Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tanıma & tenfiz mümkün değilse ne olacak?

Yanıt
Old 26-09-2006, 10:03   #1
Av.S.S

Varsayılan Tanıma & tenfiz mümkün değilse ne olacak?

Arkadaşlar, müvekkil türk vatandaşı x, alman vatandaşı (y) ile Türkiye'de evleniyor.5 yıl sonra yurt dışında boşanıyor.fakat ülkeden apar topar sınırdışı ediliyor ve mahkemenin boşanma ilamını(onaylanmış ve tercümesini) ve eşinin vekaletini istediğim halde sadece eşinin vekaletini alıp geliyor.
Dolayısıyla,elimizde mahkeme ilamı olmadan tanıma tenfiz talep edemeyeceğiz.Benim merak ettiğim,acaba normal bir boşanma davası açsak mahkeme reddedermi,sonuçta türkiye'de evli görünüyor.
Konuyla ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler..
Old 26-09-2006, 12:29   #2
Jeanne D'arc

Sayın Av.S.S.

Açacağınız boşanma davasının Türkiye'de görülmesine usuli engel yoktur. Dolayısıyla davanın reddedilme durumu da bulunmamaktadır. Taraflar beyan etmezse mahkemenin haberi bile olmayacaktır. Olsa da durum değişmeyecektir.

Saygılar.
Old 26-09-2006, 12:36   #3
Av.S.S

Sayın meslektaşım,
ben de bu şekilde düşünmüştüm,tarafların herhangibir beyanda bulunacağını sanmıyorum.cevabınıza teşekkürler..
Old 26-09-2006, 16:26   #4
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan selam

Tanıma tenfiz davasından bağımsız bir dava açmanız işinizi uzatacaktır.Siz mümkünse bana buradaki ( Almanya'daki ) boşanma kararının nereden alındığını bildiriniz.Berlin'den alınmışsa size yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.Almanya'nın farklı bir kentindeki mahkemeden alınmışsa bile tedbiren bunu ve davanın avukatlarının adreslerini ve telefon bilgilerini bana iletirseniz elimden geleni yapmaya çalışırım.Her iki tarafın vekaletinin olması sebebiyle burdaki mahkeme kararı da burada tercüme edilip konsolosluktan tercüme tastiği alınmasından sonra işiniz sadece en yakın zamana duruşma günü almak olur.Dava tek celsede biter.
Old 26-09-2006, 21:18   #5
Av.Zafer Erman

Alman vatandaşı eşinin vekaleti var ise hiç uğraşmana gerek yok. Açacağın şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası ve iki tanıkla karar alabilirsin. Uygulama çoğunlukla da bu yönde diye düşünüyorum.Tanıma ve tenfiz için çoğu zaman hakimlerimiz tebligat şartı aramaktadırlar. Bu da davanın uzamasına ve masraflarının artmasına neden olmaktadır.
Old 27-09-2006, 08:30   #6
Av.S.S

Arkadaşlar,herkese teşekkür ederim..Kamer Bey,Müvekkile ulaştım ve maalesef,Boşanma'nın Belçika'da gerçekleştiğini söylediler.Açıkcası daha önce Almanya'da boşandıklarını söylemişti,çelişkili durumlar var anlayacağınız..Benim elimde eşinin vekaleti olduğundan,onun adına türkiye'de bir boşanma davası açıp,müvekkilime de davayı kabul ettirmeyi düşünüyorum..Şu aşamada daha fazlasını yapamayacağız sanırım..Bütün arkadaşlara İyi Çalışmalar diliyorum..
Old 27-09-2006, 14:28   #7
Avukat Kamer Akgül

Zafer Bey tanıma tenfiz davalarında her iki tarafın vekaletinin olması tabi bunun yanında yabancı mahkeme kararının tercüme edilmiş ve konsoloslukça onanmış şekli de varsa hakimin bu tür bir davada tebligat yoluna başvurması kadar tecrübesizlik şekli olamaz derim.

Şiddetli geçimsizlik yolu ile davayı bitirmek dersiniz ama yeni medeni kanundaki duruma bakılırsa hakimin sosyo ekonomik durum araştırması yapmak istemesi durumunda,davalının yurtdışında olması sebebiyle yaşanacak kargaşayı düşünürseniz bu yolun pek tercih sebebi olmaması gerektiğini anlarsınız.Kimi yerlerde hakimlerin ikna edilebilmesi ihtimalini bir yana bırakırsak tabiki.

Avukat S.S hanım;yabancı bayanın çıkarmış olduğu vekalete dikkat ederseniz vekaletin nereden yani hangi ülkeden çıkmış olduğunu anlarsınız.Kaldıki yabancı olması sebebiyle kendi ülkesindeki noterlikten vekalet çıkartması gerekir ve çıkarılan vekaletin de yabancı ülkeden olması sebebiyle o ülkede Türkçeye çevrilmesi ve yine o yerdeki Türk konsolosluğunca tercüme tastiğine tabi olması zorunlu olduğundan tasdik şerhinden de mahkeme kararının nereden alınmış olduğunu çıkarabilirsiniz.

Sizin yabancı kadın adına dava açıp müvekkilinize kabul ettirmeniz ise anlaşmalı boşanma sebebiyle bir protokol gerektireceğinden yabancı kadının imzalamış olduğu bir protokolü nasıl temin edeceksiniz o da ayrı mesele.

En doğrusu müvekkiliniz tanıdıkları aracılığı ile ilgili ülkede boşanmış olduğu eşine veya boşanma davasına bakan avukata ulaşması.
İyi çalışmalar diliyorum.
Old 27-09-2006, 14:57   #8
Av.Zafer Erman

Kamer Bey tüm söylediklerinizde haklısınız ve size katılıyorum.
Karşılıklılık esasının olduğu ülkeler ile tanıma ve tenfizi (ben 11 yıllık avukatlığımda hiç tanıma yaptıramadım.Hakimlerimiz hep tenfiz istediler ve bunun için de tebligat şartı koydular.)yaptırmak aslında zor değil. Boşanma kararını kesinleştirirsiniz, kesinleşme şerhi ile birlikte yeminli tercümana çevirinisi yaptırırsınız. Davayı açarsınız ve tebligat şartı aranmadan karar verilir. Peki boşanmayı bakan Aile Mahkemesi Hakimi tebligat şartı ararım derse ve yurt dışında yaşayan taraflardan birinin adresine ulaşamazsanız,sorunu nasıl çözersiniz. ?
Bu yüzden sıkıntılı günler yaşamamak için bu yolu kullanıyoruz. Üstelik maddi,manevi tazminat ve nafaka talebi olmayınca sosyal ekonomik durum araştırmasının bir öneminin olmadığını düşünüyorum. Sonuçta talebinize bağlı olarak karar veriliyor. Usülsüz yapılan bir işlem göremiyorum. Hakimi ikna kabiliyeti ile ilgili olduğunu da düşünmüyorum.
Saygılar sunarım.Size de iyi çalışmalar
Old 27-09-2006, 16:07   #9
Jeanne D'arc

Sayın Kamer Akgül,

Benim meslekteki ilk davam tanıma ve tenfiz idi. Aslına bakarsanız icrai bir hüküm olmadığından sadece tanıma dahi yeterli idi. Romanya uyruklu eş bakımından tebligatı da bir şekilde hallettik ancak hakim tekrar vukuatlı nüfus kaydı, vs. topladı ve benim talebim olmamasına rağmen duruşmada tanık dinlenmesi yolunda ara karar tesis etti. "Efendim bu tanıma ve tenfiz davası, tanık mı dinleyeceksiniz" şeklinde -ukalılık taslamadan- uyarmak istedim (hakim oldukça yaşlı ve ben daha yeni avukat) ama hakim sanki takdir hakkını kullanıyormuş gibi "Ben dinlerim" dedi. Bu cevap bilmemesinden daha beter olduğundan, onca izleyici meslektaşın önünde hakimi rencide etmektense dilekçe yazayım dedim ve hemen hemen MÖHUK'un tüm maddelerinin açıklamasına dönüşen bir dilekçe yazdım. Sonuç:Hakim "Davacı vekili tanık dinletmekten vazgeçtiğinden tanık dinlenmesine yer olmadığına" ve tahminen 8-9 ay süren bir dava neticesi zor bela alınan bir karar oldu.

Kanaat:Tanıma ve tenfiz Türk mahkemelerinde, kanunda tasarlandığı kadar kolay yürümüyor.

Nacizane benim de Sayın SS'e tavsiyem; yabancı eş adına açılacak boşanma davasını Türk eşin kabul etmesi ve 2 tanıkla davanın bitirilmesi. Hakim veya kalemle konuşulursa, anlaşmalı boşanma gibi erken gün alınması ve ilk celse tanık dinlenmesi de mümkündür.

Saygılar.
Old 27-09-2006, 16:46   #10
Av.S.S

Zafer Beyin dediği olay başıma geldi. davaya bakan Aile Mahkemesi Hakimi tebligat şartı ararım dedi ve yurt dışında yaşayan taraflardan biri Almanya'da yaşayan fas Vatandaşı bayanı 1 yıldır bulamamaktayız.Almanyadaki avukatlarına ulaştım,diller döktüm,fax lar çektim adresi yinede vermeye ikna edemedim..bu konuyla ilgili forumlar çok yardımcı oldu sanırım bu aşamada,:. yurtiçi ve yurt dışı adresi tespit edilemediği için ilanen tebligat yapılmasını talep edeceğiz ki bu oldukça masraflı ve uzun süreç isteyen bir talep olacak
inanın ki müvekkilin bulamadığımız eşinin de diğer örnek olaydaki gibi vekaletini alabilseydim,aynı yolu( yabancı eş adına açılacak boşanma davasını Türk eşin kabul etmesi ve 2 tanıkla davanın bitirilmesi)tercih edecektim,usulsüzlük diye düşünmeyin çünkü tanıma tenfiz davalarında sizlerin de kabul ettiğiniz üzere tebligat meselesi davayı oldukça yokuşa sürüyor kanısındayım..
Old 28-09-2006, 00:01   #11
ibreti

Sn. Av.S.S.;
Fikir veren arkadaşlara bir ekleme yapmak istiyorum.
Hiç görmediğin ve bilmediğin eşin vekaletnamesine çok fazla güvenmemeni öneririm. Elinde boşanma davası açmaya yeterli bir vekaletname olsa bile vekaletnamedeki yetkileri kullanarak açacağın davanın mahiyeti hakkında da (nafaka, tazminat vs.) özel bir talimat alman ileride karşılaşabileceğin durumlara yönelik olarak iyi bir önlemdir. Bu gün için ulaşmada zorluk çektiğiniz kişi günün birinde Türkiye'de tatil yapmak ve bu tatilini de bedavaya getirmek isteyebilir. İleride sıkıntı yaşamaktansa şimdiden önlemini almalısın.
Böylesi bir durum tecrübe ile sabittir
Kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi