Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlık yapacağım şehri seçme konusunda yardım talebi

Yanıt
Old 24-11-2006, 16:02   #1
obaykan

Varsayılan Avukatlık yapacağım şehri seçme konusunda yardım talebi

Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim.Son zamanlarda içine bulunduğum karmaşanın cevabını birde burda aramak istedim.Umarım faydalı olabilir.

50bin nüfuslu küçük bir ilden istanbula hukuk okumak için gelmekle başladı herşey,okul bir şekilde bitti ve staj dönemim geldi.Ve sonradan yanlış tercih yaptığına inandığım okuduğum şehir olan istanbulda stajımı yapmaya karar verdim.Ama öylesine zorlandım ki staj dönemimde çoğu zaman pes etmeyi bile düşündüm.Beni zorlayan mesleki durumlar değil,iettler banka kuyrukları,trafik ve bunun gibi dış etkenlerdi.Herneyse şuan staj bitim belgem elimde ve bir yol ayrıma girdim.

İstanbul cok cazip bir şehir her bakımdan ama bu şehrin beni sömürdüğünü düşünüyorum.Memleketim olan o ufak kasaba ise istanbulun tan aksine aşırı huzurlu,sakin,bundan başka da cebzedici bir özelliği olmayan bir yer.Orda kalırsam da kendimi tam anlamıyla geliştiremeyeceğimi düşünüyorum.Aslında bu bir önyargı belki herşey insanda bitiyor ama orası bana soğuk geliyor belki de.

sormak istediğim şu:Boğulacaksan büyük denizde boğul düşüncesini mi kendime felsefe edinmeliyim,yoksa küçük yerde büyük insan kolay olunur felsefesini miyoksa başka bir düşünce mi yaratmalıyım bu sınırlardan kurtarak kendime.bana yardımcı olabilir misiniz.Metropolde ve ufak bir kasabada avukatlık yapmanın ne gibi avantaj ve dezavantajları var öğrenebilirmiyim.Saygılarımla...
Old 24-11-2006, 16:35   #2
Av.Nebi

Aslında bahsettiğin çelişkiyi stajım biterken bende çok yaşamıştım İzmir, Ankara da Avukatlık yapmayı çok düşündüm. Meslek dışı bazı gerekçalerle vazgeçmiştim. Batacaksan büyük denizde bat sözü aslında her zaman geçerli olabileceğine inandığım bi söz değil. Ama şöyle düşün bir gölde karşılaşacağın tehlikeleri ve güzellikleri düşün, birde okyanusta karşılaşacağın güzellilkleri ve tehlikeleri düşün karar senin. Mutlu olmaya calış mutlu olmadığını hissettiğin yerde yaşamana gerek yok . Allah yolunu açık etsin...
Old 24-11-2006, 18:16   #3
üye8892

Ben de avukatım.bence aileniz çevreniz nerde ise orada kalın.ayrıca küçük yerlerin avantajı avukat olarak daha cok tanınma fırsatını yakalarsınız.tabii seçim sizin umarım hakkınızda hayırlısı olur.
Old 25-11-2006, 17:18   #4
av.c_ergul

Değerli meslektaşım; "taş yerinde ağırdır" demiş atalarımız. Benim asıl yerim yaşadığım küçük kasabam diyorsan çok fazla düşünme. Başarılar
Old 25-11-2006, 19:07   #5
avsel

merhabalar,sizin yaşadığınız çelişkileri bende yaşadım,o yüzden sizi çok iyi anlayabiliyorum.bende taa uzaklardan gelip istanbulda yaşama savaşı verdim.öğrenci olduğum dönemde artık istanbuldan ayrılamam diyordum.sanki istanbuldan çıkmak benim için geri adım atmaktı.sizin de dedeğiniz gibi insan daha büyük düşünüyor.nihayet sonunda daha çok maddi nedenlerden dolayı istanbulda kalamadım.memleketimden biraz daha büyük ama istanbuldan küçük diyebileceğim bir şehri tercih ettim.bende şuanda stajyerim 1 ayım kaldı.dönüp baktığımda istanbula ordaki arkadaşların çok yorulduklarını görüyorum.pişman değilim diyebilirim.gerçi sizin gibi istanbulu da denemedim.ama bence kendinizi bir tartın..bütün olumsuzluklarına rağmen istanbuldan vazgeçemiyorum diyosanız dönmeyin..şuan ben istanbulu öğrencilik yıllarımdaki güzelliği ile hatırlıyorum.,büyülü şehir.diğer taraftan küçükşehirde yaşam standartlarınız ,meslek bakımından saygınlığınız daha fazla,insan ilişkileri daha samimi,daha değerlisiniz...ama meslek aynı,heryerde herkes aynı işi yapıyor bencebelki biraz imkanlar ve donanım fazla istanbulda da ama onuda zaten iyi durumda olan maddi kaygısı olmayan avukatlar kullanıyorlar bence.çok uzattım ama aynı duygular içinde görünce bende bişeyler karalıyayım istedim...son olarak diyeceğim size kendinize dönün yaşam tarzınız,kişiliğinizi tartın ve ona göre karar verin...başarılar...
Old 26-11-2006, 21:36   #6
üye11967

ben daha mezun olmadım fakat aynı çelişkileri bir kaç yıl sonra bende yaşayacağım.Bazı büyüklerim okulu bitirdiğimde küçük ve insanların ailemi ve beni tanıdıkları bir şehirde işe başlamamı öneriyor.Ancak ben gerek hayatın gerçekleriyle şu an tam olarak yüzleşmemiş olmamdan gerekse bazı konuları kendimce çok geniş düşünmemden kaynaklı olarak küçük bir şehirde çalışmayı düşünmüyorum. Öncelikle kendim ve kuracağım aile açısından da bazı şeyleri düşünmem ve bazı şeylerden vazgeçmem lazım.Örneğin küçük bir şehirde evet daha rahat ve kazançlı bir iş yaşamım olabilir ancak büyük bir şehirde mesleğimde düşe kalka olsa bile kendimi daha çok geliştirebilirim ve ailem şehrin sağladığı imkanlardan yararlanabilir.Sağlık hizmetleri,eğitim kalitesi açısından ve daha bir sürü olanaktan.
Saygılarımla...
Old 27-11-2006, 11:42   #7
Neslihan

merhaba...
çoğu meslektaşım gibi bende aynı sorunları yaşadım.önce okuduğum büyük şehirde çalışmaya karar verdim.bşladım fakat umduğum gibi olmadı, çok zorlanarak küçük bir yer olan memleketime döndüm.ama çok kısa zamanda alıştım ve şuan çok mutluyum, mesleğimin keyfine varıyorum.seçim senin, hayat senin, büyük şehrin de çok avantajı var ama.kararsız kalmak çok kötü bilirim. umarım herşey gönlünce olur...hayatında başarılar....
Old 27-11-2006, 21:56   #8
Av.Ayşe Batumlu

Her yerde banka kuyrukları,korkunç trafik var gerçi ama galiba İstanbul'da adliyelerin dağınık olması da mesleğin icrasını güçleştiriyor.
Evet bunlar doğru olmasına doğru ama istanbul'da vapurlar da var, martılar da var,adalar da var)
Old 28-11-2006, 08:54   #9
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Av.Ayşe Batumlu
Her yerde banka kuyrukları,korkunç trafik var gerçi ama galiba İstanbul'da adliyelerin dağınık olması da mesleğin icrasını güçleştiriyor.
Evet bunlar doğru olmasına doğru ama istanbul'da vapurlar da var, martılar da var,adalar da var)

Son cümleniz çok güzel olayı ifade etmiş katılıyorum. Para kazanmak her zaman insanı mutlu etmez bazen şarkı söylemek lazım, eğlenmek lazım, vapura binip martıya simit fırlatmak lazım...
Old 29-11-2006, 04:39   #10
ibreti

Sn.Obaykan;
Hint fakirlerini duymuşsunuzdur. Fala ve bahta çok inanırlar Hint fakirleri. Fal ve baht ile ilgili bir durumla karşılaştıklarında kendi bilgilerinden bile şüphe eder, tecrübe etmek isterler...

İşte Hint fakirlerinden birisi bir baht kitabı okumaktadır. Kitabın bir yerinde "Sakalı üç tutamdan uzun olanın aklı kısadır!" diye bir yazıya rastlamış. İnanamamış önce. Tekrar tekrar okumuş. Sakalını ölçmüş, üç tutamdan uzun. Tekrar tekrar ölçmüş ama değişen birşey yok. Uzun işte.. "Yahu ben buna inanmadım ama salağın biri inanır ve beni aklı kısa sanır!" diye düşünmüş. Sakalının uzun kısmını önünde duran kandilin ateşinde yakarak kısaltmak istemiş. Derken tüm sakalı tutuşmuş ve yanmış. Bizimki hokkadan dividi çekmiş ve kitabın köşesine şerh düşmüş.." TECRÜBE İLE SABİTTİR!" diye...

Boğulursan büyük denizde boğul. Hedefe parayı değil, bayarıyı koy! Başarıyı yakalayınca para nasıl olsa gelir.

Boşuna yazmadım. Tecrübe ile sabittir

Bir ay kadar önce Ankara'ya gittim. Bahçelievler girişinde birpastahaneye oturdum. İki arkadaşım aradım. Bir saat sonra 60-70 kişi olduk. İşletmeci mest oldu. Eski dostların keyfine diyecek yok...
Benim de keyfime diyecek yoktu.
Ya şimdi? Saat 04.43.. THS'ye mesaj yazıyorum. En büyük lüksüm bu.

Selamlar....
Old 29-11-2006, 14:52   #11
allegria

Yaşadığınız yerde tanıdık itibariyle daha çok çevreniz olur bu avukatlığın ilk yılları için çok avantajlı bir durumdur.Fakat büyük bir ilde de zamanla kendinizi geliştirdikçe çevre edinir ve tanınan bir avukat olursunuz diye düşünüyorum.Benim tercihim de ''Boğulursan büyük denizlde boğul''sözünden yana.Umarım herşey gönlünüzce olur
Old 30-11-2006, 00:28   #12
Av.Fahri ALİMOĞLU

Varsayılan ufuk çizgisi

"Ufkun gördüğün ile sınırlıdır" demiş birileri. Bir başkası da "zorlayan etkenler zekayı geliştirir" diye eklemiş.
Küçük yerin büyük adamı; bu da hayata bir yaklaşım elbette. Ama paylaşmak istediğim bi hikayem var seninle;
sanırım yıl 2001 yada 2002. Devlet memuru olan eşimin 1.dereceye inmesi nedeni ile yeşil pasaport alma hakkımız doğmuştu. Telefon ettim pasaport şubesine. Şunlar bunlar lazım dediler. aldık evrakları toparadık gittik emniyete. Pasaport şubesine verdik. Emniyet Müdürü yakın tanıdığımdı -küçük yer ne de olsa- kapıda karşılaştık. Nasıl gelirde uğramazsınız muhabettinden sonra odasına geçtik. Hayrola filan derken mevzuyu anlattık. Kahve söyledi bize ve pasaport şube müdürünü çağırttı. Bişiler konuşuldu. Adam gitti.Neyse bizim kahveler geldi. Bi fincan kahve bitmeden 10 dakika önce geip gitmiş olan pasaport şube müdürü yine geldi. Elinde pasaportlar vardı. Müdür beye bırakıp çıktı. Müdür bey pasaportları imzalayıp hayırlı olsun dedi ve bize uzattı.
İnanamadım. Toplamda 20 dakikayı bile bulmayan br süre de yeşil pasaport almıştık.
Küçük yerde yaşamak böyle bişi olmalı Ankara veya İstanbul da sabancı ya da milletvekili filan olmak lazım 20 dakiakda pasaport almak için diye düşündüm.
Tamam
Bu iyi birşeyde.
Kendimi hala iyi hissetmiyor olmamın nedeni MARTI'LARIN VE VAPURLARIN YOKLUĞU OLMASIN SAKIN....
EDİT: Boğulursan büyük denizde boğul pek mantıklı değil. Sonuç boğulma olduktan sonra denizde, gölde, hatta bir kova suda da ciğerlerine giren suyun miktarı aynıdır. Boş ver boğulmayı da, nerde yüzebilirsin sen ona bak:-))
Old 24-01-2007, 17:57   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Ama şöyle düşün bir gölde karşılaşacağın tehlikeleri ve güzellikleri düşün, birde okyanusta karşılaşacağın güzellilkleri ve tehlikeleri düşün karar senin.

Gölde bir sandal, bir teyp ve serin bir akşamüstü hayal edilebilir ama okyanusta nasıl bir güzelllik olabilir hayal bile etmek zor. Filmlerden, belgesellerden izlediğim kadarıyla köpek balıkları, boyu 100 metreyi bulabilen dev dalgalar okyanusta çoğu zaman mümkün. Bu seçeneklerden kesinlikle bildiğin gölde kal anlamı çıkıyor...
Old 24-01-2007, 18:02   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Boğulursan büyük denizde boğul pek mantıklı değil. Sonuç boğulma olduktan sonra denizde, gölde, hatta bir kova suda da ciğerlerine giren suyun miktarı aynıdır. Boş ver boğulmayı da, nerde yüzebilirsin sen ona bak:-))

)) Çok güzel. Bizim milletin anonim deyişleri zaten bir tuhaf. "Devletin malı deniz yemeyen domuz..." diyen dedelerimiz, atalarımız var, boğulmak da laf mı?
Old 24-01-2007, 19:11   #15
cesur_yürek

Çevre işi çevre..Ne kadar iyi avukat olduğunuzu iddia etseniz de çevreniz yoksa, büro kiralıyamıyorsanız,ev kiralıyamıyorsanız büyük şehirde tutunamazsınız.Büyük şehirlerde her semtin belli başlı tanınmış avukatları var birileri sizi tepeden büyük şehirlere indirmedikçe çalışma da tanınma da sözde kalır.Taşrada imkanlar çok kısıtlı sosyal hayatı kim kaybetmiş ki siz bulasınız ama tanınma ve kısa vadede başarı elde etmek basittir.
Old 24-01-2007, 19:18   #16
didem8521

Merhaba ben fakültenin 4. sınıfında konyadan marmaraya geçmiş bulunuyorum ki bundaki tek amacım stajımı hayatımı istanbulda kurmaktı.Evet 4 aydır İstanbulda okuyorum evet aşığım İstanbula ama bu 4 ay çok şey öğretti mesela stajımı İstanbulda yapmaktan vazgeçip memleketimde yapmaya karar verdim.İstanbula mı ne oldu belki daha sonra...
Old 24-01-2007, 21:33   #17
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sadece bir seçim meselesi..Daha fazlası değil. Hiçkimse bu konuda senin önüne avantaj-dezavantaj tahlili yaparak kesin kriterler koyamaz.

İnsanın hayattaki nihai hedefi eğer "mutlu yaşamak (ve huzurlu ölmek!)" ise seni nelerin "mutlu" edebileceğinin bir listesini yapabilirsin. Sonra da o listeyi çöpe atabilirsin. Çünkü hiçbir ideal veya amaç insanı umduğu kadar mutlu edemez, zira mutluluk ertelenemez ve planlanamaz! "Carpe Diem"

Montaigne'in denemelerinde vardı galiba şunun gibi birşeyşer demişti :"geminin uğradığı liman değil içindeki yük önemlidir"

Bir de kitap önerisi : "Simyacı /P. Coelho"

Ha bir de :"Yüreğinin Götürdüğü yere git!"

Hayatta başarılar genç meslektaşım
Old 25-01-2007, 13:36   #18
soner

on yıllık avukatım stanbul da bir türlü tutunamadım oysa benden sonra küçük diyebileceğimiz memlekette avukatlığa başlayan arkadaşlar evler arabalar aldı bir sürü arkadaşım benim durumumda istanbulda ancak%10 avukatın durumu iyi anadoluda bu oran çok yüksek paran olduktan sonra gel gez istanbulu
Old 26-01-2007, 02:23   #19
cesur_yürek

Maddi açıdan bakarsak; avukatlığa yeni başlayan birinin taşrada avukatlık yapması daha mantıklıdır.Ayrıca taşrada doğup büyüyen birinin metropollere alışması uzun zaman alır.Memleket teorisine göre : nereliysen nerde yaşamışsan orda avukatlık yaparsın İstanbulluysan istanbul,Mardinliysen Mardin .Macera teorisine göre : atlar gidersin İstanbul a dersin hem mesleği tam anlamıyla öğreneyim hem kendimi geliştireyim İstanbul'un imkanlarından yararlanayım bir kısmı tutar bir kısmı tutmaz.Memlekete dönüş olur çoğunlukla ama maceraya devam etmek isteyenler de çıkabilir .Saygınlık teorisine göre : taşrada avukata verilen değer daha fazladır . Son olarak çevre ve maddi problemleri olmayanlar büyük şehirlere gider tepeden inerler işin içine ya da indirilirler ve mutluca yaşayıp giderler ... Saygılarımla ..
Old 26-01-2007, 15:50   #20
avbahar

Bence en güzeli büyük ama istanbuldan daha sakin,huzurlu,düzenli ve güvenilir bir şehri seçmek.Seçeceğiniz şehre sadece mesleğinizi yapacağınız şehir olarak bakmayın.Orda yaşayacaksınız.Büyük ihtimalle orda evlenip,orda ev kuracaksınız,çocuklarınızı orda büyüteceksiniz ve orda mutlu olmaya çalışacaksınız.Bazı insanlar stressiz yaşayamaz.Bazıları da stresle yaşayamaz.Karakterinize uygun olanı seçin ve mutlu olun.Ben olsam Ankara ya da İzmir derdim.Büyük ama huzurlu...
Old 21-04-2010, 10:59   #21
Av.Sel

Acaba obaykan adlı üye neye karar verdi?aradan birkaç yıl geçmiş.Şimdiye kadar bir yön çizmiştir herhalde: )))
Old 21-04-2010, 12:51   #22
elvankakici

Bende merak ettim doğrusu. Bize kararını ve getirdiklerini anlatırsa mutlu oluruz)
Old 22-04-2010, 16:29   #23
Av.Armağan ÖZMEN

Üye profilinden görüldüğü kadarıyla İstanbul'u seçmiş.
Old 22-04-2010, 16:43   #24
obaykan

)) istanbulu seçtim evet.o zamanlar ne çelişkiler içindeymişim meğerse))1 yıl kadar maaşlı çalıştıktan sonra 2008 yılınde kendi büromu açtım.1 bucuk yıldır da iyi kotu gidiyoruzBurası forum olmasının yanında geleceğe günlük yazmak gibi birseymiş
Old 25-04-2010, 07:57   #25
karizmavukat

ben doğma büyüme istanbulluyum. fakültedeyken 6 yıl hukuk bürolarında çalıştım. daha okulu bitirmeden evlendim. ve birgün birdenbire bir karar verdim 70bin nüfuslu kilis taşınmaya ve şimdi burdayım çok da mutluyum. burda 22 avukat var 40000 avukatla rekabet etmekten daha kolay. istanbuldaki tecrübelerim de çok faydalı oldu.sadece cmk hmuk bile iyi bir gelir burda. hayat çok ucuz. itibar çok fazla. stres kovalamaca telaş sıkıntı yok. istanbula göre adeta zaman durmuş burda. şu an mutluyum. ama istanbul sanki lanet olası bir hastalık yarası gibi arada sırada sızlıyor... burdaki herkes bu durumu çok gsripsiyor ama istanbul artık yaşanabilecek bir şehir olmaktan çıkmış durumda. adeta acı veren bir aşk gibi.. karar verdim ve kurtuldum ondan.. ama dediğim gibi ara sıra sızlıyor. arada bir tatile ya da iş için gittiğimde ise osızı hemen geçiveriyor... bütün karmaşası ve yaşanmazlığı ile istanbulu geride bıraktım e şimdi mutluyum. aslında her iki seçenek de doğru önemli olan içinden hangisini seçmek geliyorsa onu seçmek. mutluluk o işte..
Old 01-08-2012, 11:39   #26
booradley

Bben 40.000 nüfuslu bir şehirden İstanbul'a geldim ve okulu ağustos sonunda(yaz okulu) bitecek. Şşimdi mesleğimi nerde yapmalıyım sorusu aklımda hep.daha düne kadar kararım istanbuldu ama nedense tereddütler başladı şimdi.Mmemleketime dönmeyi kesinlikle düşünmüyorum.İistanbul'dan küçük başka şehirlerde İizmir veya Aankara gibi şansımı denemeli miyim acaba yardımcı olursanız sevinirim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi