Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babanın Nafaka Ödememesi

Konuyu Kilitleyin
Old 30-12-2020, 15:06   #1
Konuk

Varsayılan Babanın Nafaka Ödememesi

Herkese merhaba, sorularıma geçmeden önce bana yardımda bulunan herkese teşekkür etmek istiyorum. İsim, adres ve telefon numarası belirtmeden sadece tarihler vasıtasıyla hayatımı anlatmaya çalışacağım. Ben 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Anne ve babam 1995 yılında evlenmiş olup 2001 yılında boşanmış durumdalardır. 1997 yılında ablam ve 1999 yılında ise ben doğdum. Ablam ve ben doğdumuzdan şu an ki yaşımıza kadar babamızdan maddi ve manevi destek görmedik. Bu zamana kadar annem, anneannem ve dedemin maddi ve manevi yardımlarıyla bir yerlere geldik ve gelmeye çalışıyoruz. Babamın bize ödemesi gereken bir nafaka var fakat şu ana kadar hiçbir şekilde tahsil edilmemiştir. Ailecek maddi ve manevi anlamda çok fazla yıprandığımız bir süreçten geçiyoruz. Bu dünyaya gelmek ve bu hayatı yaşamak benim seçimim değil. Ailemin esasen de babamın sorumsuzluğunu ben 21 senedir çekiyorum. Manevi anlamda babasızlığın yokluğu, toplum ve çevre baskılarıyla; maddi anlamda ise kıt kanaat 16 yaşlarımdan itibaren çalışmaya başlayarak hayatımı sürdürmeye çalıştım ama artık yeter dediğim gün bu oldu. Esasen iki soru sormak istiyorum;

1- Annemin, ablamın ve benim bu zamana kadar yatırılmayan nafakalarını toplu bir şekilde alma imkanım var mıdır? Maddi ve manevi anlamda bizi yıprattığı için ona dava açmak istiyorum.

2- Ödenmememiş nafakaların tahsilinden sonra babamın kütüğünden silinip, soyadımı değiştirmek istiyorum. Bu zamana kadar benim hiçbir şekilde yanımda olmamış ve bana destek olmamış birinin daha fazla ne kütüğümde görünmesini ne de soyadını taşımak istiyorum. Böyle bir şey mümkün müdür?

Eğer sorduklarım mümkünse bunu nasıl ve hangi yolları izleyerek gerçekleştirebilirim? Lütfen cevap verirken bana bir avukata danışmamı istemeyin. Zira şu an maddi anlamda sıkıntı çekerken özel bir avukata başvurmaya gücüm yoktur. Bunu kamu avukatları ve kamusal yollarda nasıl gerçekleştirebileceğimi ya da nereye başvurabileceğimi söylerseniz çok mutlu ve müteşekkir olurum. Abilerim, ablalarım lütfen yardımcı olacağını düşündüğünüz bir şey olursa söylemekten çekinmeyin. Her şey için tekrardan teşekkür ederim.
Old 03-01-2021, 15:54   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
1- Annemin, ablamın ve benim bu zamana kadar yatırılmayan nafakalarını toplu bir şekilde alma imkanım var mıdır?

Ödenmeyen nafakalar için icra takibi yapabilir ve ödenmediğinde maaş dahil haciz isteyebilirsiniz. Eğer mal varlığı varsa satışını talep edebilirsiniz.

Bu arada zamanaşımı konusuna dikkat etmekte fayda var.
Alıntı:

2- Babamın kütüğünden silinip, soyadımı değiştirmek istiyorum. Bu zamana kadar benim hiçbir şekilde yanımda olmamış ve bana destek olmamış birinin daha fazla ne kütüğümde görünmesini ne de soyadını taşımak istiyorum. Böyle bir şey mümkün müdür?

Haklı sebeple soyadınızı değiştirmeniz mümkündür. Fakat baba hanesini ve nüfus kaydınızı değiştirmeniz mümkün değildir.

Soyadı değişikliği için yapılan düzenleme hala geçerli mi bilmiyorum.Nufus müdürlüğüne başvurarak uygulamanın güncelliğini sorun, artık uygulamadan kalkmış ise Asliye Hukuk Mahkemesinde haklı sebeple soyadı değişikliği davası açmak gerekir.

Alıntı:
Eğer sorduklarım mümkünse bunu nasıl ve hangi yolları izleyerek gerçekleştirebilirim?

Muhtardan fakirlik ve ikametgah evraklarını temin ederek baro adli yardım servisine başvurmanızı ve ( hem icra takibi hem soyadı değişikliği için) tarafınıza avukat atanmasını isteyebilirsiniz. Atanan avukata vekalet ücreti ödemeyeceksiniz.
Old 08-01-2021, 21:44   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Ek olarak;

Babanıza karşı siz doğrudan yardım nafakası davası da açabilirsiniz. Herkes yardım etmediği taktirde yoksulluğa düşecek çocuğuna yardım etmeye mecburdur. Bir de öğrenim görüyorsunuz. Aile mahkemesinde açılacak davayı anneniz değil siz açacaksınız. Tarafınıza miktar belirterek aylık nafaka bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Saygılarımızla,
Old 18-01-2021, 23:35   #4
Konuk

Her şey için çok teşekkür ederim yarın hukuki süreci başlatacağım. Bana yardımcı olduğunuz için o kadar mutluyum ki Allah sizden razı olsun.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi