Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tehdit, Korkutma Sebebi İle Tapu İptal Tescil Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-10-2021, 10:14   #1
Av.ElifAktasyaka

Varsayılan Tehdit, Korkutma Sebebi İle Tapu İptal Tescil Davası

Saygıdeğer Meslekteşlarım merhabalar,

Müvekkil 71 yaşında, oğlunun birlikte olduğu kadın ile bir süre birlikte yaşıyor. Kadın sürekli evin yarısının üzerine verilmesi konusunda oğlu ile Müvekkil'e baskı kuruyor. Evde uyuşturucu madde alıyor ve Müvekkil'i darp ediyor. Müvekkil şikayet etmesin diye günlerce kapı kilitli dışarı çıkartılmıyor. Süreç boyunca çeşitli tehditler sonucu tapuya gidilip kadının üzerine oturduğu evin 1/2 si devir işlemi yapılıyor. Tapuda satışı istemediği ve gergin stresli durumu sebebi ile elleri titriyor ve imza dahi atamıyor. Parmak basma şeklinde işlem gerçekleştiriliyor. Ama normalde banka, noter vs. gibi yerlerde imza atabilme kabiliyetine sahip. Tapudaki tanıklar resmi senette de ellerinin çok titrediğini beyan ediyor. Tapudaki tanıklar Müvekkil'i tanıdığını beyan etse de Müvekkil ikisini de tanımıyor. Satış bedeli 120.000,00 olarak gösteriliyor, bedeli aldığını söylüyor ancak bedel ödenmiyor. Hatta tapudaki memur bedeli alınıp alınmadığını sorduğunda Müvekkil duraksıyor ve oğlu ile karşı taraf aldın ya bedeli söylesene şeklinde yönlendirmesi ile aldığını beyan ediyor. Oturduğu evin yarısı alan oğlunun kız arkadaşı tapu devrinden sonra evden ayrılıp Müvekkkil'in oğlundan da ayrılıyor. Hatta Müvekkil'e karşı ortaklığın satış yoluyla giderilmesi talepli dava açıyor ve ayrıyeten Müvekkil orada oturduğu için kira bedeli talep ediyor. Satışın üzerinden 1 sene geçmemiş olup Müvekkil tapu iptal ve tescil davası açmak istiyor. Bu hususta izlenecek yol ile ilgili değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 07-10-2021, 11:55   #2
AHMET01

Meslektaşım,

Aradan ne kadar zaman geçti. Keşke zamanında savcılığa suç duyurusunda bulunsaydı. Yapılacak bir şey yok. Yine hem savcılığa hem de tapu iptal ve tescil davası açmakta yarar var. Baskı altındaydım kendime yeni geldim diyebilir. Böyle davaları kazanmak çok zor ve adeta imkansız. Zira işlem resmi makam önünde yapılmıştır. Çok sağlam delil lazım.
Old 07-10-2021, 13:48   #3
Av.ElifAktasyaka

Meslektaşım 26.11.2020 tarihinde tapuda devir işlemi gerçekleştirilmiş. Tek başına yaşayan yaşlı bir kadın olduğu için cesaret edememiş ama en son hem ortaklığın giderilmesi hem de kira bedeli talep edilince ancak dava yolunu düşünebilmiş. Karşı taraf pek tekin insanlar değil. Oğlunu öldüresiye darp etmişler olay sonrası ve dava açmadan önce de diğer yarısı için sürekli arayıp tehdit etmektelermiş. Hatta oğlunun darp edilmesi sonrası ifadesinde de annemi tehdit ediyorlar şeklinde ifadesi mevcut. Ben de hak kaybı olmaması açısından bir danışmak istedim sizlere. Çünkü oturduğu ev ve başka evi de yok Müvekkil' in. Açılacak olan tapu iptal davasında savcılığa da suç duyurusunu arıyorlar mı? Cezai anlamda uğraşmak da istemiyor dediğim gibi bir başına yaşadığı için ama şart ise mecbur yapacağız.
Old 07-10-2021, 14:51   #4
AHMET01

Hayır Tapu iptal ve tescil davası öncesi Savcılığa şikayet edilecek diye bir kural yok. Fakat dava esnasında olay anlatılırken dava hakimi mademki böyle tehdit vb. sıkıntılarınız vardı niye savcılığa gitmediniz diye sorabilir veya kafasında böyle bir soru oluşabilir. Ancak savcılığa gidip sonuç alınamazsa bu durum açtığınız tapu iptal ve tescil davası için daha da kötü olur. İşin bu yönü de var. Alabilirseniz şüphesiz işiniz iyice kolaylaşır.
Old 08-10-2021, 09:51   #5
Av.ElifAktasyaka

Teşekkür ediyorum saygıdeğer Meslektaşım,

Savcılığa başvuru konusunu iyice bir ölçüp tartmak lazım o halde. Savcılıkta takipsizlik alma durumuna binaen asıl dosyayı riske atmamak adına. Teşekkür ediyorum değerli bilgileriniz için.
Old 11-10-2021, 09:43   #6
Av. Gülüzar Türk

merhaba. bu konuda dava açma süreniz 1 yıldır ve hak düşürücü süredir. bir ara bu konuyu ben de epey araştırmıştım. okuduğum kadarıyla süreniz de bitmek üzere. bu davayı tanıkla ispat etmeniz mümkün. bence davayı açın. zaten davacının kaybedecek birşeyi yok. en fazla davanız reddedilir. tanık olarak da tapu memurları madem olayı hatırlıyor onları bildirebilirsiniz. oğlu da o kişilerle artık görüşmüyor, annesinin yanındaysa onu da tanık gösterin bence. iyi günler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi