Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kambiyo senedine dayalı haciz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-04-2007, 13:52   #1
gencerx07

Varsayılan kambiyo senedine dayalı haciz

bu konu ile ilgili çeşitli forumları araştırsamda farklı farklı bilgiler ve yargutay kararları ile karşılaştığım için somut olaya göre bilgi almak istedim
2005 yılında kambiyo senedine mahsus takip ile gayrimenkule haciz yapılıyor. böyle bir durumda 7 ay işlem yapılmadığı zaman, zaman aşımı itirazı yapılırsa takibimin iptal olur mu?
eğer bu takip ilamsız takip ise 1 yıl işlem yapılmadı diye dosya işlemdem kaldırılır mı? böyle durumda haciz iptal mi olur yoksa sadece dosya mı yenilenir? bu konuda o kadar farklı görüşler varki..kafam karışık doğrusu
Old 29-04-2007, 15:03   #2
avukat_onur_varol

taşınmazlarda satış isteme süresi 2 yıldır. kambiyo senetlerine mahsus takiplerde bu konuda ilamsız takibe atıf yapılmıştır. bu sebeple süre iki yıldır. (kaynak
İİK.)
Old 29-04-2007, 16:56   #3
Av.Turan

sayın meslektaşım, kanun çeklere özgü takipte 6 aylık zamanaşımıöngörmüştür.karşı taraf bu durumda zamanışım nedeniyle takibin iptalini isteyebilir. bu durumda mahkeme takibin ertelenmesne karar veriri.böyle oluncada siz o takiple ilgili işle yapamayacağınız için zaten hacziniz de iptal olmuş olmaz mı?
Old 29-04-2007, 17:20   #4
Av.Turan

Alıntı:
Yazan avukat_selcuk_bey
hayır 6 aylık zamanaşımı süresi hiç bir sorun çıkarmaz. kanun açıkça 2 yıllık süreyi koymuş. 6 aylık zamanaşımı süresi ilk etapta dava ve ya icra yoluyla talep etmek içindir. bunla ilgili yargıtay kararları gördüm ama elimde şu an yok.
sanırım bu yönde hiç uygulamayla karşılaşmadınız.alacaklı vekili dosyada 6 ay işlem yapmadı diye ben takibin ertelenmesi kararı aldım ve vekalet ücreti kazandım. karar yargıyatdan onaylanıp geldi.ve bende konulmuş olan tüm hacizleri kaldırttırdım. ertelenen takipteki alacaklının hacz sırası da olmaz.
Old 29-04-2007, 17:30   #5
HÜLYA ÖZDEMİR

Meslektaşım Sn. Av. Turan'a katılıyorum.

Çeke bağlı kambiyo takibinde 6 aylık süre içinde icra dosyasında hiçbir işlem yapılmazsa; borçlunun İTM de takibin zamanaşımı nedeni ile iptalini ve icranın geri bırakılmasını talep hakkı vardır.
Old 30-04-2007, 20:30   #6
mdelen82

uygulama sayın Av.Turanın anlattığından ibarettir.Aynen katılıyorum.
Old 30-04-2007, 20:47   #7
recepbarlas

Çekte 6 ay bonoda 3 yıl zamanaşımı vardır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi