Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mirasçılık Belgesi Almak için Özel Yetki Gerekir mi?

Yanıt
Old 17-11-2021, 14:35   #1
Av.Ufuk Bozoğlu

Varsayılan Mirasçılık Belgesi Almak için Özel Yetki Gerekir mi?

Merhabalar,

Mirasçılık Belgesi talebiyle açtığım davada tarafıma Muhtıra tebliğ edildi.

"Mahkememizin yukarıda numarası yazılı dosyasında, davacılara ait vekaletnamenizde miraçılık belgesi almaya dair özel yetki bulunmadığı anlaşıldığından söz konusu eksikliği iş bu muhtıranın tebliğinden itibaren 1 haftalık kesin süre içinde tamamlamanız, tamamlamadığınız takdirde davacı tarafları işbu dosyada temsil edemeyeceğiniz hususu ihtar olunur. 17/11/2021"

Mirasçılık Belgesi (Veraset İlamı) almak için özel yetki gerektiğini ilk defa duyuyorum. Ben mi bir şey kaçırıyorum??

Davaya vekâlette özel yetki verilmesini gerektiren hâller
MADDE 74
. (1) Açıkça yetki verilmemiş ise vekil; sulh olamaz, hâkimi reddedemez, davanın tamamını ıslah edemez, yemin teklif edemez, yemini kabul, iade veya reddedemez, başkasını tevkil edemez, haczi kaldıramaz, müvekkilinin iflasını isteyemez, tahkim ve hakem sözleşmesi yapamaz, konkordato veya sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma yoluyla yeniden yapılandırılması teklifinde bulunamaz ve bunlara muvafakat veremez, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına başvuramaz, davadan veya kanun yollarından feragat edemez, karşı tarafı ibra ve davasını kabul edemez, yargılamanın iadesi yoluna gidemez, hâkimlerin fiilleri sebebiyle Devlet aleyhine tazminat davası açamaz, hangileri hakkında yetki verildiği açıklanmadıkça kişiye sıkı sıkıya bağlı haklarla ilgili davaları açamaz ve takip edemez.

Değerli fikirlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Saygılarımla,
Old 17-11-2021, 19:25   #2
Yücel Kocabaş

Mirasın reddi taleplerinde vekaletnamede özel yetki aranır. Salt mirasçılık belgesi verilmesi davasında, vekaletnamede özel yetki bulunacağına dair bir kural mevcut değildir.
Old 18-11-2021, 00:55   #3
Y.Bayrak

Türkiye Noterler Birliğinin 12.06.2019 tarihli 15 sayılı Birleştirilmiş Genelgesinde;
Avukatlar:

Avukatlar, ibraz edecekleri genel dava vekaletnamesi ile müvekkillerine ait mirasçılık belgesini alabilirler.

Diğer vekiller:

Avukatlar dışında kalan diğer vekiller, ancak bu konuda verilmiş yetkiyi içeren vekaletnameleri mevcutsa noterliklerden mirasçılık belgesi alabilirler.

Denilmektedir.
Avukatlık kanununda ve Medeni Kanun'da avukatlar için özel yetki öngörülmeemiştir.
Dolayısıyla avukatlar genel vekaletname ile mirasçılık belgesi alabilirler.
Old 23-11-2021, 03:18   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
Mirasçılık Belgesi talebiyle açtığım davada tarafıma Muhtıra tebliğ edildi.

Sayın Av.Ufuk Bozoğlu

Sorunun nasıl sonuçlandığını bildirir misiniz?

Saygılarımla
Old 04-12-2021, 16:18   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Yeniden vekaletname çıkarttırdım.

Noter beni aradı, özel vekaletname mi istiyorsunuz diye.. Haklıydı tabiii,

"Hayır efendim, genel vekaletname ama mirasçılık belgesi istemeye bu konuda dava açmaya ve takibe yetki" verilsin bu husus eklensin dedim. Ne diyeyim..

Yani "Dedim olabilir"

Saygılar,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi