Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Bir Uçurumdur Hayat

Yanıt
Old 18-03-2012, 19:33   #781
ORHAN DUMAN

...
"...''Hiçlik'' güzel bir şey olmalı. "
...

Hiç olmak mı? Hiç saymak mı?

Tam da böyle bir düşünce yoğunluğunu yaşarken okudum yazınızı.. Sanki aklıma gelmeyen bir cevabı hatırlatır gibi..

Hiç'lik güzel bir şey olmalı..

Susmak gibi..

Hiç de yazıldığı gibi kolay değil ama..

Hiç olmak, hiç saymak..

Teşekkürler, ben çok beğendim..
Old 18-03-2012, 19:38   #782
ORHAN DUMAN

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Keleş
Özlemişim yazmayı...Hayatı alaya almayı...Boyumdan büyük laflarla akıl satmayı...Bazen saçmalayıp ortamı dağıtmayı...Kendimce hayatı anlatmayı...Biraz yazsam sorun olmaz sanırım...

Bu da çok harika olmuş..Bence yazmanız değil, yazmamanız sorun olur..
Old 18-03-2012, 19:40   #783
ORHAN DUMAN

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Nefis Terbiyesi dedikleri şeyi bilmeyenimiz yoktur. İnsanlar düşkün oldukları şeylerden uzaklaşmayı öğrenirler. Akla getirmeyecek , davranışlarını bundan uzaklaştıracak, bir şekilde ruhlarını kendilerine hoş gelen şeylerden uzaklaştıracaklar.

Zor iştir.

Bir düşünelim, neyi yapmaktan hoşlanıyoruz?

Bir sınır çizerek geçmişe, bundan sonra hayatımızdan çıkmasını istediğimiz şey ne? (kitaplardan, müzikten bahsetmediğimi anlatabilmiş olmam lazım)

Hayata daha az bağımlı olmanın yolu ne? Bir bulabilsek, ne uçurum olarak görürüz, ne de acısından, çekilmezliğinden de etkileniriz.

''Hiçlik'' güzel bir şey olmalı.

Bir süre denedim. Kişileri seçtim ve duyarsız olmaya çalıştım. Başardım. Sizi hiç bir şekilde ilgilendirmeyecek duruma sokmak gerekli. Ne iyiliği ne kötülüğü, ne sözleri ne uzak durması hepsine duyarsız olmak.

Hem rahatlatıyor insanı hem de eğlendiriyor.

Sonra başka bir şeyi deniyorsunuz. Bunu yaptım, şunu da yapabilir miyim? İstediğiniz ruh haline gelene kadar devam etmek gerekli aslında. Şimdilerde bunun çabası içerisindeyim.

İlgisiz, duyarsız, hiç ve yok olmak. Belki de yapamadığımız şey bu:Hayatı hafife almak.

...
"...''Hiçlik'' güzel bir şey olmalı. "
...

Hiç olmak mı? Hiç saymak mı?

Tam da böyle bir düşünce yoğunluğunu yaşarken okudum yazınızı.. Sanki aklıma gelmeyen bir cevabı hatırlatır gibi..

Hiç'lik güzel bir şey olmalı..

Susmak gibi..

Hiç de yazıldığı gibi kolay değil ama..

Hiç olmak, hiç saymak..

Çok beğendim, teşekkürler..
Old 22-03-2012, 15:25   #784
Av.Duygu Keleş

Bir baktım ki,sel gibi akıp geçmiş yıllar.İnişler çıkışlar ne dalgalar atlatmışım.Küsmüş darıltmamış;ağlamış ağlatmamışım.Sabredip beklemiş birden silkelenmişim.Kah kendime gelmişim kah kendimden geçmişim.HİÇ pişman olmamış,HİÇ keşke dememişim.
HİÇ'lik, uçurumun kenarında dolaşma ve gerektiğinde düşme cesareti gösterenler için yaratılmış bir durum değil...Yalnızca cümle içinde kullanılan 3 harften ibarettir.
Old 20-05-2012, 06:50   #785
Av.Cengiz Aladağ

karanlık kaynıyor
kabarıyor
pencereden içeri taşıyor

içimden hüseyinler geçiyor
toprak diye bir yer varmış
giden gelmezmiş
oraya
etrafa gülüşlerini saça saça geçip gidiyorlar
öyle hızlı
el sallayamadan

yüzleri kalıyor gözlerimde
sesleri kalıyor kulağımda
yüreğimde acıları
iz iz

ağlayan ben miyim
şu çalan keman mı
yağmurda ıslanan karanlık mı
hiçbirşey bilmiyorum

bilmek için çok küçüğüm
evrende bir noktanın
içinde bir nokta

(20.05.2012)
Old 10-06-2012, 23:52   #786
Av.Cengiz Aladağ

Şarkılar senden sözeder. Ve sanki bana inat türküler de. Filmlerde karşıma çıkıverirsin. Düşlerde yüzün, şiş yanaklarıyla altı aylık bir bebek. Bir kör gecede esriyip unutmak isterim, beceremem, ağlarım. Kanım sanki yavaşça akan bir kor nehri. Yanaklarım yanar, ellerim titrer. Dilimde acı bir tat ve boğazımda yutamadığım koca bir pişmanlık. Ne zaman büyüdün bu kadar, şaşarım. Ne zaman bu kadar büyüdü yokluğun. Her gün içmiştim oysa zaman ilacını; hani her derde devaydı, hani ölümden gayrısına çare vardı?

Hani bir uçurumdu hayat ve biz kenarından manzaraya bakar, çekip giderdik?
Old 11-06-2012, 23:32   #787
Nur Deniz

Üç maymun ol, duyma, görme, bilme
Sonunda hiç maymun oluyorsun.
Old 12-06-2012, 10:56   #788
Av.Duygu Keleş

Hepi topu 6 kelimeden ibaret hayat...
1.Merhaba(Eğer çevrenizde selamlaşabileceğiniz insanlar varsa ve güne uyandığınızda içten bir merhaba alıyorsanız hayata iyi bir başlangıç yaptınız demektir.)
2.Nasılsın?(Merhabanın ardından bu kelimeyi duyuyorsanız sizi düşünen insanlar var demektir)
3.Teşekkürler(Herhangi bir eyleminizden sonra içten bir teşekkür alıyorsanız takdir ediliyor ve beğeniliyorsunuz demektir.)
4.Geçmiş Olsun(Başınıza kötü bir şey geldiğinde içten bir kucaklama ile bu sözü duyuyorsanız sizin için endişelenen ve iyi olmanıza sevinen insanlar var demektir.)
5.Afiyet Olsun(Bir yemekten sonra bu sözü duyuyorsanız eğer hazırlanan yemek sevgi ve emekle önünüze koyulmuş ve helal edilmiş demektir.)
6.İyi Uykular(yatmadan alnınıza konan bir öpücük eşliğindeyse bu söz yorgunluğunuzu anlayan ve dinlenmenizi dileyen insanlar var demektir.)

Bunların dışında kurulan her cümle ve içindeki kelimeler yalnızca hayatın içindeki boşlukları doldurmak içindir...Bir gün içinde bu kelimelerin hepsini duyuyorsanız çok şanslısınız ve uçurumun kenarından geri çekilebilirsiniz.Zira arkanızdaki vadide sizi bekleyen sevenleriniz var.
Old 06-09-2013, 16:03   #791
Av.Duygu Keleş

Bugün durdum da bunca yılda yazdıklarımı okudum...Hayata dair ne çok şey yazmışım...Duygu dalgalanmalarını Hayat,Hayatı da o an hissettiklerim sanmışım...Bir gerçek varmış ki o an tatmamışım...Tatmamışım ki bu denli saçmalamışım...Şimdi Anneyim ve anlıyorum...Hayat,bir Anne için Evladı,Evladının gülüşüyle mutlu oluşu,Gözyaşıyla kahroluşu,Varlığıyla Varoluşuymuş...
Old 22-12-2013, 01:00   #792
Av.Cengiz Aladağ

Bugüne dek 60 ile 110 milyar insanın yaşadığı tahmin ediliyor; ancak insanlığa ait tüm gelişme topu topu birkaç bin insanın merakı, düşünmesi, araştırması ve harekete geçmesi sayesinde. Yani en yavaş evrimleşen ve gelişen canlı, insan. En basitinden, hala en az iki bin yıl önceki kadar aptalız.
Old 10-04-2014, 11:32   #794
Av.Duygu Keleş

Herkes ve herşey tehlikeli görünüyorsa gözüne;Yollar,kaldırımlar,camlar ve çekmeceler birer cinayet aletiyse;en uzun an iki kirpiğin arasındaki mesafe ise ve kısa bir soluk sesini duyacak kadar açıksa duyuların...Endişelenme...Sen sadece ANNESİN...
Old 14-07-2015, 11:23   #795
halit pamuk

Çok uzun zaman oldu, bu başlığa bakmayalı.

Gelmişken bir kaç kelam edeyim:

Hayat, biriktirmek. Bilgiyi toplamak ve biriktirmek. Ve yeri geldiğinde uygulamak. Önce tümevarım. Sonra tümden gelim.

Örneğin sosyal psikolojiyle ilgilenip onunla ilgili yazılmış her yazıyı, kitabı okuyup biriktirmek. İnternette yer alan her bilgiyi kesip kendi oluşturduğun alana kopyalamak. Sonra yeteri kadar uzmanlaştığında, çevrende gelişen olayları, mevcut bilgiler ışığında nitelendirmek.

Biriken bilgilerin verdiği güçle uzmanlaşıp keskin gözlere sahip olmak. Kaygan zeminde tutunulacak bir dal olmak.
Old 14-07-2015, 11:36   #796
Av.Duygu Keleş

çok uzakta kalmış sanki gençliğim...Benliğim silinmiş ve yeniden yazılmış gibi...Aynaya baktığımda çok tanıdık gelmese de gözler...Dilimdeki sözler hala aynı gibi...Yaşlanmak mı bu yoksa olgunlaşmak mı bilemesem de...Geriye dönüp bakmak rüya görmek gibi...
Old 14-07-2015, 14:06   #797
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Keleş
çok uzakta kalmış sanki gençliğim...Benliğim silinmiş ve yeniden yazılmış gibi...Aynaya baktığımda çok tanıdık gelmese de gözler...Dilimdeki sözler hala aynı gibi...Yaşlanmak mı bu yoksa olgunlaşmak mı bilemesem de...Geriye dönüp bakmak rüya görmek gibi...
Sayın Adnan Koray'ın deyimiyle uzmanlaşmak diyelim.
Old 28-07-2015, 20:33   #798
Av.Cengiz Aladağ

göç eden bulutlar
poyrazın sırtında
denizin üstünden geçiyordu

uzaktaki kısa saçlı kadının
yanımdaki uzun saçlı fotoğrafına
bakarken ben
saat hep birşeyleri çay geçiyordu

ve ömrümüz
acımasız katilimiz
günlere, aylara, yıllara böldüğümüz
bir çay içimi kadar kısacık zaman
hızla geçiyordu

(13.07.2015)
Old 22-09-2016, 15:32   #799
Zeki

Ne uçurummuş hayat; bir saniye deyip on yıl sonra dönmektir hayat. Merhaba hayat, merhaba uçurum. Merhaba giden yıllar, merhaba gelecek yıllar demektir hayat. Söz tükenmez, iz tükenmez, hayatta insan tükenmez. Gidenin yerini gelen doldurur, dönenin yolunu yıllar soldurur. Cefa, çile, dert oldurur; kemale ulaşır koskoca insan.
Merhaba, yıllar sonra...
Old 30-09-2017, 23:18   #800
Av.Duygu Keleş

Herşey olabilirdim Hayatta!
Biraz kül,biraz duman belki de Ateş!
Hatta gökte büyük bir gürültü bile çıkarabilirdim.
Sustuğumda kulaklarınızı sağır edebilir,ağladığımda kendimi gizleyebilirdim...
Şimdi ise gürültünüzde boğuluyorum.
Old 14-12-2018, 11:15   #801
Av.Cengiz Aladağ

Eğer bir şey yazmak istiyorsan şimdi tam sırasıdır; yarın değil, bir dakika sonrası bile değil. Çünkü zaman bizim en büyük düşmanımız. Yoksa düşünceler uçar gider, unutulur, istekler azalır, duygular yoğunluğunu yitirir, hatta artık hissetmez olursun. O geçtikçe herşey değişir, sen bile aynı sen değilsin bir an sonra. Her saniye daha fazla yorulursun yaşamaktan, daha çok bıkarsın. Günlerin aynılığının farkına ancak yıl geçince varırsın. Ertelediğin her şey, senden kopan parçalardır; boşlukta kaybolup gider.
Eğer bir şey yapmak istiyorsan şimdi tam sırasıdır; yarın değil, bir dakika sonrası bile değil.
Old 14-12-2018, 19:52   #802
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Eğer bir şey yazmak istiyorsan şimdi tam sırasıdır; yarın değil, bir dakika sonrası bile değil. Çünkü zaman bizim en büyük düşmanımız. Yoksa düşünceler uçar gider, unutulur, istekler azalır, duygular yoğunluğunu yitirir, hatta artık hissetmez olursun. O geçtikçe herşey değişir, sen bile aynı sen değilsin bir an sonra. Her saniye daha fazla yorulursun yaşamaktan, daha çok bıkarsın. Günlerin aynılığının farkına ancak yıl geçince varırsın. Ertelediğin her şey, senden kopan parçalardır; boşlukta kayolup gider.
Eğer bir şey yapmak istiyorsan şimdi tam sırasıdır; yarın değil, bir dakika sonrası bile değil.

An'ı yaşa!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi