Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aynı tarihli ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar ve iddianame

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2016, 07:41   #1
Av. Gazi

Önemli Aynı tarihli ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar ve iddianame

Merhaba arkadaşlar;
Savcılık aynı suçlar için yeni delil ortaya çıkmadığı halde (CMK md 172/2) aynı tarihte hem ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermiş hem de iddianame düzenlemiş.Ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar 3 şüpheli için verilmiş. İddianame yalnız şüphelilerden biri için düzenlenmiş. İddianame kabul edilmiş, kovuşturma aşamasına geçilmiş. Aynı tarihte verilen iki farklı kararın dayanağı ne olabilir?
Teşekkürler.
Old 26-11-2016, 16:14   #2
serlaw

Üstadım doğru anladığımdan emin değilim.
Aynı tarihte; aynı tarihli ve aynı neviden suç için, aynı kişi hakkında hem ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verilip hem de iddianame mi hazırlanmış ?
Old 28-11-2016, 10:17   #3
Av. Gazi

Önemli

Evet sayın meslektaşım; birden fazla şüpheli için ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiş, aynı tarihte şüphelilerden yalnız bir tanesi için aynı suçla ilgili olarak yeni bir delil ortaya çıkmadığı halde iddianame düzenlenmiş.İtiraz üzerine iddianame düzenlenmiş olamaz; çünkü tarihler aynı.
Duruşmalar devam etmekte. Kanun yoluna başvurduğumuzda ileri sürmekten başka şu aşamada ne yapılabiliriz?
Teşekkürler.
Old 28-11-2016, 10:27   #4
av.alper tunker

Sayın Meslektaşım
A,B,C,D için savcılık soruşturma açmış B,C,D için takipsizlik kararı vermiş A için iddaname düzenlemiş olsa gerek. Bu yüzden siz A'nın savunmasını yapın takipsizlik kararına takılmayın. İyi çalışmalar
Old 28-11-2016, 13:01   #5
Av. Gazi

Sayın Av.Alper Tunker
Ben de öyle düşündüm; fakat aynı zamanda B,C,D ile birlikte A için de takipsizlik kararı verilmiş olması kafamı karıştırdı. Yardımınız için teşekkürler
Old 28-11-2016, 14:49   #6
av.alper tunker

Sayın Av. Gazi
Sanıyorum savcılık A hakkında yapılan soruşturmada diğelimki güveni kötüye kullanma suçu bakımından takipsizlik kararı vermiş ancak dolandırıcılık suçu bakımından dava açmış olabilir.
Ama hem takipsizlik kararı hemde dava açılmışsa mahkemeden A nın bu nedenle beraatini talep edebilirsiniz
Old 29-11-2016, 09:07   #7
Av. Gazi

Hem ek takipsizlik hem de iddianamedeki suçlar kasten yaralama ve tehdit; suçlar aynı. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım, anlam veremedim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi