Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira akdinin feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-06-2009, 14:24   #1
avde

Varsayılan Kira akdinin feshi

Herkese iyi tatiller diliyorum. Belirli süreli kira sözleşmesinde (tahliye taahhüdü yok) kira süresinin bitiminden evvel ihtar sürelerine uygun olarak sözleşmenin süre bitiminde sona ereceği ve yeni kiracılık ilişkisine girilmeyeceğine dair ihtar gönderilen kiracıya karşı tahliye davası açılmamıştır. kira sözleşme süresinin bitiminden sonra da kiracı tarafından kira bedelleri düzenli olarak yatırılmaya devam etmiş müvekkil tarafından da bedeller alınmıştır. Şimdi kiracıyı tahliye ettirmek istiyoruz ancak kira süresinin bitiminden itibaren 1 ay içinde açılmalı itirazı ile dava süre yönünden reddedilebilirmi acaba bu konuda endişe duyuyorum. 1 aylık süre içinde açılmaması sözleşmeyi belirsiz süreli hale mi getirmiştiri; yoksa irademizi belirttiğimizden süreyle bağlı kalmaksızın dava açabilirmiyiz .
teşekkürler
ayrıca bu konuda yargıtay kararları gördüğümü de hatırlıyorum ama emin olamıyorum
Old 21-06-2009, 16:20   #3
avde

aslında taşınmaz belediye taşınmazı her nekadar Devlet ihale kanunu hükümlerine tabi olması gerekli isede ihale ile kiraya verilmemiş. duymak istemediğim cevaplar var 6570 sayılın kanuna tabi taşınmaz ve bu kanun gereği süre bitimi tahliye için tek başına yeterli olmadığını biliyorum ama çıkar yol bulamıyorum ne zormuş ev sahibi olmak
Old 21-06-2009, 17:14   #4
Av.Nevra Öksüz

Sayın avde,

(Sayın -üstad- Aladağ ın affına sığınarak);

- 6570 S.K. kapsamında bir gayrimenkulün kira sözleşmesi söz konusu;
- Kira süresi bitmeden önce usulüne uygun ihtar var;
- Kira süresi bittikten sonra kira ilişkisi devam etmiş ve kira bedelleri tahsil edilmiş,

Yukarıdaki bilgiler ışığında:

6570 S.K. kapsamında olan gayrimenkulde kira akdi bitimi tarihinden önce (usulüne uygun) gönderdiğiniz ihtarname ile tahliye talep etmişseniz bu durum süreyi koruyacağından, bu bildirimi takip eden dönemin sonuna kadar dava açma hakkı saklı tutulmuş sayılır. Bu gibi durumlarda takip eden dönem (diğer yıl açısından) ayının kirasının ihtirazı kayıtlı alınıp alınmaması önemli değildir.

Saygılarımla…
Old 21-06-2009, 17:33   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
- 6570 S.K. kapsamında bir gayrimenkulün kira sözleşmesi söz konusu;
- Kira süresi bitmeden önce usulüne uygun ihtar var;
- Kira süresi bittikten sonra kira ilişkisi devam etmiş ve kira bedelleri tahsil edilmiş,

Yukarıdaki bilgiler ışığında:

6570 S.K. kapsamında olan gayrimenkulde kira akdi bitimi tarihinden önce (usulüne uygun) gönderdiğiniz ihtarname ile tahliye talep etmişseniz bu durum süreyi koruyacağından, bu bildirimi takip eden dönemin sonuna kadar dava açma hakkı saklı tutulmuş sayılır. Bu gibi durumlarda takip eden dönem (diğer yıl açısından) ayının kirasının ihtirazı kayıtlı alınıp alınmaması önemli değildir.

Tahliye sebebi ne olacaktır?
Old 21-06-2009, 17:36   #6
Av.Nevra Öksüz

Üstad ben de konuya yaklaşımımın (soru açısından yanlış anlamalara yol açmaması için) bir önceki mesajımda düzenleme yaptım Şayet 5 no lu mesaj sorunuz bana yönelikse takip eden dönemden kastım bir sonraki yıl.

Saygılarımla..
Old 21-06-2009, 17:42   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Taşınmaz eğer 6570 sayılı yasanın uygulanacağı bir taşınmaz ise, çekilen ihtarnamenin bir geçerliliği var mıdır?

Kontrat süresinin bitiminden önce ancak kiracı usulüne uygun bir ihtar ile kira aktinin bitimini karşı yana bildirebilir.6570sy kanun 11.maddesi.Kanun kiralayana böyle bir hak vermemiştir. Aksi sözleşme şartları da (varsa) geçersizdir.

Taşınmaz 6570'e tabi ise çekilen ihtarnamenin, tahliyeye olanak vermeyeceğini düşünüyorum..

Başka geçerli tahliye sebeplerine ilişkin olarak değerlendirilebilir, konut, işyeri ihtiyacı vs..

Saygı ile,
Old 21-06-2009, 17:46   #8
Av.Nevra Öksüz

Sayın av-ufuk,

Anlatımınıza kesinlikle katılıyorum. Lakin şayet Sayın avde nin mesajlarına bakarsanız meslektaşım da durumu biliyor ve bu şekilde soru soruyor. Dolayısıyla yazdığım cevabi mesaj bir vatandaşa değil meslektaşa olmakla yazdığınız kısıma göre değerlendirmesini yapıp dava açıp açmayacağına karar verecektir diye düşünmüştüm.

Saygılarımla...
Old 21-06-2009, 17:52   #9
avde

teşekkürler meslektaşlarım;duymak istediğim cevap sayın hades in; ancak karşıma çıkacak ve mevzuat çerçevesindeki cevap sayın ufuğun ki. Şimdi benim asıl öğrenmek istediğim 1 aylık süre geçmiş olsa dahi sayın hadesin belirttiği gibi dönem sonuna kadar tahliye davası açılabilirmi; çünkü bu mümkün ise eğer belediye taşınmazlarının kiralanması ve tahliyesi vb. noktalarda belediye kanunu ve devlet ihale kanuna dayanarak çeşitli savunmalarda bulunarak davanın dinlenme olanağını sağlayabilirim diye düşünüyorum
Old 21-06-2009, 17:58   #10
Av.Nevra Öksüz

Sayın avde,

Öncelikle sayın av-ufuk un tarafıma anlatmaya çalıştığı şeyi anladım; meslektaşım sayın av-ufuk a bu yüzden teşekkür ederim

Anlatmaya çalıştığım şey çektiğiniz ihtarın ne anlama geldiği ve sonucunun ne olacağı idi. Lakin Sayın av-ufuk un da belirttiği gibi "yazdığım sürelerde" dava açmanız için:

Alıntı:
Başka geçerli tahliye sebeplerine ilişkin olarak değerlendirilebilir, konut, işyeri ihtiyacı vs..

olmalıdır.

Saygılarımla...
Old 21-06-2009, 17:59   #11
Av.Cengiz Aladağ

Sayın avde, bugüne dek kira bedelerini kabul etmekle belediye kiralayan sıfatını benimsemiş durumda. Bu yüzden 6570'de sayılanlar ile BK'da belirtilen tahliye nedenleri dışında bir nedene dayanamazsınız.
Old 21-06-2009, 18:01   #12
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Hades
Sayın avde,

Öncelikle sayın av-ufuk un tarafıma anlatmaya çalıştığı şeyi anladım; meslektaşım sayın av-ufuk a bu yüzden teşekkür ederim

Anlatmaya çalıştığım şey çektiğiniz ihtarın ne anlama geldiği ve sonucunun ne olacağı idi. Lakin Sayın av-ufuk un da belirttiği gibi "yazdığım sürelerde" dava açmanız için:

olmalıdır.

Saygılarımla...

Ben teşekkür ederim,
Old 22-06-2009, 15:34   #13
avde

Sayın hades siziz deyişinizle kira süresi bitiminden itibaren 1 aylık süreyle bağlı kalmaksızın 6570 sayılı kanundaki tahliye sebeplerinden birine dayanarak tahliye davası açılabileceğini söylüyorsunuz? yanlış mı algılıyorum
Old 22-06-2009, 16:52   #14
Av.Nevra Öksüz

Sayın avde,

Diyorum ki;

"...6570 sayılı Yasasının 7/b-c-ç maddelerine dayanan tahliye davasının anılan yasa maddeleriyle İc.İf.K.272. maddesinin kıyasen uygulanması ve yerleşmiş içtihatlar uyarınca kira akdinin hitamını takip eden bir ay içinde açılması gerekir. Daha önce veya bir aylık dava açma süresi içinde tahliye iradesi kiracıya bildirilmişse bu irade açıklaması süreyi koruyacağından bu bildirimi takip eden dönemin sonuna kadar dava açma hakkı saklı tutulmuş sayılır. Bu gibi durumlarda aktin başlangıcı olan ayın kirasının itirazı kayıtlı alınıp alınmaması önemli değildir. Bu cihet kamu düzenine ilişkin olduğu için davalı tarafça ileri sürülme şartı aranmaksızın mahkemece kendiliğinden nazara alınması gerekir. (Yargıtay 6 HD, 02.05.2002 T., 2002/2802 E., 2002/2985 K.)"
"Sözleşme süresiz ise Borçlar Kanunu'nun 262. maddesinden yararlanarak davanın süresinde açılıp açılmadığı belirlenir. (Yargıtay 6. HD, 03.03.2005 T., 2004/11181 E., 2005/1745 K.)"

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi