Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar [Arşiv] Siteyle ilgili arşivlenmiş eski sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alanda arşiv ve bilgilendirme için olup, yeni mesaj ve yeni yanıtlara kapalıdır)

Mesajlarin Kurallara Aykırılığının Takdiri..

Konuyu Kilitleyin
Old 22-09-2004, 20:39   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Mesajlarin Kurallara Aykırılığının Takdiri..

Alıntı:
Eğer burada eleştirilen nokta mesajların silinmesi değil de, mesajlar silinirken takdir yetkisinin hatalı kullanılması (yani kurallara aykırılık olmadığı halde mesajların silinmesi) ya da moderatör işleminin gerekçesi olan kuralın kendisi (örneğin politika yasağı) ise bu konudaki görüşlere -katılabilirim ya da katılmayabilirim ancak- sonsuz saygım var. Bu konularda tartışmaya devam etmek isteyen üyelerimizin Site Hakkında alanında yeni bir konu başlığı açmalarını rica ediyorum

Sayın Admin'in açık teklifini -hiç bir kasıt taşımadan- * bu başlık altında tartışmaya açmak istiyorum.

1) Silinecek mesajları THS yönetimi karar almak suretiyle mi icra eder?

Denilebilir ki:

''Adam ahlak sınırlarını zorlayan küfürlü söz, hakaret vs. cümleler sarfettiği halde, THS yönetiminin bir şekilde irade oluşturmasını beklemek mümkün olabilir mi? ''

Cevabım: Tabidir ki açık küfür, hakaret vs. anında müdahale silinmelidir ancak silinmeden önce bir kopyasının THS yönetiminin bilgi ve onayına sunulması için saklanması gerekir.

2) THS yönetimi mesajları değerlendirirken objektif davranıyor mu? Kararların uygulanmasında ayrımcılık, sübjektif yaklaşım söz konusu olabilir mi?

Benim fikrim: THS yönetiminin alacağı ''ortak karar'' tereddütsüz tarafsızdır.

Tek kişilik kararlar için aynı sözü söylemem mümkün değil.

Saygılarımla.

* = Siyaset yapmak ya da başkaca bir şeyler yapmak gibi amacımın olmadığını özellikle belirtmek istiyorum.
Old 22-09-2004, 21:12   #2
Admin

Sayın Dikici,

1- Forum Yöneticilerimizi forumu yeterince tanıyan ve gerek mesleki anlamda gerekse forumumuz bazında deneyimli üyelerimizden seçtiğimiz için mesajlara müdahale etmek konusunda insiyatifleri var. Bununla birlikte pek çok olayda Forum Yöneticilerimiz bir işlem yapmadan önce konuyu diğer yöneticilerle tartışıyor ve onların da görüşlerine başvuruyor. Bu istişare bana göre faydalı olmakla beraber, gerekli ya da olmazsa olmaz değildir. Zira bir moderatör işlemi neticede hayat memat meselesi değildir, hatalı bir işlem gerektiğinde ileride düzeltilebilir.

Özellikle konuların (mesajların değil!) olduğu gibi silindiği durumlarda bu düzeltmeyi kolay sağlamak açısından, konuyu fiziksel olarak silmek yerine gizli bir alana taşıyoruz, böylece hatalı bir işlem yaptığımızda da konuyu yerine geri taşıyarak yeniden yayına koyabiliyoruz.

Bu arada 18 aylık dönemde bu forumda silinen konu sayısının "14" olduğunu da bir istatistiki bilgi olarak vermek isterim ki, bunların yarısına yakını da yanlış alana gönderilmeleri nedeniyle silinmiştir. (Örneğin İngilizce alanına Türkçe mesaj gönderilmesi gibi).

2- Size katılıyorum. Ancak her mesaja müdahale etmeden önce de "yönetim kurulu toplantısı" yapılmasını pratik bulmuyorum. Bence ilke "doğru" kişileri moderatör yapıp, "doğru" kararlar alacaklarına inanmak olmalıdır ve bu anlamda benim forum yöneticilerimize inancım TAMdır. Zaman zaman hatalar ya da farklı düşündüğümüz noktalar olamaz mı? Elbette olabilir ama hata insana mahsustur, keza farklı düşünceler de. Bu açıdan bence forum yönetimi bu konuda eleştirilirken kararları tek tek ele almak yerine, genel performansı ile değerlendirilmelidir.

Alıntı:
Siyaset yapmak ya da başkaca bir şeyler yapmak gibi amacımın olmadığını özellikle belirtmek istiyorum.

Bu mesajı siteyi yapıcı olarak eleştirmek için yazdığınızı biliyorum ve bu açıdan size teşekkür ederim. Mesajınızda elbetteki bir art niyet aramıyorum.

Ayrıca siyaset yapma yasağını eleştirseniz dahi bunu da normal karşılarım zira bu da neticede tartışılabilecek bir forum kuralıdır. Ama ben farklı düşünürüm, o ayrı.
Old 22-09-2004, 22:39   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Teşekkür ederim. Ben bu konuyu da kapattım. Yani ikna oldum.
Old 23-09-2004, 08:34   #4
nursel citil

THS forum kurallarından olan siyaset tartışılmaması, kişisel saldırıya varan, hakaret içeren sözler yazılmaması gibi kurallar olmalı ve gerektiğinde bu tür mesajlar silinmelidir.Bilindiği üzere hukuk insanların yaşadığı sorunlarla ilgilenmektedir.Kuralların uygulanması ve toplumun ihtiyaçlarına göre kuralların oluşumuna zemin hazırlanması açısından hukukçuların yaşanan sorunlarla ilgili düşünceleri çok önemlidir.Bu site hukuki fikirlerin karşılaştığı ortaya döküldüğü bir yer olmaya devam etmelidir.
Öte yandan hukuk ile siyaset arasındaki çizgiyi belirlemek o kadar kolay değildir. Çünkü her ikisininde iç içe geçtiği durumlar olabilmektedir. Siyaset yapılıp yapılmadığı ve dolayısı ile mesajların silinmesi konusunda karar forum yöneticilerin tekelinde olmamalıdır.Bana göre tüm site üyelerinin katılımını sağlayacak bir anket düzenlenmesi daha doğru olur. Anket sonuçlarına göre mesajlar silinebilir. Bazı durumlarda sadece bir kişinin mesajı forum kurallarına aykırı oluyor ve bunu silmek isterken daha sonra gelen forum kurallarına uygun mesajlarda silinebilmektedir. Forum kurallarına uygun yazan kişi kendisine haksızlık yapıldığını düşünebilir. Buna nasıl bir çözüm getirilebilir bilmiyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi