Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bilirkişi raporuna göre talebi değiştirmeden açıklama kısmını Islah etmek

Yanıt
Old 14-12-2012, 11:41   #1
avmurat

Varsayılan bilirkişi raporuna göre talebi değiştirmeden açıklama kısmını Islah etmek

Müvekkilin kullandığı yola üçüncü kişinin yaptığı imalat nedeniyle müdahalenin önlenmesi -yıkım talepli dava açtık.Dava sırasında aynı yola bir başka imalat daha yapıldı.Keşif sonrası bilirkişi tarafından: "İlk imalatın değil ama ikinci imalatın haksız olduğu ve yıkılması gerektiğine, ancak bu imalatın dava konusu edilmediğine" dair rapor verildi.
Ben dava dilekçemde, açıklamalar kısmında ilk imalattan bahsedilmiş, istem kısmında ise hangi imalat olduğu belirtilmeden sadece :" ...numaralı parselin yanındaki yola vaki davalı müdahalesinin önlenmesi ve yolun kullanıma uygun hale getirilmesine karar verilmesini" talep etmişim.
Şimdi, bilirkişi raporuna göre ıslah yapmam gerektiğini düşünüyorum ancak, talep kısmım yine aynı kalacak.Sadece dilekçemin açıklama kısmını değiştireceğim.Çok fazla ıslah yapmadığım ve bu güne kadar yaptıklarımda da hep talep kısmını da değiştirdiğim için:
Talep kısmı aynı kalmak kaydıyla nasıl bir ıslah yapacağım,
Islah yapmamın mümkün olup olmadığı,
Dahası ıslah yapmam gerekip gerekmediği
Konularında yardımınıza ihtiyacım var.
Old 24-12-2012, 18:05   #2
sine

Dava tarihi itibariyle ikinci imalat söz konusu değilse, talebinizin ne olduğu açık olduğundan, ikinci imalatı da kastetmiştim diyemeyeceğinizi düşünüyorum. Zira davalıları da ayrı kişiler olabilir. Islahla yapılan usul işlemleri düzeltilebilir dolayısı ile ıslahla talep konusunu değiştiremeyeceğinizden ayrı bir dava açmanız gerektiğini düşübüyorum.
Old 26-12-2012, 00:19   #3
garani

davalılar aynı ise problem yok ama davalılar ayrı ise ıslah edemezsiniz ki işin kötü tarafı rapora göre de dava açtığınız yere ilişkin men-i müdahale davasındaki rapora göre de sıkıntılı bir duruma girmişsiniz.yukarıdaki meslektaşımın da beyanlarına aynen katılıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi