Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Sözleşmesinde Husumet

Yanıt
Old 15-10-2021, 14:44   #1
Nhlmtl

Varsayılan Kira Sözleşmesinde Husumet

Herkese iyi günler diliyorum meslektaşlarım.

Bir müvekkilim taşınmazını 1 yıllığına kiraya veriyor.Kira sözleşmesinde borçlu ve kefil var ama söz konusu evde borçlu hiç oturmuyor.Evde 10 ay boyunca 3 yabancı uyruklu kadın kalıyor.

Olayın aslı ise şöyle; kefil kişi müvekkilimin tanıdığı olan birisi.Bu 3 kiracıyı kefil buluyor.Sözleşme ise kefilin yeğeni ile imzalanıyor.Yani yeğen, kefilin dayısı olması sebebiyle imza atıyor sadece.

Müvekkilim ise en başından beri evinde oturacak kişilerin yabancı uyruklu 3 kadın olduğunu biliyor.Gerek kefil yani aracı olan kişiyle gerekse de kiracılarla yazışmaları mevcut.

Ödenmeyen 3 kira alacağı var.İcra takibi başlatmayı düşünüyorum.
Sözleşmede alt kira yasağı var.

Şimdi burada sıkıntı yaşadığım durum şu.Evde oturmuş olan 3 kadın yabancı uyruklu olduğu için TC veyahut adres bilgileri yok.Onlara karşı herhangi bir işlem yapamıyorum.

Borçluya karşı takip başlatmayı düşünüyorum.Ancak itiraz durumunda açılacak itirazın iptali davasında husumet itirazıyla karşılaşıp karşılaşmayacağım hususunda tereddütlerim var.Neticede her ne kadar sözleşmede alt kiracı yasağı varsa da baştan beri yapılan yazışmalar göz önüne alındığında zımni bir kabul olduğunu düşünüyorum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.
Old 17-10-2021, 15:49   #2
Admin

Kiracıdan başkasının oturmasına rıza göstermek ile kira sözleşmesinde kiracılık sıfatının değişmesine veya alt kira ilişkisine rıza göstermek farklı durumlar. Taraflar arasındaki yazışmaların mahiyetini bilemiyorum ama eğer kira ödemeleri sözleşmede adı geçen kişi tarafından yapılmışsa, kiracınız ve hukuki muhatabınız o demektir ona işlem yapmanız gerekir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=107065
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=70180
Old 18-10-2021, 12:16   #3
Nhlmtl

Meslektaşım öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

Taraflar arasındaki yazışmalar genelde geciken kira ödemelerine yönelik.Yani ihtilafa yer bırakmayacak şekilde alt kiracı olduğu görülüyor yazışmalardan.

Ödeme dekontlarının 1 inde alt kiracı tarafından gönderilen kira mevcut.1 inde kefil tarafından gönderilen kira mevcut.Ancak hiçbirinde sözleşmedeki asıl borçlu tarafından yapılan bir ödeme yok.Dediğim gibi dayısının araya girmesiyle sadece şekli olarak imza atıyor aslında sözleşmeye.

Zaten her ay farklı farklı isimlerden gelmiş kira ödemeleri.
Old 19-10-2021, 16:31   #4
Admin

Ben sizin yerinizde olsaydım sözleşmede ismi olan kişiye takip başlatırdım.

Evet sizin de dediğiniz gibi belki o borca itiraz edecek ama o zaman bile (itirazının mahiyetine göre) yine büyük ihtimalle ona dava açacaksınız.

Bu sorunsuz bir çözüm değil ama bunun dışındaki her çözüm bence çok daha sorunlu. İçeride oturanlara takip yaparsanız, onların itirazı durumunda elinizde onların imzası olan sözleşme olmadığından onların itirazının kaldırılması sizi daha çok uğraştırır. Kaldıki böyle bir takip yaptığınızda onların kiracılık sıfatını da kabul etmiş sayılacaksınız ve sonrasında asıl kiracıya takip yapmanız da imkansız hale gelecek.

Bence sözleşmede ismi olan kişiye takip yapın, itiraz ederse de itirazın iptali değil, itirazın kaldırılması yoluna gidin. Sizin elinizde onun imzası olan yazılı kira sözleşmesi var. O kiracı olmadığını iddia ediyorsa gelsin dar yetkili mercide yazılı delille bunu ispat etsin o zaman.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi