Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

yurt müdürünün kız öğrencileri muayene ettirmesi hukuka aykırı mı?

Yanıt
Old 18-12-2007, 22:06   #1
efekankaptan

Karar yurt müdürünün kız öğrencileri muayene ettirmesi hukuka aykırı mı?

bugün yapılan çoktan seçmeli bir sınavda şöyle bir soru vardı: aşağıdakilerden hangisi hukuka aykırı bir davranıştır?
a)yurt müdürünün kız öğrencileri muayene ettirmesi
b)polisin yakalama sırasında kişini bileğini incetmesi

diğer şıklar zaten yanlıştı. bu iki şık arasında kaldım doğru olan hangisi ve neden??

teşekkürler...
Old 19-12-2007, 00:25   #3
slide

Alıntı:
Yazan efekankaptan
bugün yapılan çoktan seçmeli bir sınavda şöyle bir soru vardı: aşağıdakilerden hangisi hukuka aykırı bir davranıştır?
a)yurt müdürünün kız öğrencileri muayene ettirmesi
b)polisin yakalama sırasında kişini bileğini incetmesi

diğer şıklar zaten yanlıştı. bu iki şık arasında kaldım doğru olan hangisi ve neden??

teşekkürler...
yurt müdürü kızları ne maksatla muayene ettiriyor?
Old 19-12-2007, 00:27   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan slide
yurt müdürü kızları ne maksatla muayene ettiriyor?

Önemi var mı? Bu şık zaten yanlış.
Old 19-12-2007, 00:33   #5
slide

peki o halde neden diğer şıkları istedinizbunun önemi var mıiki şık arasında kalınmışsiz de a şıkkını elediğinize göre cevabı vermelisiniz artıkbakın başlığa acil demiş arkadaşımızbana cevap vermeniz yerine arkadaşa cevap verseniz çok daha makbul olurduhaksız mıım?yoksa bilginiz paylaşmak konusunda kıskançmısınız_?
Old 19-12-2007, 00:42   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan slide
peki o halde neden diğer şıkları istedinizbunun önemi var mıiki şık arasında kalınmışsiz de a şıkkını elediğinize göre cevabı vermelisiniz artıkbakın başlığa acil demiş arkadaşımızbana cevap vermeniz yerine arkadaşa cevap verseniz çok daha makbul olurdu

Çünkü bana göre 2 şık da yanlıştı. Belki üyemizin gözünden kaçan diğer şıklardan birisi doğru olabilir diye sormuştum.

Alıntı:
yoksa bilginiz paylaşmak konusunda kıskançmısınız_?

İyi espriydi.

Saygılarımla
Old 19-12-2007, 01:56   #8
üye20519

sınav sorusuysa gecmiştir neden acil bende onu anlamadım bencede b sıkkı
Old 19-12-2007, 08:08   #9
Av. Şehper Ferda DEMİREL

a şıkkı

Nedeni:
ne
Alıntı:

TCK MADDE 287 - (1) Yetkili hakim ve savc
ı kararı olmaksızın, kişiyi genital muayeneye gönderen veya bu muayeneyi yapan fail hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (SULH CEZA MAHK.)
(2) Bulaşıcı hastalıklar dolayısıyla kamu sağlığını korumak amacıyla kanun ve tüzüklerde öngörülen hükümlere uygun olarak yapılan muayeneler açısından yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz.

Kolay gelsin...

***(Suat beyin her ikisi de yanlış sözüne de katılıyorum a şıkkının soruluş şekli yanlış, b şıkkının da, aksi halde polisin yakalama sırasında kasten bilek incitme hakkı vardır sonucuna ulaşabiliyoruz zira )
Old 19-12-2007, 08:20   #10
Av.Cengiz Aladağ

Diğer seçenekleri elediysek, a seçeneği doğrudur diye düşünüyorum. Çünkü b seçeneğinde, polisin yakalama sırasında direnişi kıracak ölçüde zor kullanma yetkisi vardır ve bu sınırlar içerisinde yakalanana karşı yapılan etkili eylemler hukuka aykırı değildir.
Beden muayenesi ise hakim ve gecikmesi sakıncalı durumlarda Cumhuriyet savcısının kararı ile yapılabilir. Bu nedenle a seçeneğindeki eylem hukuka aykırıdır.
Old 19-12-2007, 09:21   #11
Av. Emrah GELEŞ

Karar a seçeneği doğru

Polislerin yukarıda da belirtildiği gibi karşı koymalarda direnişi bertaraf edecek nitelikte kasta varmayan şekilde şüpheliye müdehale edebilme olanağı bulunmaktadır.Müdürrün muayenesine gelince de cevap şıkkında tam bir açıklık olmadığı için müdürün yetkili yerlerden izin almadığı için bunu yapmadığını varsayacağız ve hukuka aykırı olarak değerlendireceğiz...
Old 19-12-2007, 10:08   #12
efekankaptan

sanırım cevap A şıkkı. Ben B yapmıştım ancak daha sonra polis vazife ve salahiyet kanununu incelediğimde B şıkkının doğru olabilmesi ihtimali çok çok azaldı. Yalnız cevap A şıkkı ise de sayın Av.Şehper Ferda DEMİREL'in bahsini geçirdiği tck m.287/2 durumunun cevap şıkkının açık olmamıası nedeniyle anlaşılabileceğinden bence sorunun iptal edilmesi gerekiyor.
Old 19-12-2007, 10:32   #13
efekankaptan

Alıntı:
Yazan cedaw
sınav sorusuysa gecmiştir neden acil bende onu anlamadım bencede b sıkkı

acil çünkü eğer sorunun cevaplarının yanlış olduğuna karar verilirse soruyu daha hocalar kağıtları okumadan iptal ettirme gibi bi şans doğabilir. kağıtları okudukları zaman ne yapsak etsek de soruları iptal etmiyolar çünkü
Old 19-12-2007, 12:11   #14
nurten çakmak

Varsayılan :)

Ben hukukçu değilim hukuk okumadım ,benim mantığıma göre okul müdürünün kız öğrencileri muayene ettirme yetkisi yoktur vede olamaz bence (a) şıkkı
Old 19-12-2007, 17:57   #15
Av. Emrah GELEŞ

Karar iptal

Sınav sonucunu öğreneli 60 günden fazla olmadı ise başvurabilirsin iptal edilmesi için
Old 19-12-2007, 18:10   #16
Av. R. Onur ÇINAR

emrah doğru söylemiş... soruyu soran arkadas zannedersem birinci sınıf.. arkadaşıma tavsiyem soruyu iptal ettirmeye bence hiç uğraşmasın. bu kadarcık bir hata yüzünden kesinlikle bu soruyu iptal etmezler.bana güvenin (tecrübe konuşuyor
Old 19-12-2007, 18:48   #17
Hasan Bahadır Büyükavcı

Bence böyle bir soruyu sormak hukuka aykırıdır.
Old 24-12-2007, 14:41   #18
jurist27

Bence muayene sonucu Kamu sağlığına etki edebilecek niteliktedir (AIDS vs.. gibi hastalıkların çıkabileceği öngörüsüyle)bu yüzden kamu yararına yapılan bir durum söz konusudur. Yurt müdürü haklı diyorum ben.
bana göre b) şıkkı .

SAYGILARIMLA..
Old 29-12-2007, 12:15   #19
kapgan

Alıntı:
Yazan Erdem Külçür
cevap şıkları çok dar kalıplar halinde verilmiş
A şıkkında yurt müdürünün kız öğrencileri ne tür bir muayene ettirmesi belirtilmemiş. Kanunda ise sadece genital muayene kapsamında hüküm verilmiş. O halde bulaşıcı hastalık vs. nedeniyle bir muayene olması halinde hukuka aykırı bir sonuç doğmaz.

B şıkkında da Polise karşı herhangi bir direniş sözkonusu değil.Bu dar kalıplar halinde doğru yanıtı bulmak oldukça güç.

Kesinlikle katılıyorum.Kanunda öngörülen muayene belli,oysa soruda belirtilmemiş.Peki müdür acil olarak kuş grıbi tehlikesiyle muayeneye götürüyorsa??*
Old 05-01-2008, 14:26   #20
O.Özcan

MADDE 16- (Değişik: 5681 - 2.6.2007 / m.4) Polis, görevini yaparken direnişle karşılaşması halinde, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde zor kullanmaya yetkilidir.
Zor kullanma yetkisi kapsamında, direnmenin mahiyetine ve derecesine göre ve direnenleri etkisiz hale getirecek şekilde kademeli olarak artan nispette bedeni kuvvet, maddi güç ve kanuni şartları gerçekleştiğinde silah kullanılabilir.
İkinci fıkrada yer alan;
a) Bedeni kuvvet; polisin direnen kişilere karşı veya eşya üzerinde doğrudan doğruya kullandığı bedeni gücü,
b) Maddi güç; polisin direnen kişilere karşı veya eşya üzerinde bedeni kuvvetin dışında kullandığı kelepçe, cop, basınçlı su, göz yaşartıcı gazlar veya tozlar, fiziki engeller, polis köpekleri ve atları ile sair hizmet araçlarını,
ifade eder.
Zor kullanmadan önce, ilgililere direnmeye devam etmeleri halinde doğrudan doğruya zor kullanılacağı ihtarı yapılır. Ancak, direnmenin mahiyeti ve derecesi göz önünde bulundurularak, ihtar yapılmadan da zor kullanılabilir.
Polis, zor kullanma yetkisi kapsamında direnmeyi etkisiz kılmak amacıyla kullanacağı araç ve gereç ile kullanacağı zorun derecesini kendisi takdir ve tayin eder. Ancak, toplu kuvvet olarak müdahale edilen durumlarda, zor kullanmanın derecesi ile kullanılacak araç ve gereçler müdahale eden kuvvetin amiri tarafından tayin ve tespit edilir.
Polis, kendisine veya başkasına yönelik bir saldırı karşısında, zor kullanmaya ilişkin koşullara bağlı kalmaksızın, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun meşru savunmaya ilişkin hükümleri çerçevesinde savunmada bulunur.

Polis vazife ve selahiyet kanunu'nun yukarıda belirtmiş olduğum maddesi sınav bu şıkkın doğru olduğunu açıkça ifade etmektedir. Sınav sorusunda verilen bu şıkkın içeriği çok açık olmasa da, şıkkı var olduğu kadar anlayıp yorumladığımız vakit doğru olduğuna kanaat getirmemiz gerekir.

Genital muayene
MADDE 287 - (1) Yetkili hakim ve savcı kararı olmaksızın, kişiyi genital muayeneye gönderen veya bu muayeneyi yapan fail hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
(2) Bulaşıcı hastalıklar dolayısıyla kamu sağlığını korumak amacıyla Kanun ve tüzüklerde öngörülen hükümlere uygun olarak yapılan muayeneler açısından yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz

Sınavda sorulan soruya yanıt olarak verilebilecek seçenelerden diğerinde yurt müdürünün öğrencileri muayeneye götürmesinden bahsedilmekteyse de, malum şık ayrıntı ve açıklamadan uzak olduğundan ve bu kapsamda diğer şıkkın daha doğru kabul edilebileceği aşikardır.

Zira polisin şüpheli ya da sanığı yakalarken, şahsa zarar vermesi daha muhtemel ve yasalar çerçevesinde hukuka uygunluk olarak değerlendirilirken, yurt müdürünün yalnızca KIZ öğrencileri muayeneye götürmesi dururumu TCK’nun 287/1. maddesine göre değerlendirmeye daha müsaittir.
Old 08-01-2008, 19:37   #21
Avukat Mustafa Kemal Batur

a)Yurt müdürünün kız öğrencileri muayene ettirmesi

Burada ne amaçla muaye ettirildiği önemli bence. Şıkta genital bölge vs. denmiyor. Farklı bir bulaşıcı hastalıktan dolayıda olabilir. Sonuçta yurtların güvenliği ve sağlığı müdürden soruluyor. Şık açık değil.

b)Polisin yakalama sırasında kişini bileğini incetmesi

Bu şıkta tamamen muamma. Polis durduk yere mi zor kullanıyor yoksa polise karşı direniş mi var?

Soruyu soran arkadaş bence tam cevapları yazmamışın. Aklına geldiği şekilde yazmışın ve burda bir çok kişide bu nedenle kararsızlığa düşmüş.
Old 09-01-2008, 01:15   #22
Gemici

AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ
Madde 8
Özel hayatın ve aile hayatının korunması
1. Herkes; özel ve aile hayatına, konutuna ve haberleşmesine saygı gösterilmesi hakkına sahiptir.
2. Bu hakkın kullanılmasına bir kamu otoritesinin müdahalesi, ancak ulusal güvenlik, kamu emniyeti, ülkenin ekonomik refahı, dirlik ve düzenin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması için, demokratik bir toplumda, zorunlu olan ölçüde ve yasayla öngörülmüş olmak koşuluyla söz konusu olabilir.
Anayasa:
MADDE 20. – Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. (Mülga cümle: 3.10.2001-4709/5 md.)

Alıntı:
Yazan Erdem Külçür
A şıkkında yurt müdürünün kız öğrencileri ne tür bir muayene ettirmesi belirtilmemiş. Kanunda ise sadece genital muayene kapsamında hüküm verilmiş. O halde bulaşıcı hastalık vs. nedeniyle bir muayene olması halinde hukuka aykırı bir sonuç doğmaz.

Alıntı:
Yazan jurist27
Bence muayene sonucu Kamu sağlığına etki edebilecek niteliktedir (AIDS vs.. gibi hastalıkların çıkabileceği öngörüsüyle)bu yüzden kamu yararına yapılan bir durum söz konusudur. Yurt müdürü haklı diyorum ben.
bana göre b) şıkkı .

SAYGILARIMLA..

Ceza Kanunu
Genital muayene

MADDE 287 - (1) Yetkili hakim ve savcı kararı olmaksızın, kişiyi genital muayeneye gönderen veya bu muayeneyi yapan fail hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
(2) Bulaşıcı hastalıklar dolayısıyla kamu sağlığını korumak amacıyla Kanun ve tüzüklerde öngörülen hükümlere uygun olarak yapılan muayeneler açısından yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 1994 yılında aldığı C.404/92P kararında Insan Hakları Sözleşmesi’nin 8.ci maddesine daynarak, kişilerin özel hayatına bağlı temel haklarından birisi olarak kişinin sağlık durumunu gösteriyor ve kişinin rızası olmadan doktor muayenesine tabi tutulamıyacağını belirtiyor. Karar konusu olan olayda kişinin haberi olmadan, kendisne AİDS testi yapılmış(başka bir gaye ile alınan kan AIDS testine tabi tutulmuş) Kızların, ergin olmayan kızlarda anne babanın rızası olmadan kızları doktor muayenesine göndermek hem Insan Hakları Sözleşmesi’ne hem de Anayasanın 20.ci Maddesine aykırıdır. Genital Muayeneyi düzenliyen Ceza Kanunu Madde 287 sadece olayın cezai yönünü belirtiyor. Ben kişilerin rızası dışında gerçekleştirilen bir muayenenin cezai bir müeyyideye bağlı olmasa bile hukuka aykırı olduğu görüşündeyim.
Kendisine kızları doktor muayenesine gönderme yetkisi veren herhangi bir kanun veya tüzük olmadan onları doktor muayenesine gönderen okul müdürü hukuka yakırı hareket etmiş olur.

Saygılarımla
Old 02-02-2008, 21:42   #23
lawyerorjudge

polisler vazifesini yerine getirirken kastın aşılmaması suretiyle yapmışsa mevzuata uygun olmasına rağmen genital muayene öyle herhangi bir istekle yapılamayacağından mütevellit a şıkkı doğrudur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi