Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

HSYK'dan mektup geldi!

Yanıt
Old 25-07-2014, 09:32   #1
Avukat Hakan Eren

Varsayılan HSYK'dan mektup geldi!

HSYK’dan mektup geldi!

“Sayın Eren” diyor, “hukuk ve usul katili hakkında yaptığınız şikayet hakkında zor da olsa bir karar verdik. Bil bakalım ne karar verdik? Hehehe, nerden bilcen değil mi? Gerçi oybirliği ile veremedik, oyçokluğuyla verdik ama olsun verdik iste” diyor. “Bizim” diyor, “bu kararımızı yeniden incelememizi istiyorsan” diyor, “itiraz et yeniden inceleyelim” diyor.

Ben de üşenmedim bir karşı mektup yazdım; dedim ki:

“Canımın içi HSYK. Biliyorsun ben bir hukukçuyum. Benim bir karara gerçek ve etkin bir şekilde itiraz edebilmem için o kararı görmem, okumam belki koklamam ve o karara dokunmam gerekir. Sizin mektuba aktardığınız gerekçe özetiniz benim gibi kıt anlayışlı birine yetmez. Benim illa ki o kararı görmem gerek. Aksi durum gözü bağlı kişilerin dokunarak bir fili tarif etmesine benzer ki gözüm bağlı bir şekilde bir filin orasını burasın ellemek yoklamak istemem maazallah.

O yüzden bi’ zahmet siz bana o kararı tam olarak yollayın, ben bi’ göreyim, bakalım kim neye muhalefet şerhi koymuş, kim hangi gerekçe ile ne demiş anlayalım sonra bakarız itiraz ediyor muyuz etmiyor muyuz… Bi’zahmet…”
dedim.

Bekliyoruz; hem kararı hem de sitemiz üyesi dostların yorumlarını...
Old 12-10-2014, 01:31   #2
echokosmos

merhaba meslektaşlarım;av.eren beyin, HSYK ilgili mektubunu ve HSYK. gerekçeli kararını görmeden, yorum yapmak, kanaatimce tecrübeli bir hukukcu ya yakışmaz .HSYK. gerekçeli kararını bekleyelim görelim..sonra tartışırız,yorum yaparız..saygılar
Old 13-10-2014, 17:53   #3
Avukat Hakan Eren

Sayın meslektaşlarım ve Sayın echokosmos,

HSYK, yukarıdaki mektubuma cevap verdi...

"Madem o kararı istemişsiniz, buyrun yazımız ekine kararın bir örneğini ekliyoruz" dedi.

Bu yanıt, kapalı kapılar ardında işlem yapma pratiği çok kuvvetli olan, "bilgi ve belgeye erişim hakkını" sürekli engelleyen, bu konudaki talepleri reddetme eğiliminde olan HSYK açısından önemli bir gelişimdir.

HSYK'nın bu pratiğinin en baştaki mağdurları yargıç ve savcılardır. Yargıç ve savcılar kendi disiplin soruşturma içeriğine ulaşmada sürekli engellerle karşılaşmaktadır. Bu engelden doğaldır ki vatandaş da nasibi almaktadır.

Kişinin lehe ya da aleyhe, kendisini ilgilendiren bilgi ve belgelere erişim hakkı vardır; süreç, bu hakkın uygulanmasına dair olumlu bir örnektir.

Bu ve benzeri örnekler bizi adım adım "günışığında yönetime" kavuşturabilecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi