Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

TC vatandaşlığa 6 ay kaldı ama boşanmak zorundayim

Konuyu Kilitleyin
Old 29-01-2009, 12:57   #1
Konuk

Mutsuz TC vatandaşlığa 6 ay kaldı ama boşanmak zorundayim

Merhabalar! İlk önce saygımı illetmek istiyorum.
Ben Rusya Vatandaşıyım 2,5 yıl bir Türk vatandaşı ile evliyim. Severek evlendik ama buna rağmen eşimden şiddet gördüm aşırı sebepsiz kıskançlık, sadece sezon çalışıp kışları yatıyor, kendisinin eğitim seviye yok, ben ise üniversite mezunu, ona rağmen sürekli beni küçültmeye çalışıyor.
Yani anladığınız gibi artık dayanmak gücüm kalmadı. Son nokta da şu oldu-bana dedi tamam sen vatandaş olana kadar boşanmayalım ama bana 40-50 bin TL ödeceksin. Bu da onun nasıl bir kişi olduğu gösterdi. Sadece o değil bütün ailesi benden beklentiler vardı heralde maddi olarak. Ama benim böyle imkanım yok ve olsa bile böyle bişey mümkün değil.
Sorum şu- temmuzda benim TC vatandaş olmak hak oluyor. Ama şimdi davayi açsam heralde şu meşhur 3 yıllık süre doldurmadığım için hakkımı kazanmam.
Peki dava sürdüğü sürece 3 yıl doldurulursa bile gene de vatandaşlık için başvurmam mümkün olmayacak galiba çünkü yasada ^3 yıl beraber oturmak ve evliliği devam etmek^ şartı var. Değil mi?
Peki boşandıktan hemen sonra başka bir kişiyle evlenirsem-bu süre yeniden mi başlatmak lazim yoksa 2 evliliğin süreyi birliştirmek TC vatandaşlığa başvurmak mümkün mü hukuki olarak?
Ve en son hakkım 5 yıl sürekli oturduğum sürece TC vatandaşlık olabilirim biliyorum. Ama evli olmadan oturma izin daha 2 yıl için ne sebeple alabilirim?

Kusura bakmayin heralde çok uzun ve karışık yazdım ama inanın ki gerçekten bu 2,5 yıl çok yazık. Ben çok şeylerden vazgeçtim bu insan için ama maalesef şimdi kötü durumdayim. Lütfen bana cevaplarınızı yazın.
Saygılarımla
Old 29-01-2009, 14:00   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
^3 yıl beraber oturmak ve evliliği devam etmek^ şartı var. Değil mi?

Sorunuzun sadece bu kısmını 403 sayılı kanunun ilgili maddelerini vererek yanıtlıyorum.

Daha fazlasını tecrübe sahibi, ayrıntılı bilgi sahibi,yabancılar hukuki ile de ilgilenen meslektaşlarım yanıtlayacaklardır.

3. Evlenme ile
(DEĞİŞİK MADDE RGT:12.06.2003 RGNO:25136 KANUN NO:4866/1) (KOD 1)

Madde 5 - Bir Türk vatandaşı ile evlenme, kendiliğinden Türk vatandaşlığını bahşetmez. Ancak, bir Türk vatandaşı ile evlenme nedeniyle Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılar, en az üç yıldan beri evli olmaları, fiilen birlikte yaşamaları ve evliliğin devamı kaydıyla, yurt içinde en büyük mülki idare amirliklerine, yurt dışında ise Türk konsolosluklarına yazılı olarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru üzerine İçişleri Bakanlığınca yapılacak inceleme ve soruşturma sonucunda, aranan şartları taşıdıkları anlaşılan kişiler, bu durumun tespitine ilişkin karar tarihinden itibaren Türk vatandaşlığını kazanırlar.

Ancak, bir Türk vatandaşı ile evlenen yabancı, evlenmekle eski vatandaşlığını kaybediyorsa Türk vatandaşlığını kendiliğinden kazanır.

Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığını kazananlar, evlenmenin butlanına karar verilmesi halinde, akitte hüsnüniyetli iseler Türk vatandaşlığını muhafaza ederler.

Butlanına karar verilmiş evlenmeden olan çocuklar ana veya babaları hüsnüniyetli olmasalar dahi Türk vatandaşlığını muhafaza ederler.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlar kurulunca çıkartılacak yönetmelikle belirlenir.

A) Genel olarak vatandaşlığa alınma:

Madde 6 - Aşağıdaki şartları taşıyan yabancılar Bakanlar Kurulu kararı ile Türk Vatandaşlığına alınabilirler.

Vatandaşlığa alınmasını isteyen kişi,

a) Kendi milli kanununa, vatansız ise Türk Kanununa göre reşit olmalıdır.

b) Müracaat tarihinden geriye doğru Türkiye de 5 yıl ikamet etmiş olmalıdır.

c) Türkiye de yerleşmeye karar verdiğini davranışı ile teyit etmiş olmalıdır.

ç) İyi ahlak sahibi olmalıdır.

d) Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden hastalığı bulunmamalıdır.

e) Yeteri kadar Türkçe konuşabilmelidir.

f) Türkiye de kendisinin ve geçimi ile yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmalıdır.

Siteyi takip edeniz, saygılarımızla.
Old 29-01-2009, 14:48   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
Sadece Türkiye'de değil hemen hemen tüm göç alan ülkelerinde henüz vatandaşlık kazanmamış kadınlara karşı sinsi ve sürekli bir şiddet uygulanması yaygındır.Yasal haklarınızı bilmek,gerekli girişimlerde bulunmak sizi güçlendirecek ve sorunlara meydan okumanızı kolaylaştıracaktır.

---

Sizin henüz türk vatandaşı olmamanız eşinizin size haksız davranışlarına gerekçe oluşturamaz.Eşinizin davranışları sebebi ile Aile Mahkemesi Hakiminden müdahale talep edebilirsiniz.

1-Eşiniz şiddet uyguluyorsa korunma kararı verilmesini isteyebilirsiniz.Bu karar hızlı bir biçimde verilir ve harç ödenmez.

Koruma kararına uymayan eş hakkındaüç aydan altı aya kadar hapis cezası istemli ceza davası açılır.

2-Ortak hayatın gerekleri konusunda kendisine düşen yükümlülükleri yerine getirmiyorsa geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için geçime katkısının tespit edilip ödenmesine karar verilmesini isteyebilirsiniz.

3-Birlikte yaşamak çekilmez hale gelmiş ise,hakimden ayrı yaşama hakkı tanınmasını talep edebilirsiniz.

Bu önlemler ile sizin ihtiyaç duyduğunuz süreyi koruyabilir, kısmen de olsa rahat nefes alacak zaman bulabilir,süre dolduktan sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Evliliğin bu süreden sonra fiilen bitmesinde sizin bir kusurunuz yoksa,bu durum vatandaşlığınıza etki etmeyecektir diye düşünüyorum.

Mutlaka bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 29-01-2009, 15:07   #4
Konuk

Sn Avukat cevabınız için çok teşekkür ederim ama sanıyorum ki 3 yıl doldurduktan sonra bile Vatandaşlık vermecekler çünkü SINAV uygulanıyor orda karıkoca sorulara cevap veriyorlar. Yani 3 yıl mutlaka BERABER oturmak lazimmiş ((.
Old 29-01-2009, 16:22   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Sn Avukat cevabınız için çok teşekkür ederim ama sanıyorum ki 3 yıl doldurduktan sonra bile Vatandaşlık vermecekler çünkü SINAV uygulanıyor orda karıkoca sorulara cevap veriyorlar. Yani 3 yıl mutlaka BERABER oturmak lazimmiş ((.

Sadece 3 yıl beraber oturmak da yetmemektedir.

Alıntı:
Madde 5 - Bir Türk vatandaşı ile evlenme, kendiliğinden Türk vatandaşlığını bahşetmez. Ancak, bir Türk vatandaşı ile evlenme nedeniyle Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılar, en az üç yıldan beri evli olmaları, fiilen birlikte yaşamaları ve evliliğin devamı kaydıyla

Yani 3 yıl dolduktan sonra, vatandaşlık için müracaat ettiğinizde ve işlemler sürerken de evlilik devam edecektir.

Alıntı:
Peki boşandıktan hemen sonra başka bir kişiyle evlenirsem-bu süre yeniden mi başlatmak lazim yoksa 2 evliliğin süreyi birliştirmek TC vatandaşlığa başvurmak mümkün mü hukuki olarak?

Kanunkoyucu, sırf vatandaşlık kazanmak için yapılan muvazaalı evlenmelerin önüne geçebilmek için süreyi bu şekilde düzenlemiştir. Bu nedenle 2 evliliğin süresi toplanamaz, diye düşünüyorum.

Alıntı:
Ancak, bir Türk vatandaşı ile evlenen yabancı, evlenmekle eski vatandaşlığını kaybediyorsa Türk vatandaşlığını kendiliğinden kazanır.

Eğer evlenme ile kendi vatandaşlığınızı kaybetmiş olsaydınız, otomatik olarak Türk vatandaşı olacaktınız. Ancak, bildiği kadarıyla Rusya için bu durum sözkonusu değil.

Alıntı:
Ve en son hakkım 5 yıl sürekli oturduğum sürece TC vatandaşlık olabilirim biliyorum. Ama evli olmadan oturma izin daha 2 yıl için ne sebeple alabilirim?

Mevzuata göre, çeşitli sebeplerle oturma izni alınabilmekte ve uzatılabilmektedir. Hangi sebepten yararlanacağınızı, uzatma koşullarını bir avukattan hukuki destek alarak öğrenmelisiniz.
Old 29-01-2009, 18:38   #6
BaharB

Sayın Konuk;

Kimlere ikamet izni verilmeyeceği yasada belirtilmiştir;
Alıntı:
A) Sırf iş tutmak için gelecek sanat ve meslek erbabı olup da tutacağı iş, kanunlar gereğince Türk vatandaşlarına hasredilmiş bulunan;

B) Türk kanun veya örf ve adetleriyle yahut siyasi icabatla telif edilemiyecek durumda olan veya faaliyette bulunan;

C) Türkiye'de kalmak istediği müddet zarfında yaşamak için maddi imkanları meşru bir şekilde temin edemiyeceği sabit olan;

D) Türkiye'ye girmesi memnu olup da her nasılsa girmiş bulunan;

E) Türkiye'de oturduğu müddetçe huzur ve asayişi ihlal eden;

Belirtilen şekilde olumsuz bir durumunuz söz konusu değilse;

Türk vatandaşı ile evli olmanız nedeniyle, Rusya Avupa konseyine üye bir ülke olduğundan, başvurmanız halinde size ilk etapta 5 yıllık ikamet izni verilecektir. Boşanma halinde dahi ilk etapta 3 yıl, daha sonra ise 5’er yıllık dönemler halinde ikamet izni alabilirsiniz.

Bu husus “TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNU” nun 6. Maddesine göre vatandaşlığa alınma talebinizle ilgilidir. Buna göre ;
Alıntı:
Madde 6 - Aşağıdaki şartları taşıyan yabancılar Bakanlar Kurulu kararı ile Türk Vatandaşlığına alınabilirler.

Vatandaşlığa alınmasını isteyen kişi,

a) Kendi milli kanununa, vatansız ise Türk Kanununa göre reşit olmalıdır.

b) Müracaat tarihinden geriye doğru Türkiye'de 5 yıl ikamet etmiş olmalıdır.

c) Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışı ile teyit etmiş olmalıdır.

ç) İyi ahlak sahibi olmalıdır.

d) Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden hastalığı bulunmamalıdır.

e) Yeteri kadar Türkçe konuşabilmelidir.

f) Türkiye'de kendisinin ve geçimi ile yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlıyacak gelire veya mesleğe sahip olmalıdır.

Bu şartları taşıdığınızda başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ayrıca aynı kanunun 7. Maddesine göre 5 yıl ikamet etme ve Türkiye’de yerleşmeye karar verme şartları aranmaksızın da vatandaşlığa alınma talebinde bulunabilirsiniz. Buna göre;
Alıntı:
Madde 7 - Aşağıdaki hallerde 6 ncı maddenin (b) ve (c) bentlerindeki şartlar aranmaksızın yabancılar, istekleri üzerine, İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu karariyle Türk vatandaşlığına alınabilirler.

a) …

b) Bir Türk vatandaşı ile evli olanlarla, bunların reşit çocukları,

c) ….

Ancak belirtmek gerekir ki yabancıların Türk Vatandaşlığına alınması kararı, Devletin egemenlik hakkını ilgilendirdiğinden tamamen devlet makamlarının takdirine bağlı bir husustur. Yargısal denetimi dahi çok sınırlıdır.
Saygılarımla...
Old 30-01-2009, 09:39   #7
Konuk

Çok çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla tek yol-5 yıl doldurmak. Tabiki oturma izinle de yaşayabilirim. Ama Vatandaşlıkta en önemli avantaj-çalışabilmek. Şimdi ise çalışma izin lazim, 2 kere başvurduk Çalışma bakanlığa ama red geldi-Türkiyede işsizlik var diye. (( Benim mesleğim eğitim ve dil bilmeme rağmen.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi