Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk Fakültesi Ders Notları - Sınav Soruları

Yanıt
Old 08-08-2007, 22:19   #31
gülcan

kimsenin notunu alıp çalışmamda kimseye notta vermem hukuk fakültesi öğrencisi idealist yaratıcı olmalı bence başkasının hazırıyla geçinmemeli farklı olmak da bu değilmidir sizce arkadaşlar saygılarımla
Old 09-08-2007, 19:04   #32
m.anıl

Not paylaşımı hem zor olur bide yanlışlıkla notta yapılacak hatalar bizi mağdur edebilir.Ama ayrıca bir bölüm ayırarak ve sınıflara bölerek sınav sorularını paylaşırsak hem farklı soru tiplerini görürüz hemde birbirimie yardımcı olmuş oluruz.Hatta zahmet açısından cevapları vermeye dahi gerek yok
Old 21-08-2007, 21:38   #33
..Deniz..

kesinlikle hem derste kendi tuttuğumuz notlar ve kitaplar kaynak olarak tutulmalı derim..ben genelde derste arkadaşların aldığı notları alıyordum ancak noktalama işaretleri olsun bağlaçlar olsun o kdar farklı anlamlara çekiyorki cümleleri,o yüzden kendi tuttuğunuz notu evde temize alıp kitaptan alınan özetle sağlamlaştırırsak daha güvenilir bir not olacağına inanıyorum..Ancak bazı dersler için ne notlar ne de kitaplar etki ediyor hocanın takıntısı varsa olmuyor.. 600 kişiden 12 kişi geçiren hocalar gibi mesela.
Old 26-08-2007, 22:08   #34
NÜANS

Şöyle ki,
Hemen her fakültenin civarında tünemiş bir FOTOKOPİCİ vardır..(Ör: Selimiye fot.) Yani bu iş hoş bir ticarete dönüşmüş durumda..Not bu gibi yerlerden takip edilebilir..
Muhakkak ki kitaptan çalışmanın hazzı,güveni başkadır fakat güvenilir bir elden çıkmış not hocanın naçizane sözlerine de yer verdiğinden o yıl vurgulanmak istenen konular kendini belli eder.. bence derse devam etmeli, edilemiyorsa kitap ve son zamanlarda da notlara çalışılmalı.. Kolay ve de rast gele..
Old 29-08-2007, 23:52   #35
NÜANS

Alıntı:
Yazan gülcan
kimsenin notunu alıp çalışmamda kimseye notta vermem hukuk fakültesi öğrencisi idealist yaratıcı olmalı bence başkasının hazırıyla geçinmemeli farklı olmak da bu değilmidir sizce arkadaşlar saygılarımla

Bu cümleyi okuduğumda aklıma Avrupa Yakasının Burhan'ı geldi o da kimseye kopya vermezmiş
Doğru olabilir tabi.. Bakış açısı..
Old 02-09-2007, 22:08   #36
MERYEM VATANSEVER

ben de guvenılır kaynaklardan calısılması gerektıgıne ınananlardanım kendım de oyle yaptım,cunku kım tarafından tutuldugu bellı olmayan notlardan calısmanın basarı getırecegıne ınanmıyorum,ama sınav sorularının sınavlara calısırken cok katkısı oluyor,hangı konular uzerınde daha fazla duruldugunu anlamıs oluyoruz ve onlara agırlık verıyoruz,kısacası guvenılır kaynaklar en saglıklısı derım ben
Old 04-09-2007, 04:09   #37
endersav

notlara hiç bakmadığımı söyleyemem(öğrenci psikolojisi) ama kitabı okumadan nota bakmam.Bu sayede nottaki yanlışları bularak öğreniyorum.
bence derste not almasanız bile bulunun ve öncelikle kitabı okuyun.
Old 08-09-2007, 09:14   #38
NÜANS

Demek sizin dönemde iyi not tutan yokmuş.. Bizim sınıfta Burak Özen (Borçlar), not tutan arkadaşımızdan defterini istemişti.. Zira her zaman da anlattıklarından mesul tutmuştur.. Olayda bi yamuk yok yani..
Old 08-09-2007, 19:41   #39
MERYEM VATANSEVER

ama soyle bır sorun var kı her zaman herkes dogru not tutamayabılıyor,dogru not tutamayanlardan alınan notlar ve cekılen fotokopıler cogu ogrencının yanlıs bılgılenmesıne sebep oluyor
Old 08-09-2007, 22:46   #40
jumeaux

Şahsi görüşüm notlardan çalışmanın kumar oynamaktan farksız olduğu. En azından kendi tuttuğunuz notlar değilse. Çünkü notu tutan kişi sadece önemli olduğunu düşündüğü yerleri yazar. Önemli olan bazı yerleri de atlayabilir ( bu "önemli olma" özelliği sınavlar için geçerlidir; yoksa tüm bilgiler gün gelir önem kazanır.). Ayrıca notlardaki özet bilgilerle sınavlarda daha fazla pot kırılabileceği kanaatindeyim.
Old 09-09-2007, 22:09   #42
ÇAĞLA

...Ben başkasının notlarından hiçbirzaman çalışmadım .Açıkcası çalışamıyorum.Başkalarının notlarını almak zorunda kaldığım zamanlar da bile aldığım notlardan çalışmıyorum.Sadece notlara bakarak işlenen konular ve üzerinde durulan konular üzerinde fikir edinip,kendi üzerinde durduğum konularla kıyaslarım.Arkadaşlarımın hangi konular üzerinde durduğu ve sınav konusu olan konuyu anlatım ,çalışma uslublarındanda yararlanıyorum.Fakat hiçbir zaman başkasının notları üzerinden çalışamamışımdır.Ama notlarım isteyen herkese açıktır.Ve isteyen herkese vermişimdir ,veririm de.Çünkü benim notlarıma demekki güveniyorlar ve benim notlarımdan çalışıyorlar Ama açıkcası ben hiçkimsenin notuna güvenmem.Kendi notum benim için enyararlısıdırNeden kendim çalışıp notlarımı kendi uslub tarzımla tutmak varken başka notlardan çalışayım ki.Bu benim için oldukça yararlı ve özel
Herkese başarılar diliyorum.
Saygılarımla.
Old 10-09-2007, 19:35   #43
suskun_juliette

Ceza hukukunda son zamanda notlardan çalışmıştık.Bir arkadaşımız kendini not çıkarmaya adamıştı adeta.Her gün okula geldiğinden onun hiçbir ayrıntıyı kaçırmayacağından emindik de bir şeyi atlamışız,yanlış anlayıp yanlış yazması tabi kiSonuç olarak onun notundan kim çalışmışsa bütünlemeye kaldı ve ne tuhaftır ki kendisi geçti..Bazıları araştırıyor hazır yemek her zaman sanıldığı gibi kolayı seçmek demek olmuyor...Kimi art niyetli olup bile bile yanlış bilgileri yayıyor olabilir)bu yüzden kendi notunu kendin çıkaracaksın,sitemin olaaksa da kendine olacak..Kiminin tuttuğu notar düzensiz ve iğrenç bir yazıyla yazılıyor.Düşük cümleler,noktayı virgülü nereye koyacağını bilmeyen hukukçu adayları..Bunların hazırladığı notlardan ders çalışmak yalnızca vakit kaybı..Ben yandım El yanmasın
Old 11-09-2007, 23:17   #44
adalet tanrıçası

Olumlu

Arkadaşlar bence en iyi not insanın kendi çıkardığı nottur!!!!
Old 13-09-2007, 19:47   #45
nazlikiz

ben ankara üniversitesinde okumaktayım bazı dersler için sadece notlara çalışmanın yeterli olduğunu düşünüyorum.ancak bazı temel dersler için sadece notlara çalışarak pek bişey öğrenilmediğini düşünüyorum.
Old 14-09-2007, 12:18   #46
Cansu AYDIN

Varsayılan yanıt

marmara hukuklu olmasam da bence icraya çalışmanın en güzel yolu kitaptan okuyup bi yere şema çizmek.. hani böyle olursa şöyle, öyle olursa böyle olur gibi..
Old 15-09-2007, 02:25   #47
endersav

tabi bu notlar sınavlarda bazen zincirleme hatalarada neden olabiliyor.hoca derste sayıştayı anlatırken 'hesap mahkemesidir' diye bahsediyor ancak not tutup fotokopiciye satan arkadaş 'hesap makinesidir diye not alınca....
Old 15-09-2007, 21:00   #48
ÇAĞLA

...Yaşadığımız bir olayı sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar.Roma hukuku dersinin ilk vizesinde bir arkadaş çok güzel not çıkarmış.Fotokopi çektirildi ve anfiye dağıtıldı.Tabi sınav sabahı herkes çalışmış(buna ezberlemiş demek daha doğru olur ama neyse ).Sınava girdik çıktık neyse güzel geçti derken.1 hafta sonra hocamız elinde kağıtlar sinirli bir şekilde sınıfa girdi.Toplu kopya yüzünden bir grup arkadaşın isimlerini söyledi ve arkadaşlar hocanın odasına çağrıldı.Neyseki arkadaşlar farklı anfilerde sınava girmişlerde durum açıklığa kavuştu.Meğerse arkadaşların çalıştığı notları çıkaran arkadaş biyerde hata yapmış.Bu soruda sınav da çıkınca tabi 10-11 kişi aynı yanlış cevabı vermiş.Sonradan durum açığa çıktı ama arkadaşlar dertlerini uzun bir süre hocaya anlatmak zorunda kalmışlardı
Başarılar diliyorum herkese.
Saygılarımla.
Old 18-09-2007, 23:04   #49
tarde.sed.tute

ben 1.sınıftayken çok değerli anayasa hukuku hocam prof.Erdal Onar başkalarının notlarından çalışma konusunda şöyle demişti.."niye başka bir öğrencinin notlarından çalışarak onun anladığı kadar öğrenmeyi tercih edesiniz ki"..tam kelimesi kelimesine böyle olmayabilir ama sözün özü kendi tuttuğunuz notlar her zaman en iyisidir..gerçekten de bi başkası not tutarken bazı yerleri yakalayamamış olabilir,eksik yazmış olabilir ya da bazı hukuki terimleri yanlış yazmış olabilir..siz o notlardan o şekilde öğenip sınav kağıdına da öyle yazacaksınız ve sonra düşük puan aldığınız da itiraz etme hakkınız olmayacak..ve en kötüsü bi şeyi yanlış öğrendiktenden sonra onu kafanızdan silip yenisi yerleştirmektir..ben şuanda 3.sınıfım ve hiçbir sınavıma başka arkadaşımın ders notlarından çalışmadım ve çok da faydasını gördüm..buradan saygıdeğer hocama bir kez daha teşekkür etmeyi borç bilirim..
ama şunu da eklemeden geçemeyeceğim..başka birinin notlarından çalışmayı kesinlikle tavsiye etmem ama geçmiş senelerin sınav sorularını bulmak gerçekten işe yarayacaktır..tabiki sadece sorulan sorulara çalışmak en büyük yanılgı olur..belki o sorunun geçtiği konuya bir derece daha önem verilebilir ama mutlaka tüm konular çalışılmalıdır..saygılarımla
Old 21-09-2007, 13:45   #50
MineYılmaz

sayın eser köker hocamın dediği gibi herkesin anlama kapasitesi farklı başkasının yazdığı not onun anlayacağı şekildedir,sen başka şekilde anlayıp yazarsın herkes kendisi not tutmalı.
Old 27-09-2007, 17:46   #51
papatya88

başkasının notundan çalışarak sınav geçmek sadece senin sınavda iyi bir not almanı sağlar.tabii ki o not gerçekten sağlam ise.fakat hukukçu olacak bir kişinin hedefi sadece iyi not alayım ya da kalmadan geçeyim zihniyeti değil kendimi 4 yıl sonunda nasıl her yönden donanımlı kılabilirim olmalı.bu da bence her ne kadar sayfalarının çokluğundan gözümüz korksa da o kitapları okumaktan geçiyor.kendimizi artık kolaycılıktan vazgeçirmeliyiz.bir şeye harcanılan emek ne kadar çoksa karşılığı da o denli çok olur.hukukçu olmanın hakkını verelim,artık bırakalım şu kolaycılığı.ben iühf deyim.şu anda 2. sınıfa geçtim.kitaplarımın hakkını vererek 1. sınıfı bitirdim.hiç not almadın mı diye soracak olursanız aldım.ama onlara kendimi bağlamadım.kitapları okudukça bilgi kapasitem arttı ve notlarda ne denli yanlış bilgilerin olduğunun farkına vardık.düşünsenize en az 20 kişinin aynı nottan çalıştığını ve sınav kağıdında aynı hatayı yaptıklarını.gülünç duruma düşürmeyelüm kendimizi.okuduğumuz her kitap ilerde fazlasıyla bize geri dönecektir.hee bu arada 1. sınıfı en yüksek ortalamaya sahip olarak bitirdim=)herkese başarılar!
Old 26-10-2007, 00:35   #52
Mert ATILMAN

Not alan bir öğrenci olarak faydasını cok görüyorum.Kitap okumak tabiki gereklidir ama 1 günde yaklaşık olarak 50 60 sayfa işlendiği oluyor ama nolardan çalışınca en fazla 6 7 sayfa oluyor.Bence en iyisi hem ders notları(kendinizin tuttuğu) hem de kitabı beraber harmanlamak. iticülü arkadaşımla aynı fakültedeyiz sanırım benim önerim dersi kitaptan tavsiye eden hocaların dersinde not almamandır...
Old 26-10-2007, 20:39   #53
Emre GENÇ

Anayasa ve medeniden
ne çalışacağımı bilmiyorum
desem çok mu garip olur

Medeni dersleri hiç sıkıcı değil ama
hoca nerden işliyo napıyo anlamış
değilim...

Anaya zaten acayip 1şey...Kitap
mı hocanın dediği mi yoksa
olay mı???

Aslında herkes benim gibi
olduğu için fazla korkmuyorum ama
içim de rahat etmiyor.

Bu konuda netten felan faydalanabileceğim
not veya eski sınav soruları(azimde var ama onlar
2-3sene oncesinin soruları) var mıdır?
Ya da tavsiye ?
Old 27-10-2007, 13:03   #54
hukukun-üstünlüğü

Ders notlarını almayın okumayın demiyorum ancak şunu bilin hukuk fakültesinde derse gelen hocalardan daha önemlidir kitap.Hoca derse gelir elinden geldiğince birşeyleri anlatır gider ancak kitap hep elinizdedir.Hukukçunun vazgeçilmezi kitaptır.Ders notları ve özetlerden istifade edin ancak ders kitabı almayı ihmal etmeyin sadece notlarla belki dersi geçebilirsiniz ancak gerçek anlamda hukukçu olabilir misiniz bilemem...?
Old 03-01-2008, 22:03   #55
attorney

Arkadaşlar bencede birbirimize yardımcı olalaım ya temel dersler için haklısınız notlar yetersiz olabiliyor fakat bazı dersler varkı boş yere çok yükleniliyor mesela vergi hukuku ya 300 sayfa insaf usul,eşya,borçlar zaten canımızı okuyor lütfen vergi ile birşey bilen varsa yollasın şimdiden sağolun...
Old 05-01-2008, 22:44   #56
hukukkızı

Olumlu

notları paylaşabileceğimiz bir bölüm olursa notlarımı seve seve paylaşabilirim
Old 07-01-2008, 17:32   #57
Av.Duygu Keleş

Sevgili öğrenci arkadaşlarım,sizlere küçük bir tavsiyem olacakBirbirinizin ders notlarından ziyade kendiniz okuduğunuzu ve anladığınızı not olarak dökseniz eminim daha yararlı olur.Üstelik bu siteyi kullanarak birbirinize not ulaştırmanız zor.Şöyleki;forumlarda bu kadar uzun notlarınızı yayınlamanız halinde bilgi açısından olmasa da görüntü açısından bir kirlilik doğacaktır.Benim size nacizane tavsiyem,çıkarmış olduğunuz notlar varsa ve bunların akademik açıdan kayda değer olduğuna inanıyorsanız,makaleler kısmında ilgili alana gönderin ve öğrenmek istediğiniz konuları oradaki zengin arşivden yararlanarak edinin.Size çok faydası olacaktır eminim.Sevgilerle...
Old 07-01-2008, 17:52   #58
Av.H.Ahmet KANAL

Bir Kamilzede olarak (tek dersten 6. seneye uzadı) sana tavsiyem İcra Hukuku Ders Notları kitabını hatmendir. Final için de Saim Üstündağ'ın kitabını 1-2 kere okuman yeterlidir ki İflas Hukukundan daha çok ilkeler-konferans ağırlıklı sorar. Sene içerisinde konferans yapılmışsa, konferans alakasız dahi olsa(geçen yıl japon avukatların durumu konulu konferans icrahukukundan sınav sorusuydu) konu başlıkları ile ezberle. Ve tabi ki mukayeseli hukuk.
Sabır selamet diliyorum.
Old 15-01-2008, 06:00   #59
BOZDOGAN

Alıntı:
Yazan ayşe gül
marmara huku fakültesi mezunlarına sesleniyorum.icra ya nasıl çalışmam gerekiyor.hocamızı tahmin edersiniz kamil yıldırım!yardımcı olursanız çok sevinirim)

Yeni Mezun biri olarak şunu söyleyebilirim. Büyük bir ihtimalle Medeni Usul dersine de 3. sınıfta Kamil Yıldırım girdi size. Aynı sistem İcraa dersinde de geçerli. Yani Konferanslar. İlkeler ışığı 21. yüzyılda Hukuki sorunlar ve Bazı Makaleler. Kamil Hocamızın "Hangi mahkemede dava açılır?" sorusunu Medeni Usulde sormayıp "Medeni usulün amacını" sorduğunu bilirsin. Yani "Hangi icraa dairesinde takibe başlayabilir" olmayacağını "İcraa'nın amacı nedir" anlamışındır. Bir güzelliği vardır yanlız hocanın dediklerinden sorar. Eğer istediklerini biraz verirsen olur biter. Derslerde de üstüne basa basa belirtir. 2 yıl önce birini getirmişti İcra Konusunda konferans vermesi için. O konferansın metinini muhakkak bul. Ve şunu söyleyeyim Selçuk Öztek yerine Kamil Yıldırım'lı bir icrayı tercih ederim.
Old 19-01-2008, 21:20   #60
Av.Didem Kutlu

bence notlar ne kadar yararlı olursa olsun,öncelikle kitaptan çalışmanızı tavsiye ederim.böylece hem bir konuda hakkında daha çok fikriniz olur hem de nottaki yanlışları bulursunuz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi