Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Gebelik ve Doğum sebebi İle İşyerindeki Konum Değişikliği

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-01-2010, 21:08   #1
Konuk

Varsayılan Gebelik ve Doğum sebebi İle İşyerindeki Konum Değişikliği

merhabalar ben istanbulda bir teknoloji firmasının fabrika satış mağazasında full-time eleman olarak çalışmaktayım. Şuan 6 aylık hamileyim. İşyerim bana sen doğum iznine ayrılınca mağazada part-time olarak çalışan birini fulle geçireceğiz diyor, ama mağazanın şuan için full kadrosu zaten dolu birde ben izne ayrılıp doğumumu yapıp geri dönünce full eleman fazlalığı olacak. İşyerimden kanunu hakkım olan doğum izniyle ayrılacağım ve ben işe dönünce benim rızam olmadan benim kadromu part-time yapabilir mi, part-time olarak çalıştırabilir mi? Eğer çalıştırırsa kadromu değiştirirse hukuki yollara başvurabilir miyim tazminat davası gibi yardımınıza çok ihtiyacım var işi mi düşüneceğim karnımdaki bebeğimi mi lütfen çok acil yardım edin bana
Old 27-01-2010, 13:48   #2
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar ben istanbulda bir teknoloji firmasının fabrika satış mağazasında full-time eleman olarak çalışmaktayım. Şuan 6 aylık hamileyim. İşyerim bana sen doğum iznine ayrılınca mağazada part-time olarak çalışan birini fulle geçireceğiz diyor, ama mağazanın şuan için full kadrosu zaten dolu birde ben izne ayrılıp doğumumu yapıp geri dönünce full eleman fazlalığı olacak. İşyerimden kanunu hakkım olan doğum izniyle ayrılacağım ve ben işe dönünce benim rızam olmadan benim kadromu part-time yapabilir mi, part-time olarak çalıştırabilir mi? Eğer çalıştırırsa kadromu değiştirirse hukuki yollara başvurabilir miyim tazminat davası gibi yardımınıza çok ihtiyacım var işi mi düşüneceğim karnımdaki bebeğimi mi lütfen çok acil yardım edin bana

Sayın Konuk;

Siz doğum iznindeyken de işyerinde işlerin aynı şekilde devam etmesini sağlamak işverenin hakkıdır. İşvereniniz bu süre içerisinde geçici çözümler elbette alabilir.

Ancak, sizin doğum izninizin bitmesinin ardından işe döndüğünüzde aynı, eski işinizde, aynı şekilde çalıştırılmanız gerekir.

Bu aşamada, yapmanız gereken ya da tedirgin olmanız gereken bir durum yok. İzninizin bitiminde, işinizde bir değişklik yapılmış olursa, yapılan değişikliği kabul etmeme hakkınız olacaktır.

Saygılar,
Old 28-01-2010, 14:40   #3
Konuk

eğer doğum dönüşü kadromda bir değişiklik olursa kanunen ne gibi haklarım var ne yapabilirim
Old 29-01-2010, 00:46   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Konuk
eğer doğum dönüşü kadromda bir değişiklik olursa kanunen ne gibi haklarım var ne yapabilirim

İş Kanuna göre, işveren sizin yazılı onayınızı almadan sizin çalışma şartlarınızda (önemli) değişiklik yapamaz.

Böyle bir durumda üç olaslık olur:

1- Çalışma koşullarınızın uygulanmıyor olması sebebiyle kıdem tazminatınızı alarak siz işten ayrılabilirsiniz.

2- Değişikliği kabul etmediğinizi belirterek, işverenden eski koşullarda çalıştırılmanızı, eski haklarınızı verilmesini/ödenmesini isteyebilirsiniz. İşveren bu taleplerinizi kabul etmezse, sizi "ihbar ve kıdem tazminatınızı ödeyerek" işten çıkartabilir. Ancak bu olasılıkta, sizin işe iade davası açma hakkınız doğar. (işe iade davası açabilmek için, 6 aylık kıdeminizin olması ve işyerinizde en 30 işçinin çalıyor olması gerekmektedir.)

3- Yeni kadronuzda çalışmaya başlarsınız, ancak yeni koşullarda çalışmaya başlamınızın değişikliği kabul ettiğiniz anlamına gelmeyeceğini sürekli belirtirsiniz. Bu durumda, haklarınızı daha sonra da talep etme hakkınız olabilir.

İşyerinize döndüğünüzde, eski koşullarla işe başlatılmazsanız, bir avukattan doğrudan ve vakit kaybetmeden yardım almanızı öneririz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04687691 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.