Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Hukuk Fıkraları

Yanıt
Old 29-12-2009, 16:59   #1
Durdu GÜNEŞ

Varsayılan Hukuk Fıkraları

HAYATIN İÇİNDEN FIKRALAR

Av. Durdu GÜNEŞ

HAYRET BİR ŞEY YAA

Bir boşanma davasında karşı taraf tanık dinletti. Aleyhe beyanlarda bulundular.
Yaşlı hâkim genç bayan avukata tanık beyanları hakkında “bir diyeceğinin olup olmadığını” sordu. Genç bayan avukat “hayret bir şey yaa” deyince yaşlı hâkim birden öfkelenerek “kızım siz hukuk üslup ve edebiyatı dersi görmediniz mi” diye sorar. Avukat “hayır” deyince hâkim kızgınlıkla kâtibe hanıma seslenir.
“ yaz kızım yaz davalı avukatı hayret bir şey yaa” dedi. Gerçekten hayret edilecek bir şey yahuu!”

HUKUK İLMİ BİR HAFTADIR YERİNDE Mİ SAYIYOR

Avukatla bir şekilde bir araya gelenlerin hemen hukuki ihtilaflarını ayaküstü çözmek aklına gelir. Avukatların kanunları ezbere bildiği varsayılır. Olur, olmaz sorular sorulur. Eğer avukat kesin bir şeyler söylemezse o avukatın bir şey bilmediğine hükmedilir.
Ev sahibinin biri arkadaş ortamında tanışılan bir yerde hemen “kiracı evi boşaltmadan önce ne kadar sürede haber vermeli” diye sormuş. Avukat “bir ay” demiş.
Aradan bir hafta geçmiş avukat hızla adliyeye yetişmeye çalışırken aynı kişiyle karşılaşınca tekrar aynı soruyla karşılaşmış. Avukat bu kez “sözleşmenizde koyduğunuz süre geçerli” deyince adam geçen hafta “bir ay” demiştin diye itiraz edince, avukat kızgınlıkla “Hukuk ilmi bir haftadır yerinde mi sayıyor zannediyorsun.” demiş.

BİR DAHA İNMEZ DİYE KORKUYORUM

Mahkemenin birinde yaşlı adam duruşmada derdini tam anlatamaz, hâkim zaman kaybından bunalır. Yaşlı adama “Amca bu işi sen beceremiyorsun, bari bir avukat tutsaydın.” der. Yaşlı adam çaresiz bir eda ile “Hâkim bey zaten ben geçimizi zor sağlıyorum. Birde avukatın geçimini mi sırtlanayım. Sırtlanmayı düşünmedim değil ama sırtımdan inmezse diye korktum.” diye söylenir.

KOCA, KARISININ YERİNE DURUŞMAYA GİREBİLİR Mİ?

İş mahkemesi salonunda duruşmamızı bekliyorduk. Mübaşir duruşma sırası gelenlerin isimlerini yüksek sesle okuyordu. Davacı olarak çağırdığı bir bayan yerine yaşlı bir adam gelmişti.
Duruşma başlayınca yaşlı adam hâkime “hâkim bey karım hasta gelemedi. Onun için yerine ben geldim.” dedi.
Hâkim bir an tereddüt etti sonra salona dönerek “Avukatlar koca karısının yerine duruşmaya katılabilir mi?” diye sordu.
Salondan tereddütlü mırıltılar yükseldi. Kimi “giremez” dedi kimi “girer” dedi.
Hâkimin tereddüdü büstün artınca kâtibe hanıma seslendi. “yaz kızım yaz. Kocanın karısı yerine duruşmaya girip giremeyeceği hususunun incelenmesine, bu nedenle duruşmanın …/../……atılmasına karar verildi.”
Old 27-04-2010, 16:48   #2
Durdu GÜNEŞ

HÂKİM SANIK DİYALOGLARI
Hırsızlıktan sanık:
-Bilezikleri çaldığıma çok pişmanım hâkim bey.
Hâkim:
-Neden?
-Bilezikler altın değil sahteymiş.
** **
Müessir fiilden sanık:
-Adama yumruk attığıma çok pişmanım hakim bey.
Hâkim:
-Neden?
-Adam sarhoşmuş zaten, bıraksam kendisi yıkılacakmış.
** **
Duruşmada sanık:
-Önceki ifadelerimde yalan söylediğime çok pişmanım hakim bey.
-Neden?
-Avukatım “doğruyu söylesen daha az ceza alırdın.” Dedi
** **
Adam öldürmekten sanık:
-Adamı boğarak öldürdüğüme pişmanım.
Hâkim:
-Neden?
-Meğer adam akciğer kanseriymiş nefes alsa da ölecekmiş.
** **
Üfürükçülükten sanık:
-Üfürükçülük yaptığıma çok pişmanım hâkim bey
-Neden?
-Siyasetçilik yapsaydım üfürdüğüm daha çok işe yarardı, üstelik mahkûm değil muteber olurdum.
** **
Rüşvet almaktan sanık:
-Rüşvet aldığıma pişmanım hâkim bey.
-Neden?
-Pişman olunca cezada indirim sebebi olduğu duydum da.
Old 14-06-2010, 15:04   #3
Av.Mürsel SARI

"HUKUK İLMİ BİR HAFTADIR YERİNDE Mİ SAYIYOR"

çok güzel bir cevap olmuş..

Ellerinize sağlık..
Old 28-06-2010, 09:05   #4
Durdu GÜNEŞ

Alıntı:
Yazan Durdu GÜNEŞ
HAYATIN İÇİNDEN FIKRALAR

Av. Durdu GÜNEŞ

HAYRET BİR ŞEY YAA

Bir boşanma davasında karşı taraf tanık dinletti. Aleyhe beyanlarda bulundular.
Yaşlı hâkim genç bayan avukata tanık beyanları hakkında “bir diyeceğinin olup olmadığını” sordu. Genç bayan avukat “hayret bir şey yaa” deyince yaşlı hâkim birden öfkelenerek “kızım siz hukuk üslup ve edebiyatı dersi görmediniz mi” diye sorar. Avukat “hayır” deyince hâkim kızgınlıkla kâtibe hanıma seslenir.
“ yaz kızım yaz davalı avukatı hayret bir şey yaa” dedi. Gerçekten hayret edilecek bir şey yahuu!”

HUKUK İLMİ BİR HAFTADIR YERİNDE Mİ SAYIYOR

Avukatla bir şekilde bir araya gelenlerin hemen hukuki ihtilaflarını ayaküstü çözmek aklına gelir. Avukatların kanunları ezbere bildiği varsayılır. Olur, olmaz sorular sorulur. Eğer avukat kesin bir şeyler söylemezse o avukatın bir şey bilmediğine hükmedilir.
Ev sahibinin biri arkadaş ortamında tanışılan bir yerde hemen “kiracı evi boşaltmadan önce ne kadar sürede haber vermeli” diye sormuş. Avukat “bir ay” demiş.
Aradan bir hafta geçmiş avukat hızla adliyeye yetişmeye çalışırken aynı kişiyle karşılaşınca tekrar aynı soruyla karşılaşmış. Avukat bu kez “sözleşmenizde koyduğunuz süre geçerli” deyince adam geçen hafta “bir ay” demiştin diye itiraz edince, avukat kızgınlıkla “Hukuk ilmi bir haftadır yerinde mi sayıyor zannediyorsun.” demiş.

BİR DAHA İNMEZ DİYE KORKUYORUM

Mahkemenin birinde yaşlı adam duruşmada derdini tam anlatamaz, hâkim zaman kaybından bunalır. Yaşlı adama “Amca bu işi sen beceremiyorsun, bari bir avukat tutsaydın.” der. Yaşlı adam çaresiz bir eda ile “Hâkim bey zaten ben geçimizi zor sağlıyorum. Birde avukatın geçimini mi sırtlanayım. Sırtlanmayı düşünmedim değil ama sırtımdan inmezse diye korktum.” diye söylenir.

KOCA, KARISININ YERİNE DURUŞMAYA GİREBİLİR Mİ?

İş mahkemesi salonunda duruşmamızı bekliyorduk. Mübaşir duruşma sırası gelenlerin isimlerini yüksek sesle okuyordu. Davacı olarak çağırdığı bir bayan yerine yaşlı bir adam gelmişti.
Duruşma başlayınca yaşlı adam hâkime “hâkim bey karım hasta gelemedi. Onun için yerine ben geldim.” dedi.
Hâkim bir an tereddüt etti sonra salona dönerek “Avukatlar koca karısının yerine duruşmaya katılabilir mi?” diye sordu.
Salondan tereddütlü mırıltılar yükseldi. Kimi “giremez” dedi kimi “girer” dedi.
Hâkimin tereddüdü büstün artınca kâtibe hanıma seslendi. “yaz kızım yaz. Kocanın karısı yerine duruşmaya girip giremeyeceği hususunun incelenmesine, bu nedenle duruşmanın …/../……atılmasına karar verildi.”

TAKİPSİZLİK

Avukat bir arkadaşım anlatmıştı.
Tanıdığı yaşlı bir amca ateşli silahlar kanunu uyarınca savcılığa intikal eden bir meselesini anlatmış avukatın takip etmesini istemişti.
Avukat “Amca bundan bir şey olmaz takibe gerek yok.” demiş.
Yaşlı amca “ Ya ne olur ne olmaz gene de sen takip et” diye ısrar etmiş.
Avukat ikna edip göndermiş.
Aradan bir süre zaman geçtikten sonra yaşlı amca avukata gelip kızgınlıkla söylenmiş “Gördün mü yaptığını takip etmedin aha savcılıktan karar geldi. “ demiş. Avukat “merakla ne yazıyor yazıda ?“ deyince, yaşlı amca öfkelenerek “ Ne yazacak sen takip etmedin, savcılıkta takipsizlik kararı vermiş. Ben sana dememiş miydin takip et bunu diye. İşte korktuğum başıma geldi.” demiş.
Old 09-12-2014, 09:35   #5
Durdu GÜNEŞ

NE RANDIMAN ARIYORSUN?
Şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan boşanma davasında davacı erkeğin babası da şahit olarak dinlenir. Hakim geçimsizliğin nedenini sorduğunda şahit baba:
-Bu gelinden bir randıman alamadık hakim bey! demiş.
Hakim kızmış:
-Ne randımanı arıyorsun, patos mu bu?

(Kaynak kişi, S. Demirtaş)
Durdu GÜNEŞ
Old 09-12-2014, 09:41   #6
Durdu GÜNEŞ

ŞUNU ŞÖYLE DESENE
Bir ceza davasında hakim sanığa sorar:
-Sen bu kişiye müessir fiilde mi bulundun?
-Hakim bey o dediğin şey neyse anlamadım ben hiç bir şeyde bulunmadım.
-Yani sen bu kişiyi darp mı ettin?
-Valla darp nedir bilmem ki edeyim.
-Evladım bu kişinin fiziksel bütünlüğüne etkili eylemde mi bulundun?
-Hayır hakim bey, ben hiç bir eyleme karışmam.
-Evladım sen bu kişiyi dövdün mü?
-Şimdi anladım hakim bey, dövdüm tabi, bana küfür etti ben de ona iki tokat attım.
Old 25-03-2016, 23:23   #7
Durdu GÜNEŞ

DOSYA DÜŞERSE
Bir tapu davasında davacı avukatı duruşmaya gelmemiş davalı yaşlı adam gelmişti.
Hâkim, duruşma tutanağını yazdırmaya başladı:
“Belirli gün ve saatte celse açıldı. Davacı vekilinin gelmediği, davalının geldiği görüldü. Açık olarak duruşmaya devam olundu”
Sonra hâkim, yaşlı adama bakıp sordu. “Davacı vekili gelmemiş. Davayı takip edecek misin?”
Yaşlı adam,“Biz buraya dava için geldik, takip edip bitirelim, tabi” dedi.
Hâkim izah etti. “Amca takip etmezseniz dosyanın işlemden kaldırılmasına karar vereceğim. Davacı üç ay içinde davayı yenilemezse dava açılmamış sayılacak. Yani dava düşecek.”
Yaşlı adam, “Dava nasıl düşer hâkim bey! Geldik işte buraya, davayı düşürmeden müşürmeden sapasağlam bitirsen de gitsek” dedi.
Hâkim yaşlı adamın aleyhinde olan bu davayı takip etmesinin doğru olmadığını biliyor ancak sadece hukuksal durumu açıklamakla yetiniyordu. Dosyayı tekrar eline aldı “Bak amca! Bu dosyayı takip edersen, hep buraya gelip gideceksin ve masrafların olacak. Takip etmezsen dava düşecek” dedi. Dosyayı masanın önüne doğru atınca, dosya masadan düştü.Yaşlı adam gayri ihtiyari, “dosya düştü hâkim bey” dedi.
Hakim, “evet” dedi, “dosya düştü, eğer keşif parası, bilirkişi parası, tebligat parası yatırırsan o dosya masanın üstüne çıkacak yoksa düştüğü yerde kalacak” dedi.
Yaşlı adam, “Ha şimdi anladım hâkim bey. O dosya düştüğü yerden kalkamaz, masa yüzü de göremez inşallah, düşen dosyayı takip etmiyorum” deyip ayrıldı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi