Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Skolyoz

Yanıt
Old 26-08-2011, 15:45   #1
konukhasret

Acil Skolyoz

62 derecelik skolyozum vardı.Ameliyat geçirdim bel bolgemden başlayarak sırt kısmıma kadar platın takıldı.özürlü maaşı alabilirmiyim?Yüzde kaç özürlü çıkarım?
Old 26-08-2011, 20:04   #2
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan konukhasret
62 derecelik skolyozum vardı.Ameliyat geçirdim bel bolgemden başlayarak sırt kısmıma kadar platın takıldı.özürlü maaşı alabilirmiyim?Yüzde kaç özürlü çıkarım?

Sayın Konuk,

Özürlü maaşına başvurmadan önce, özür durumunuzu belirtir heyet raporu almanız yararınızadır. Ancak, yüzde kaç rapor verilir bunu bilmemizin imkanı yoktur. Alacağınız raporla başvuruda bulunduğunuz durumda, eğer kabul görür durumda iseniz maaşınız bağlanır.

Geçmiş olsun.
Old 27-08-2011, 03:21   #3
Dr.DOGRAMACI

Varsayılan Vücud Fonksiyon Kaybı Oranı Cetveli

"...
1-1.2. EKLEM HAREKET AÇIKLIĞI MODELİ
Bu modeli kullanabilmek için üç ayrı basamağın takip edilerek bir bütün halinde değerlendirilmesi mecburidir. Bu üç basamak şunlardır.
1.2.1. Eklem hareket açıklığına bağlı özürlülüğün hesaplanması
1.2.2. Spesifik omurga hastalığı tanısına bağlı özürlülüğün hesaplanması
1.2.3. Spinal sinir kayıplarına bağlı özürlülüğün hesaplanması

Yaralanma modeli bireyin hastalığına uygun değilse veya omurgaya bağlı özürü belirlemede daha fazla klinik veri gerekiyorsa eklem hareket açıklığı modeli kullanılır. Bu modelde bazı basamaklar izlenmelidir. Patoloji stabil ve kalıcı olmalı, yetersizlik en az bir yıldır devam ediyor olmalıdır. Servikal, torakal veya lomber bölgeden hastanın yakınmaları ile ilgili temel bölge seçilir...
"

diyerek açıklamalar devam ediyor ve sonrasında da açılara göre oranlar veriliyor.

Ameliyattan sonra kısıtlılığın halen devam mı ettiği yoksa iyileşmenin mi söz konusu olduğunu anlayamadım.
Ama sizin vermiş olduğunuz bilgiye göre sırt (thorakal) ve bel (lomber) omurlarınızda hareket kısıtlılığı olduğunu anlıyorum.
Ancak bunların hesaplanmasında thorokal ve lomber vertebraların hareket kısıtlılıkları belirtmiş olduğunuz gibi birlikte değil ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Varsa duyu ve motor kayıplar da belirlenir.
Daha sonra tüm bu oranlar tespit edildikten sonra Balthazard Formülü ile birleştirilir.

Tüm bu hesaplamalar muayene sonrası tespit edilebilen şeyler olup son derece teknik konular.
Buradan şu kadar oranda özürlüsünüz demek son derece hatalı.
Çünkü tahminimce %30 ile %50 gibi oranlarda çıkabilir, hatta farklı hastanelerden farklı oranlar çıkabilmekte ve bu çok geniş bir aralık.
Özürlü maaşı alabilmeniz için en az %40 fonksiyon kaybı bulunması gerekiyor.
O yüzden en sağlıklısı Sn Nur Deniz'in de belirtmiş olduğu gibi heyet raporu almanızdır.

Burada size ipucu olarak şunu hatırlatabilirim;
Sırt bölgesindeki omurga bozuklukları kalp-dolaşım ve solunum sistemleri üzerinde de sorunlara yol açabilmektedir,
Raporu alacağınız sırada bu sistemlerle de ilgili muayenelerde gerekli özenin gösterilmesine dikkat edin.
Old 28-08-2011, 16:32   #4
Konukhasret

Mesaj skolyoz

Skolyoz ameliyatı geçireli 4 yıl oldu.Ben ameliyat geçirdikden sonra durmum iyi hiç bi sorunum yok ama belimin fonksiyonlarını tam olarak kullanamıyorum yani ayakdayken 90 derece egilemiyorum.Sinirlerle bir problem yok.Yani sadece bu ameliyatı geçirdigim için özürlü maaşi alabir miyim?Heyete gitmeden önce ögrenmek istiyorum
Old 29-08-2011, 03:03   #5
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Ben ameliyat geçirdikden sonra durmum iyi hiç bi sorunum yok ama belimin fonksiyonlarını tam olarak kullanamıyorum yani ayakdayken 90 derece egilemiyorum.

Merhaba Sn Konukhasret,

Daha önce de yönetmelikten alıntıladığım gibi
Alıntı:
Patoloji stabil ve kalıcı olmalı

Size uygulanan protez tedavisi sonrası kısmen de olsa şifa bulmuşsunuz. O yüzden tabi ki oranlar düşecektir.

Geçirmiş olduğunuz ameliyat çok seviyeli (lomber+thorokal) bir operasyon olup tıbbi olarak tespit edilmiş bir ağrı ve rijidite de var olduğunu farz edersek

(thorokal 5+1, lomber 12+1) Balthazard Formülü ile %18 gibi bir engellilik oranı elde edilir.

Hareket kısıtlılığınız ile ilgili olarak da 60 dereceden daha fazla öne eğilebiliyorsanız (fleksiyon) ne yazık ki bu fonksiyon kaybı yani özür/engel olarak değerlendirilmemekte.

Ama ilk başta da dediğim gibi bunlar muayeneler sonucu ortaya konulabilen son derece teknik konular ve hukuk biliminden ziyade daha çok tıp biliminin alanına giren meseleler. Bu yüzden hekiminizle görüşmenizin daha sağlıklı olacağına inanıyorum.

Ancak size verilen rapora itiraz etmek isterseniz o zaman profesyonel hukuk desteği almanızı öneririm.
Old 17-08-2014, 20:09   #6
Konuk

6 yil.onve skolyoz ameliyati oldum sanirim derecesi %53 rontgen sonucunda yaziyo ama emin degilim diyabet ozru %30 toplamda yuzde kac engelli raporu alabilirim acaba
Old 11-08-2015, 08:12   #7
ahmetftyut

bende oldum da belde 17 adet pilatin var bende heyet raporu alabilirmyim
Old 17-02-2016, 23:46   #8
Konuk

Slm benim yüzde 79 kemık egikligim var askerden cüruk aldım amelıyat olmamı onermedı doktorlar kaburga kemıklerım akcıgere baskı yapıyor nefes alırken zorlanıyorum üfleme testını gecımıyorum sızce yüzde kaç rapor alırım
Old 28-01-2017, 21:03   #9
Konuk

Varsayılan Skolyoz

Merhaba ben 1 ay önce kifoskolyoz ameliyati oldum. Egikligim %50 oranindaydi. Yaklasik 28 adet platin takildi araliksiz. Tekniker oldugumda dolayi egilme olayim çok zor oluyor. Acaba engelli raporu alabilir miyim?
Old 05-02-2017, 15:37   #10
Mesut ÇETİN

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba ben 1 ay önce kifoskolyoz ameliyati oldum. Egikligim %50 oranindaydi. Yaklasik 28 adet platin takildi araliksiz. Tekniker oldugumda dolayi egilme olayim çok zor oluyor. Acaba engelli raporu alabilir miyim?
----------------------------------------------------------------------------------

Sayın KONUK,

Öncelikle geçmiş olsun.Ameliyatınızdan sonraki şifa bulma durumunuza göre engelli raporu başvururuz için heyet tarafından muayeneniz yapılacak bir oran ortaya konulacaktır.
Alacağınız rapora itiraz etme ve yeniden değerlendirme için başka bir hastaneyi talep etme hakkınız vardır.
Acil şifalar dileklerimle.
Old 08-03-2017, 22:34   #11
Konuk

Varsayılan sibelkoç

Merhaba, ameliyatlı skolyoz hastasıyım.Çalıştığım işte sürekli ayaktayım, artık ağrıdan dayanamıyorum, rapor alsam iş yerim beni çıkartabilir mi?Bide sanırım %40 verilmeden engelli olamıyormuşuz, diyelim ki %20 aldım, ayakta çalıştırılamaz gibi bişeyler yazdırabilirmiyim rapora, yazsalar işime yarar mı?
Old 09-03-2017, 22:41   #12
Konuk

Soru ağrılarrrr

Merhaba, 15 yıl önce ameliyat oldum. İşim ayakta olduğundan çok zorlanıyorum her gün ağrı ile uyuyup ağrı ile uyanıyorum, sağlık raporu almayı düşünüyorum, hatta meslek hastalığı ile ilgili rapor alabileceğimi söyledi doktor. Siz ne dersiniz?
Old 15-03-2017, 15:56   #13
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba, ameliyatlı skolyoz hastasıyım.Çalıştığım işte sürekli ayaktayım, artık ağrıdan dayanamıyorum, rapor alsam iş yerim beni çıkartabilir mi?Bide sanırım %40 verilmeden engelli olamıyormuşuz, diyelim ki %20 aldım, ayakta çalıştırılamaz gibi bişeyler yazdırabilirmiyim rapora, yazsalar işime yarar mı?

Merhaba Sn Konuk,

İşveren, sağlık nedeniyle işten çıkaramaz ancak size uygun bir iş vermekle yükümlüdür.

Engellilik oranınız %40'ın altında bile olsa ayakta çalışamaz gibi bir ibare alabilirseniz, işinize yarayacaktır.
Öncelikle, raporunuzu almanızı ve durumunuzun tespitini sağlamanızı ve
daha sonra varsa işyeri hekiminizle durumunuzu görüşmenizi öneririm.

Saygılarımla..
Old 15-03-2017, 16:01   #14
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba, 15 yıl önce ameliyat oldum. İşim ayakta olduğundan çok zorlanıyorum her gün ağrı ile uyuyup ağrı ile uyanıyorum, sağlık raporu almayı düşünüyorum, hatta meslek hastalığı ile ilgili rapor alabileceğimi söyledi doktor. Siz ne dersiniz?

Merhaba,

Meslek hastalığınızın tespiti için İlinizde sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğüne başvurarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
Eğer işe ilk giriş raporlarınızda, şimdiki şikayetinize benzer sağlık probleminiz yoksa ve heyet tarafından ağrılarınızın işinizden kaynaklandığı kanaatine varılırsa meslek hastalığı olarak değerlendirilecektir.

Saygılarımla..
Old 27-04-2017, 06:30   #15
Konuk

Merhaba %27 skolyoz teshisim ver var temizlik şirketinde çalışıyorum.. Paspas inşaat temizleme vs seklinde yerlere yollanıyorum.. Rapor alabilirmiyim alabilirsem işyerimde beni ağr işlerde calısmamama yardımcı olabilirmi
Old 16-06-2019, 23:16   #16
Konuk

Varsayılan ben hasan

ben belimden Ameliyat oldum ben belimde pilatın var 33 vida var yüzde 40 rapor alabilirmiyim
Old 19-06-2021, 12:42   #17
Konuk

Skolyoz ameliyatı oldu kızım. Bel ve sırt %73 derecedeyken ameliyat oldu. Engelli maaşı alabilir mi ? Nereye başvurmanız gerekir?
Old 06-03-2022, 19:21   #18
Konuk

Soru Skolyoz meslek hastalıgı mı?

Merhabalar ben senelerdir mağazacılık yapıyorum ve sürekli ayakta calısıyorum. Daha onceden bir hastalıgım yoktu bir süredir sürekli sırt ve boyun agrısı cekıyordum doktora gittim skolyozumun oldugunu söyledı olabıldıgınce ayakta durmamamı söyledi. Bu durumda ben skolyozdan meslek hastalıgı diye rapor alabılıyor muyum?
Old 26-11-2022, 23:52   #19
Konuk

Varsayılan Skolyoz

Aynı şekilde bende satış danışmanıyım ve çok fazla ağrılarım oluyor uykudan uyandıracak kadar saatlerce ayaktayız ve koli taşıyoruz ürün yerleştiriyoruz skolyozumun bu durum artmasına sebep olduğunu düşünüyorum sizce heyet ne karar verir ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi