Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sınav Mağduriyetlerinin Giderilmesi Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sinavında Yaş Sınırının Kaldırılması

Yanıt
Old 22-08-2016, 15:55   #1
Avukat202

Varsayılan Sınav Mağduriyetlerinin Giderilmesi Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sinavında Yaş Sınırının Kaldırılması

Sayın meslektaşlarım, ÖSYM 2012 avukatlıktan hakimlige Geçiş Sınavını kopya nedeniyle iptal etmiş yerine eşdeğer sınav yapacağını duyurmuştu. HSYK bu sınavla meslege giren 37 hakimi kopya nedeniyle meslekten çıkardı. 2 gün önce tekrar 28 kişiyi daha bu nedenle meslekten çıkardı. Bende o sınava katılmıştım. Fakat ÖSYM eşdeğer sınavı halen gerçekleştirmedi. Bu süreçte kopyacilarin doldurduğu kontenjanlar nedeniyle meslege giremeyen ( bende dahil ) adaylar yaş haddini doldurdu. Mesleklerini bırakan veya emekli olan hakim ve savcılar istedikleri zaman yaşları ne olursa olsun avukatlık yapabiliyor. gećen yıl avukatlıktan idari yargı hakimligine geçiş sınavından 71 aldıgım halde kontenjan nedeniyle mülakata çagrılmadım. bu yıl 4000 kadro açıldığı halde 45 yaş haddi nedeniyle sınava giremeyecegim. öylesine Üzgünüm ki... Geçmişte 28 şubat mağdurları için yaş haddi aranmaksızın sınav hakkı tanınmış tı. Şimdide görüyoruzki kopya çekilmeyen sınav kalmamış neredeyse.büyük bir kitle kopya magduru olmuş.bu magduriyetlerin giderilmesi için ve ülkemizin deneyimli hukukçulara ihtiyacı olduğu bu günlerde yaş şartı kaldırılamazmı? Değerli görüşleriniz için teşekkürler.
Old 07-12-2016, 11:19   #2
Elif.E

Varsayılan Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavında Yaş Sınırının Kaldırılması

Sevgili Meslektaşım,
Ben de aynı sizin durumunuzdayım.Belirttiğiniz şaibeli sınavlara ben de katıldım ve en son aldığım not 68 idi.Şimdi 45 yaşını doldurmuş oldurmuş,46 yaşında olduğum için Avukatlıktan hakimliğe geçemiyorum.İnceledim dünyanın hiçbir yerinde böyle bir yaş sınırı yok,varsa da kaldırılmış.Yapılan şaibeli sınavlarla atanan hakimler şimdi bir bir görevlerinden alınıyor.Bizim hakkımızın yendiği aşikar.Kaldı ki Anayasa'nın eşitlik ilkesine göre sadece belli bir zümreye yönelik bir düzenleme anayasaya aykırı olarak yapılamaz.28 Şubat mağdurlarına gerek kpss gerekse avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavında özel bir düzenleme getirilmiş olup sınırsız yaş haddiyle bu ve benzer sınavlara girebilecekler.Bu açıkça Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı.Bu konuda hiç kimsenin hiçbir şey yapmadığını görmekten ve yalnız kalmaktan ben de sizin gibi büyük üzüntü duymaktayım.Ve bizim gibi binlerce mağdur olduğuna da eminim.Onca çabamız sadece 1 yılla yok oldu.46 yaşında olmanın bu kadar acı verici bir şey olduğunu bilmezdim.Gerçekten sizin de dediğiniz gibi soruların belli kişilere verildiği kanıtlanmış şaibeli sınavlara girerek hakkı yenmiş bizlerin durumunda olan insanlara tekrar sınav hakkı verilmeli ya da Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olarak yapılmış belli bir zümreye tanınmış sınırsız yaşla sınava girme hakkı bizlere de tanınmalı.Bu konuda bizler gibi yalnız kalmış insanların bu başlık altında toplanmasını temenni ederim.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi