Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hukuk Bürosunda Gider Gösterilebilecek Kalemler

Yanıt
Old 08-08-2011, 08:10   #1
mr.yes

Varsayılan Hukuk Bürosunda Gider Gösterilebilecek Kalemler

Hukuk büroları için genel olarak gider gösterilebilecek kalemler nelerdir? Bu konuda kendi bürosu için marjinal bir yöntem uygulayan meslektaşım var mıdır neleri bu giderlere dahil ettiğini paylaşabilir mi..Teşekkür ediyorum..
Old 08-08-2011, 11:14   #2
av.elfida

kırtasiye giderleri, badana-boya gideri(tabi her ay gösteremezsiniz), araç yakıt gideri ve diğerleri (elektrik,su,internet,telefon)
Old 08-08-2011, 11:45   #3
çiçek abbas

Vergi mükellefinin kendi üzerimize olmayan fakat iş için kullanılan aracın yakıt giderleri gider olarak gösterilebilir mi?
Old 08-08-2011, 11:49   #4
av.yarensu

temel gıda olarak (çay-şeker vs ),su ,tüp ,yemek faturası,temizlik malzemeleri hatta bir arkadaşım giyim i de gider olarak gösteriyordu.Ama benim muhasebecim olmaz dediği için ben göstermedim
Old 11-08-2011, 17:59   #5
YALÇIN ÖNDER

Alıntı:
Yazan çiçek abbas
Vergi mükellefinin kendi üzerimize olmayan fakat iş için kullanılan aracın yakıt giderleri gider olarak gösterilebilir mi?

kiralamanız halinde gider olarak kabul edilir.

Ancak kiralama işlemini rent a car yerine şahıstan yapar iseniz, %18 KDV nin dışında, ayrıca %20 GV kesintisinin ödenmesi gerekir.

Genel olarak konu 193 sayılı GVK'nunda şöyle düzenlenmiştir.

"Mesleki giderler:
Madde 68- (Değişik: 25/12/2003-5035/13 md.)

Serbest meslek kazancının tespitinde aşağıda yazılı giderler hasılattan indirilir:

1. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen genel giderler (İkametgâhlarının bir kısmını iş yeri olarak kullananlar, ikametgâh için ödedikleri kiranın tamamı ile ısıtma ve aydınlatma gibi diğer giderlerin yarısını indirebilirler. İş yeri kendi mülkü olanlar kira yerine amortismanı, ikametgâhı kendi mülkü olup bunun bir kısmını iş yeri olarak kullananlar amortismanın yarısını gider yazabilirler.).

2. Hizmetli ve işçilerin iş yerinde veya iş yerinin müştemilatındaki iaşe ve ibate giderleri, tedavi ve ilaç giderleri, sigorta primleri ve emekli aidatı (bu primlerin ve aidatın geri alınmamak üzere Türkiye'de kain sigorta şirketlerine veya emekli ve yardım sandıklarına ödenmiş olması ve emekli ve yardım sandıklarının tüzel kişiliği haiz bulunmaları şartıyla) ile 27 nci maddede yazılı giyim giderleri.

3. Mesleki faaliyetle ilgili seyahat ve ikamet giderleri (seyahat maksadının gerektirdiği süre ile sınırlı olmak şartıyla).

4. Mesleki faaliyette kullanılan tesisat, demirbaş eşya ve envantere dahil taşıtlar için Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre ayrılan amortismanlar (amortismana tâbi iktisadi kıymetlerin elden çıkarılması halinde aynı Kanunun 328 inci maddesine göre hesaplanacak zararlar dahil).

5. Kiralanan veya envantere dahil olan ve işte kullanılan taşıtların giderleri.

6. Alınan mesleki yayınlar için ödenen bedeller.

7. Mesleki faaliyetin ifası için ödenen mal ve hizmet alım bedelleri.

8. Serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla emekli sandıklarına ödenen giriş ve emeklilik aidatları ile mesleki teşekküllere ödenen aidatlar.

9. Mesleki kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için ödenen meslek, ilan ve reklam vergileri ile iş yerleriyle ilgili ayni vergi, resim ve harçlar.

10. Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve mukavelenameye göre ödenen tazminatlar.

Her türlü para cezaları ve vergi cezaları ile serbest meslek erbabının suçlarından doğan tazminatlar gider olarak indirilemez."

kanunun düzenlemesindeki ödenen sözcüklerine çok dikkat etmenizi özellikle öneriririm.
Old 11-08-2011, 18:20   #6
gnchukukcu

Şimdi ben şahıstan araç kiralarsam vergiden mi düşmüş oluyorum yoksa fazladan vergi mi ödemek zorunda kalıyorum.
Old 11-08-2011, 20:25   #7
Evren Osman

Değerli ustad çok güzel açıklamış aktifinize kayıtlı olmayan bir aracı kullanacaksanız
Malı müşavir olarak uygulamayı yaptıgım İcin sıra ile anlatiyim
1 kira sözleşmesi yapacaksanız damga vergisini ödeyeceksiniz
2 kiralama tutarı aracın degerinin yüzde 10 unundan aşağı olamaz( senelik )
3 2 numaralı KDV beyannamesinde yüzde 18 KDV si ödenecek sonra ödenen bu KDV tutarı 1 Nolu KDV beyannamesinde indirim konusu yapılacak
4 muhtasar beyannamede ise stopajı ödenecek

Öz olarak arabayı sürekli kullaniyorsani bu sayede bakim onarim ve benzinleri gider yazabilirsiniz
Matematiksel bir hesap simdiden tam net birsey soylemek zor
Old 13-08-2011, 01:09   #8
ALAMUT

özellikle şu araç kiralama olayı güzel oldu. tşklerimi sunuyorum. ayrıca yemek temizlik giderlerinin de gider olarak kullanılabileceğini düşünüyorum
Old 14-08-2011, 09:56   #9
Evren Osman

Tabi gider yazabilirsiniz ancak uygun sinirlar icinde ornek olarak kucucuk Ofis icin kilolarca temizlik gideri olmamasi gerekli
Old 14-08-2011, 12:58   #10
tiryakim

Peki yemek giderleri için belli bir sınır var mı ? Mesela ; Ayda 500 , 00 TL ' yi geçemz gibi...
Old 14-08-2011, 15:21   #11
Evren Osman

Oyle bir sinir yokda mantik sinirlar icinde olmali ornek olarak 10 Personel calisiyor oglen yemekleri 5 tl den gunluk 50 tl normal AMA tek avukatin calistigi ofiste gunluk 50 tl dikkat ceker
Oz olarak isle ilgili gercek giderlerinizi yazıp ve gercekten yapıldığını kanitladiginiz sürece sıkıntı olmaz
Old 29-09-2011, 19:39   #12
tiryakim

Avukat aldığı takım elbisenin faturasını gider olarak gösterebilir mi ?
Old 29-09-2011, 20:39   #13
candar.mustafa

Benim muhasebecim giyim eşya faturalarını göstermemiz iyi olmaz demişti, çevremdeki meslekdaşlarımdan da duymadım açıkçası
Old 29-09-2011, 20:40   #14
Evren Osman

193 sayili gelir vergisi kanunun 68 maddesinde serbest meslek erbabinin kazancindan indirim konusu yapabilecegi giderleri maddeler halide sayilmistir

Buna gore aldiginiz takim elbise isle ilgili Ve isin devam etmesini ile ilgili oldugunu dusunuyorum. Bence yazabilirsiniz. AMA gunluk giyim giderlerinizi yazmayin
Old 29-09-2011, 22:45   #15
üye31284

Alıntı:
Yazan gnchukukcu
Şimdi ben şahıstan araç kiralarsam vergiden mi düşmüş oluyorum yoksa fazladan vergi mi ödemek zorunda kalıyorum.

Bununla ilgili ne kadar doğru bilemem ama geçmiş zamandan aklımda kalan şu haberi paylaşmak istiyorum:

SİNEM Kobal'ı tanıyorsunuz.

Türk futbolunun son yıllarda yetiştirdiği en yetenekli futbolculardan Arda Turan'ın sözlüsü olan genç, güzel ve son derece cici bir kız.
Arda ile de birbirlerine çok yakışıyorlar.
KİRALANAN ARAÇ
Bir süre önce, Akşam Life'da, Nurbanu Güney Elbir'in bir haberi vardı.
Konu, Sinem Kobal'ın otomobil kiralamasıyla ilgiliydi.
“Vergiden düşmek için kiralıyorum”
başlığı altında yayımlanan haberde, Sinem'in şu açıklaması yer alıyordu.
“Kiralık araba kullandığım için beni eleştirenler oluyor. İlk bakışta araba kiralamak daha kârlı gibi gözüküyor ama yaptıkları hesaplarda bilmedikleri şeyler var. Araba kiralayıp, yıl sonunda vergiden düşüyorum.”
YANLIŞ NEREDE?
Kiralanan araç için yapılan ödemeler, vergiden düşülemez.
Galiba birisi Sinem'i kandırdı ya da olayın vergi boyutunu yanlış biliyor.
Doğrusunu merak edenler için açıklayalım; kiralama bedeli, deftere gider yazılabilir, kesinlikle vergiden düşülemez.

Kaynak:http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...841&yazarid=82

Alıntı:
Avukat aldığı takım elbisenin faturasını gider olarak gösterebilir mi ?

Benim muhasebecim de bunun mümkün olduğunu istersek arada yazabileceğimizi söylemişti. Ben de bunun doğru olduğunu düşünmeme rağmen gerek yok demiştim. İyiki de öyle demişim çünkü sanırım yazsaydım bunu iş için giydiğimi ispatlamamı isteyeceklerdi. Şöyle ki: Geçen sene geçtiğim vergi denetiminde benden şehirlerarası bir günlük seyahatlerimin faturalarının kabul edilebilmesi için iş nedeniyle olduğunu ispatlamamı aksi halde düzeltme beyannamesi vermemi istediler. Ben de ispatlayabileceğim için gayet rahattım ancak tarzdan hoşlanmadığım için körü körüne kabul etmedim.

Yalnız benim denetimimde detay şuydu. Telefonla tüm defter ve faturalarımı getirmemi istediler. Hiç yazılı işlem gerçekleşmedi. Ben bu şifahi talep üzerine ne istedilerse hiç bir evrak almadan teslim ettim.

Düzeltme beyannamesi vermemi istediklerinde de muhasebecim yazılı talepte bulunmalarını ve her talebi yazılı olarak sunmalarını zira yapılan denetime karşı çıkarılan sonuca karşı dava hakkımı kullanabileceğimi söyleyince esnek davrandılar ve düzeltmeye dair taleplerinden vazgeçtiler.

Herhangi bir denetimde uğraşmayım deyip herşeyi kabul etmemenizi tavsiye ederim. Dava masrafları çok tutmaz. Bence direnmeye ve hak aramaya fazlasıyla değer.
Old 29-09-2011, 23:04   #16
Evren Osman

Sayin zeytin
Sukru kizilot o yazida sunu demek istemis

Gelirden gider dusulur
Vergiden daha once odenen pesin vergiler dusulur

Yani Elma ile armut ornegi gibi
Deftere gider yazmak demek gelirden dusebilirsin vergiden degil demek
Iyi aksamlar
Old 29-09-2011, 23:10   #17
üye31284

Alıntı:
Yazan Evren Osman
Sayin zeytin
Sukru kizilot o yazida sunu demek istemis

Gelirden gider dusulur
Vergiden daha once odenen pesin vergiler dusulur

Yani Elma ile armut ornegi gibi
Deftere gider yazmak demek gelirden dusebilirsin vergiden degil demek
Iyi aksamlar

Tüm kiralama bedelinin vergiden düşürülebileceği mi düşünülüyormuş yani...

Olmaz demek için Ş.K olmaya gerek de yok o zaman

Teşekkürler.
Old 02-02-2015, 15:27   #18
Av. İlhan SALBAŞ

Varsayılan Avukatlık mesleğinde gider gösterilebilen kalemler nelerdir?

Daha önce 10 yılı aşkın SSK'lı olarak bir meslektaşımın bürosunda avukatlık mesleğini ifa ettim. 2 yıl önce büromu açtım. Hangi kalemler muhasebe-vergi işlemleri için gider olarak gösteriliyor bilemiyorum. Büromda iki avukat stajyeri de staj yapmakta. Maaş ve yemek ödemesi yapmaktayım. İki çocuğum var, eğitim masrafları; aracımın akaryakıtı, bakımı, baro pulu, aidatı, yemek masraflarım, çay, şeker vs. neler gider gösterilebilir açıkçası bu konularda birçok meslektaşım gibi benimde detaylı bilgim yok. Bu nedenle sizlerinde görüşüne ihtiyacım var. İyi günler?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi