Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ticaret mahkmesi ara karar istinaf süresi adli tatilde işler mi

Yanıt
Old 20-09-2021, 12:51   #1
furugferruhzad

Varsayılan ticaret mahkmesi ara karar istinaf süresi adli tatilde işler mi

Ticaret mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk davasında görülen alacak davamızda(kooperatif üyelerine karşı açılan zararın tahsili davası nisbi ticari dava) ihtiyati haciz talebimiz önce kabul edildi itiraz üzerine ise ihtiyati haciz kararı kaldırıldı.Bu karara karşı istinaf süresinin son günü adli tatile denk geliyorsa uzayan istinaf süresinden(7 gün) yararlanabilir miyiz?Dava tarihimiz 2019 ve dava değerimiz 103 bin tl(yazılı yargılamaya tabi olduğunu düşünüyorum)

Eğer görülmekte olan dava özel mahkemelerde görülen bir dava ise (İş mahkemesi, Ticaret Mahkemesi, Kadastro mahkemesi vb.)
Özel mahkeme olan ticaret Mahkemesi’nde görülen bir davada,adli tatilde sürelerin işlemeyeceğine ilişkin bir bam veya yargıtay kararı bize yardımcı olabilir.Bu konuda elinde içtihat olan meslektaşlarım kararları paylaşabilirlerse çok sevinirim.
Kıymetli görüşleriniz için şimdiden çok teşekkürler.
Old 21-09-2021, 12:05   #2
harr

İhtiyati haciz yargılaması adli tatilde de gerçekleştirilebilir. Bu nedenle çok emin olmamakla birlikte sürenin uzamayacığını düşünüyorum.

Alıntı:
Adli tatilde görülecek dava ve işler

MADDE 103- (1) Adli tatilde, ancak aşağıdaki dava ve işler görülür:

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.

Alıntı:
Adli tatilin sürelere etkisi

MADDE 104- (1) Adli tatile tabi olan dava ve işlerde, bu Kanunun tayin ettiği sürelerin bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu süreler ayrıca bir karara gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren bir hafta uzatılmış sayılır.
Old 22-09-2021, 09:26   #3
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan harr
İhtiyati haciz yargılaması adli tatilde de gerçekleştirilebilir. Bu nedenle çok emin olmamakla birlikte sürenin uzamayacığını düşünüyorum.
Değerli görüşünüz için çok teşekkür ederim meslektaşım ben ise tam tersi bir karar arıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi