatları derneği ile bu tartışmaları da açmak niyetindeyiz.senin bu tür soruları dile getirmen çok hoş

8- Bir avukatın CMK müdafisi olarak görevini ifası ile özel müdafi olarak gerçekleştirdiği görev arasında isteklilik ve verimlilik arasında ne gibi farklar vardır?
Şahıs olarak bana sorarsan ve bir çok arkadaşımında böyle olduğunu biliyorum hiç bir fark yoktur.Ben özel işlkerimde polis savcı ve majhkemeler ile hiç kavga etmedim(kavgadan hukuki ve fiili olarak kavgayı kastediyorum.) ama CMK işlerim nedeniyle çok ciddi kavgalar ettim.yargılanıp mahkum oldum.Tazminata mahkum oldum.hacize maruz kaldım.ciddi bir mali külfetle karşılaştım.bir kuruşiş kazanmadığım gibi ciddi ekonomik zarara uğradım.Ve bunu ,istanbulda CMNk ile ilgisi olan çok kişi bilir.Benim kadar olmada da bu işi gönülden yapıp kendisini önemli ölçüde mesai ve para olarak bu işe kaptıran hastalarımız mevcuttur.
9- Ücretlendirme konusunda avukatların ne gibi sorunları vardır?
Ücretlendirme konusundaki sorunlar esas olarak masrafların alınaması ile geç ödenmesidir.Bir diğer önemli sorun ise hazırlığın bütün olarak kabul edilmesi ile her aşamanın ortalam 25.00. tl ye tekabül etmesidir.
10- Bu problemler CMK hizmetinin işleyişini ne şekilde etkiliyor?
Şu an benim şahsi görüşüm en önemli sorunun baroların zorunlu müdafiğe soğuk bakması nedeniyle sorunu görmezden gelmeleri.Ve bu meseleyi seçim dönemlerinde popülist söylemlerle takdim etmelerinden kaynaklanan mücadele azmindeki hevesindeki azalmadır.Bu önemli sayıda cmk aşığı avukat arkadaşımızı meseleden soğutmuş uzaklaştırmış meseleye insan hakları mesleki saygınlık çerçevesinde bakan arkadaşlarımnızın uzaklaşmasına para kazanmanın herhangi ve zahmetsiz bir yolu geçerken bir cmk yapayım azda olsa para kazanayım bu arada işi layıkı ile yapmanın gereği yok sanıkla görüşmem dosya fotokopisini almamk cezaevine gitmem diyenlerin sayısını çoğaltmıştır.Üstelik dosya fotokopisi almadan tutuklu sanıkla bir kez olsun görüşmeden ve hatta suç isnadını bilmeden müdafili yapan bazı arkadaşlarımız (meslektaşımız demiyorum) bunu avukatın bağımsızlığı ya da bu kadar paraya bu kadar iş gibi kavramlarla savunmaktadırlar ki kabul edilemez.
aslında sorular bunlar fakat bir türlü esajlarım gelmiyor sanırım. Saygılar

İlgin ve ilginç soruların için gerçekten kutluyor ve teşekkür ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi