Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

İcra iflas 106-110

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2009, 13:07   #1
9s4i5

Dikkat İcra iflas 106-110

Madde 106:

Alacaklı haczolunun mal menkul ise hacizden nihayet bir sene ve gayrimenkul ise nihayet iki sene içinde satılmasını isteyebilir.

Madde 110:

Bir malın satılması kanuni müddet içinde istenmez veya talep geri alınıpta bu müddet içinde yenilenmezse o mal üzerindeki haciz kalkar.

Bu maddeleri okuyunca bir takım çelişkiler yaşadım. 110. maddeye göre "satış talebi ardından satıştalebini geri aldığımızda bir sene ve iki senelik süre, talebin geri aldığımız zamandan sonra mı başlar? Üst merci kararlarını araştırdım fakat imkanlarım kısıtlı olduğu için tam anlamı ile bu yönde bir somut olay ile karşılaşmadım.
Old 19-09-2009, 19:40   #2
avbilgen

Talebinizi geri alırsanız yani vazgeçerseniz zamanaşımı ilk haciz tarihinden itibaren işler. Örnek vermek gerekirse 05.04.2008 tarihinde bir araba hacziniz var. Siz arabanın 01.11.2008 tarihinde satış istediniz. Sonra vazgeçtiniz. Bu durumda hacin süresi 05.04.2009 tarihinde dolar. Yani satış talebinden alacaklının vazgeçmesi halinde haciz süresi ilk tarihe göre hesaplanır.
Old 20-09-2009, 10:37   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan 9s4i5
Madde 106:

Alacaklı haczolunun mal menkul ise hacizden nihayet bir sene ve gayrimenkul ise nihayet iki sene içinde satılmasını isteyebilir.

Madde 110:

Bir malın satılması kanuni müddet içinde istenmez veya talep geri alınıpta bu müddet içinde yenilenmezse o mal üzerindeki haciz kalkar.

Bu maddeleri okuyunca bir takım çelişkiler yaşadım. 110. maddeye göre "satış talebi ardından satıştalebini geri aldığımızda bir sene ve iki senelik süre, talebin geri aldığımız zamandan sonra mı başlar? Üst merci kararlarını araştırdım fakat imkanlarım kısıtlı olduğu için tam anlamı ile bu yönde bir somut olay ile karşılaşmadım.

Sayın meslektaşım,

110. Maddeden, "satış süresi içinde istenip de süre bitmeden talep geri alınırsa, böyle bir durumda yeni baştan bir sürenin işlemeyeceği, kalan süre içinde talebin yenileceği" anlaşılıyor.

İİK.106' da yer alan Satış isteme süresinin zamanaşımı değil, hak düşürücü süre olduğunu düşünüyorum. Bu itibarla takibe müteaalik her işlemde zamanaşımı süresinin kesilip, yeni baştan aynı uzunlukta bir sürenin doğması hususu BK.133/2. madde delaletiyle ancak zamanaşımı süreleri bakımından geçerli olup, hak düşürücü süreler için bu kural geçerli değildir. Bu durum bile tek başına sürenin vazgeçme tarihi itibariyle yeniden başlamayacağına (kanaatimce) bir işarettir.

Bu itibarla maddede yer alan "Bu müddet içinde..." cümlesinden satış isteme süresinin başladığı tarih itibariyle, vazgeçme tarihine kadar işleyen süreden kalan bakiye süre içinde yeniden satış talep edilebilir, şeklinde anlaşılmalıdır. (Diye düşünüyorum)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi