Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

iktisadi idari bilimler fakültesinin bir bölümünün hukuk anabilim dalında araştırma görevlisi olmak

Yanıt
Old 15-10-2013, 20:21   #1
yalcin3

Varsayılan iktisadi idari bilimler fakültesinin bir bölümünün hukuk anabilim dalında araştırma görevlisi olmak

ÖYP atamalarında hukuk fakültelerinin yanısıra bazı iktisadi idari bilimler fakültelerinin işletme veyahut çeko gibi bölümleri de ticaret hukuku veya iş ve sosyal güvenlik hukuku anabilimdalında araştırma görevlisi alımı yapmakta.
Ancak hiçbir yerde bu bölümlere atandıktan sonra yüksek lisans eğitiminin nerede nasıl yapıldığına ilişkin hiçbir bilgiye ulaşamadım. Bu kadrolara başvurabilmek için hukuk lisans mezunu olma özel şartı var üstelik. Ancak eğitim sosyal bilimler enstitülerinin işletme programında mı yoksa özel hukuk programında mı yapılıyor, ve yüksek lisans eğitimini bu bölümde almış biri doktorasını bir hukuk fakültesi bünyesinde yapabilir mi? Kafam bir hayli karışık. Herhangi bir fikri olan üyelerimizden yardım bekliyorum. Son günlerde bundan başka bir düşüncem yok zira.
Old 16-10-2013, 12:53   #2
fountain

Bu bölümlerle ilgili şöyle bir sıkıntı olduğunu biliyorum. Mesela Çeko bünyesinde iş ve sosyal güvenlik hukukunda yüksek lisans yaptınız ya da ÖYP kapsamında araştırma görevlisi oldunuz siz Çeko'nun bünyesinde oluyorsunuz. Yüksek lisansı bitirdiğinizde Çeko mezunusunuz. Kadro meselesinde veya doktora yapmak istediğinizde Çeko bünyesinde yol yürüyebilirsiniz ama misal hukukta doktora yapmak istediğinizde kimi hocaların bundan kaynaklı karşı çıktığını duydum. Ama bence başarılı olduktan sonra teknik anlamda bir sorun olmasa gerek.
Old 16-10-2013, 15:36   #3
yalcin3

Yanıtınız için teşekkür ederim ancak anlayamadığım şey Çeko bünyesinde iş ve sosyal güvenlik hukuku yüksek lisans eğitimini nasıl alacağım? üniversitelerin internet sitelerine baktığımda iktisadi idari bilimler fakültelerindeki hukuk anabilim dallarıyla ilgili yüksek lisans veya doktora eğitimine yönelik bir açıklama bulamadım.
Old 16-10-2013, 16:25   #4
fountain

ÖYP yapıldığında işler nasıl yürüyor bilmiyorum ama lisans eğitiminizi bitirdikten sonra iktisadi ve sosyal bilimler enstitüsünün ilgili bölümlerine başvurabilirsiniz. Üniversitelerin yüksek lisans başvuru tarihlerini takip etmeniz gerekmekte.
Old 23-10-2013, 19:20   #5
Av.Dr.Yahya DERYAL

İİBF'nin çoğu bölümlerinde hukuk ana bilim dalı var. Ticaret Hukuku, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Hukuk Bilimleri, Mali Hukuk gibi. Hangisinde ÖYP kadrosuna girilse, SBE özel hukuk veya kamu hukuku programlarında yüksek lisans yapılmak üzere izin verilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi