Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

THS Özel Haberi : Av. Şehper Ferda Demirel'in Eylül'ü YKY Şiir Yıllığında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-02-2007, 01:14   #1
Av.Engin Özoğul

Varsayılan THS Özel Haberi : Av. Şehper Ferda Demirel'in Eylül'ü YKY Şiir Yıllığında

"Av. Şehper Ferda Demirel'in Eylül'ü YKY Şiir Yıllığında En Beğenilen Şiirler Arasında Yer Aldı"

YKY Şiir Yıllığı, hazırlayıcısını buldu
Yıllık hazırlamanın ne çok emek isteyen ve bir o kadar da 'netameli' bir uğraş olduğu aşikârdır. Emek ister, çünkü yıl boyunca çıkan onlarca dergi izlenecek, her birindeki şiirler dikkatlice okunup 'iyi'ler seçilecek; şiire dair yazılar, söyleşiler kayıt altına alınacaktır.

Bâki Asiltürk
Bu da yetmez, gazetelerin kitap eklerindeki şiir yazıları, tartışmalar, tanıtmalar ve söyleşiler de tespit edilmelidir. Ayrıca, yıl içinde yayımlanan şiir kitaplarının kaydı tutulacak; şiire dair etkinlikler, ödüller not edilecektir. Bütün bunlar, hakikaten, düzenli, uzun bir çalışma, dikkat ve sabır gerektirir. Yıllık hazırlamak 'netameli'dir, çünkü ne kadar titizlenirseniz titizlenin, sonuçta birçok şairin olumsuz tepkisine maruz kalırsınız. Kolay kolay kimseye yaranamazsınız. Açıkçası bu iş, Tarık Buğra'nın ifadesiyle tam da bir 'düşman kazanmak sanatı'dır. Bunca meşakkatle hazırlanan şiir yıllıkları, her hâlükârda, bir yılın genel bir görünümünü yansıtır. Yıl içinde şiire dair yayımlanan yazıların, söyleşilerin kaynaklarını görme, yapılan etkinlikleri okuma imkânı sunulmuş olur. Hâsılı şiir yıllıkları hem araştırmacılar hem de konuya ilgi duyanlar için bir kılavuz kitaptır.

Önemine inandığım için, uğraşım/mesleğim gereği belli başlı şiir yıllıklarını senelerdir takip ederim. 1993-2001 yılları arasında Mehmet H. Doğan'ın Adam Sanat dergisi için, sonra da (2002, 2003, 2004 yılları) Kitap-lık dergisi için hazırladığı şiir yıllıklarını aksatmadan takip ettim. Dahası, büyük emek mahsulü olan bu çalışmaların birkaçı hakkında, yazı yoluyla düşüncelerimi ve bazı eleştirilerimi dile getirmiştim. Mehmet H. Doğan 2004'ten sonra şiir yıllığı hazırlamaktan vazgeçti. Anlaşılan, yaşlanmış ve yorulmuştu. Belki de "ne İsa'ya ne de Musa'ya yaranamadığı" için usandı ve küstü. Bu sebeple Kitap-lık, geçen yıl okurlarına şiir yıllığı armağan edemedi. Bu yıl şubat sayısıyla (S. 102) birlikte YKY Şiir Yıllığı 2006'yı armağan etti. Peşinen itiraf edeyim ki, yıllığı hazırlamak için Bâki Asiltürk'ün tercih edilmiş olması isabetli bir karardır. Gerçi Mehmet H. Doğan da şiiri bilir, belli bir estetik beğeniye sahiptir; ama bazı önyargıları, nasıl desem, yıllardır yok edemediği bazı olumsuz refleksleri vardı. Bu nedenle, izlediği dergilerin belirlenmesinde ve yıllığa alınacak örneklerin seçiminde gerektiği kadar tarafsız davranmıyordu.

Yıllığı okurken gördüm ki, seçilen örnekler belli bir vasatın üstünde. Hatır için alınmış örnek yok denebilir. Biri hariç, Ahmet Güntan'ın 'Nasa Kayıtları'. Metnin yazarı şiir kastıyla yazmış, hatır gözetilerek dergide yayımlanmış olabilir. Lâkin edebî beğenisinin yüksek olduğuna inandığım Asiltürk, anılan 'parça'yı bu yıllığa niçin almıştır, izahı güç. Bir tek izah aklıma geliyor, o da deneysel ürünlere bir örnek sunmak için... Aksi halde, neresinden tutulsa şiir rafına konamaz bu metin.

Asiltürk, 76 dergiyi izleyerek, yanlış saymadıysam, 115 şairden birer şiir almış yıllığa. Örnekler, şairlerin doğum tarihlerine göre sıralanmış. Bu toplam içinde daha bir öne çıkan ürünleri söylersem diğerlerine haksızlık etmiş olmam umarım. Kitaptaki sırayla Arif Damar, Sait Maden, Süreyya Berfe, Nurettin Durman, Metin Cengiz, Hüseyin Ferhad, Murathan Mungan, Salih Bolat, Mahmut Temizyürek, Hüseyin Atlansoy, Cevdet Karal, Mehmet Can Doğan, Gonca Özmen, Şehper Ferda Demirel, Ahmet Yılmaz imzalı ürünler daha iyi. En çok da, doğum tarihleri belirtilmeyen Ş. F. Demirel'in 'Eylül'ünü ve Ahmet Yılmaz'ın 'Önsöz'ünü sevdim. Benim için şaşırtıcı bir not, yıllar sonra Nurettin Durman'dan iyi bir şiir okudum.

247 sayfalık yıllığın yaklaşık yüz sayfasını dolduran 'belgelik' ve değerlendirme kısmında göze batan bazı noktalar var. Örnekse, 'şiir kitapları' listesine 'önemli görülen' kitapların yeni baskılarını da dahil etmeye gerek var mı? İki cihetten yok; bir, liste fazlasıyla uzamakta. İki, 'önemli görülen' ölçütü çok öznel durmakta. 'Poetik yazılar, tanıtmalar, söyleşiler' gösterilirken dergiler alfabetik sıraya konmalıydı. Birçok dergideki şiire dair metinlerin tümü kayıt altına alınırken bazı dergilerden sadece 'seçmeler' gösterilmiş. Öte yandan, dergilerden hareketle şiirleri tasnif etmek doğru sonuçlara götürmez bizi.

Bence önemli bir not, 2006'da 27 şiir ödülü verilmiş, beşi belediyelere ait. Belki haberli olunmayanlar da var. Biri beni oldukça şaşırttı: "Bekilli (Denizli) Üzüm Festivali Şarap Konulu Şiir Yarışması". Demem o ki, şiiri belediyelerin umuduna bırakıp festivallerde yarıştırırsak işin sonu nereye varır?

Uzun sözün kısası, Bâki Asiltürk'ün emeğine şapka çıkarılır, cesaretine gıpta edilir ancak. Daha güzel yıllıklar için, kendisine sabır ve uzun ömür diliyorum.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/ha...haberno=501792
Old 24-02-2007, 01:21   #2
Av.Engin Özoğul

Konuyla İlgili Diğer Yazıları Site Lokalinde Bulabilirsiniz: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12380
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi