Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğumun velayeti ve ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-03-2010, 02:56   #1
Konuk sevda

İnceleme çocuğumun velayeti ve ne yapabilirim?

merhaba ben yaklaşık 3 aylık hamıleyım bıde 4 yaşında bır kızım var eşim ve ailesiyle gecinemıyordum ve bende bunu sözlu olarak dile getırdım eşim kendi ailesini tercıh ettı ve ailece benı istemediklerini söyledi bende ailemın yanına geri döndüm şimdi kızım yanımda ama kızımı benden alıcagını söyledi ben onlara kızımı vermek ıstemiyorum lutfen yalvarıyorum bana cevap verin kızımı benden alabılırlermı
Old 23-03-2010, 13:59   #2
SKARA

Merhaba
Kızınız kural olarak sizde kalacaktır.Zira ciddi ve inandırıcı deliller bulunmadan anne bakım ve şefkatıne muhtaç küçük çocuklar kural olarak annede kalıyor.Bir avukata ihtiyacınız olacak Bulunduğunuz il barosunu "adli yardım servisinden" ücretsiz olarak avukat desteği alabılırsınz dava sırasında iştirak nafakası talep ediniz çocuklar ve kendiniz içinde nafaka talebinde bulunmanız gerekecek bu arada kalabıleceğınız ve sıze kucak acacak bır aılenız varsa avantajlı olacaksınız zira Sosyal hizmet uzmanları evınızı zıyaret edebılırler .
Kolay gelsin güçlü olmaya çalışın
iyi günler
Old 24-03-2010, 16:55   #3
sosyologyusuf

Kızınız 4 yaşında olduğundan 3-6 Yaş Grubu Çocuklar

Bu yaşlarda bulunan çocuğun anneye olan gereksinimi 0-3 yaş grubuna göre daha azdır. Ancak yine de annenin yakınlığına çok gereksinimi vardır. Çocuğun benliğinin gelişimi, cinsel rol benimsenmesi gibi kavramların çocukta somutlaştırılması bu dönemde söz konusu olmaktadır. Bu nedenle bu yaşlardaki anne yoksunluğu derin izler bırakabileceğinden velayetin anneye verilmesi tercih edilmektedir. Ancak çocuğun anneye verilmesinde çocuğun aleyhine durumlar da olmamalıdır. Örneğin anne bakım ve sevecenliğine muhtaç bulunan çocuğu terk eden ve ihtara karşın yuvasına dönmeyen kadına çocuğun velayeti verilemez. Bu nedenle hakim çocuğun anne bakım ve şefkatine muhtaç olduğunu saptadıktan sonra çocuğun velayetinin anneye verilmesine bir engel olup olmadığı araştırmaktadır.
Çocuğun velayetinin boşanan eşlerden birisine verilirken göz önünde tutulacak ve asla vazgeçilemeyecek tek ve ana kural ise onun güvenliği ve menfaatidir. Bunun yanın da diğer etkenlerde göz önünde tutulması gerekmektedir.
Sonuç olarak Çocuğun Güvenliği, Çocuğun Menfaati, Çocuğun Yaşı, Çocuğun Eğitim Durumu, Çocuğun Sağlık Durumu, Çocuğun Alıştığı Çevre ve Ortam, Çocuğun Aile Ortamında Yaşayabilme Olanağı, Çocuğa Bakma Olanağı, Bireysel ve Eğitici Yetenekleri ve İlgi, Tutum ve Davranışların da önemlidir Kesin olarak anneye veya babaya verilir demek yanlış olur genel değerlendirmeye bakmak gerekir diye düşünüyorum
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi