Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik dışı doğan oğlumun velisi kim?

Konuyu Kilitleyin
Old 10-02-2022, 12:01   #1
Konuk

Varsayılan Evlilik dışı doğan oğlumun velisi kim?

Selamlar.resmi bir evlilik olmadan doğan oğlum bu sene ilkokul 1 e başladı.bu arada babası ile beraber tanıma ile kütüğüne kayıt ettirmiştik doğumdan önce.E devlet,e okul,e nabız sistemleri ve okul müdürü beni değil babasını veli olarak tanıyor.ben yokum ortada.Anne olarak sistemde adım bile işlenemiyor.
nüfusda baba ile bağım olmadığı için oğlumun kütüğü de babada olduğu için babası çıkıyor heryerde.Bende de velisi olduğunuz öğrenci bulunmamaktadır yazısı.
Babası ile iletişimimiz olmadığı için bu çocuğun okul işlemlerini nasıl yapacağım bu durumda?
Cimer,nüfus müdürlüğü,milli eğitim bu konuya duyarsız.
Herkes velayet annede diyor,iyi hoş o zaman veli niye olamıyorum.Ne yapabilirim? Oğlum için çok önemli bir konu bu.
Old 10-02-2022, 21:03   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Türk Medeni Kanunu'nun 337. maddesine göre "Ana ve baba evli değilse velayet anaya aittir. Ana küçük, kısıtlı veya ölmüş ya da velayet kendisinden alınmışsa hakim, çocuğun menfaatine göre, vasi atar veya velayeti babaya verir." Dolayısıyla sizin de belirttiğiniz üzere çocuğunuzun velayeti yalnızca size aittir.

Babayla çocuk arasında soybağının kurulması, velayet hakkı vermemektedir. Soybağı sayesinde çocuğun nafaka istemesi, kişisel ilişki kurması ve miras hakkından yararlanması mümkün olmaktadır.

E-devlet ve benzeri uygulamalarda veli olarak babanın görünmesi ciddi bir hak ihlalidir. Bu durum hem çocuğunuzun özel yaşamına saygı gösterilmesini isteme hakkını hem de sizin aile yaşamına saygı gösterilmesini isteme hakkınızı ihlal anlamına gelmektedir. Bu duruma sebebiyet veren uygulamaların düzeltilmesi gereklidir.

Bunun için e-Nabızdaki durumun düzeltilmesi için Sağlık Bakanlığına, bulunduğunuz yerdeki İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla, e-Okul'daki durumun düzeltilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına, bulunduğunuz yerdeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla, e-Devlet'teki durumun düzeltilmesi için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığına resmi dilekçeyle başvurmanızı ve kayıtların yasaya uygun olarak düzeltilmesini hem kendiniz adına hem de çocuğunuz adına velayeten istemenizi tavsiye ediyorum.

Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığının iletişim bilgilerine şu bağlantıdan erişilebilir: https://cbddo.gov.tr/iletisim/iletisim-bilgileri/

Eğer dilekçelerinize 30 gün içinde yanıt verilmediği takdirde bu zımni (örtülü) ret sayılır ve idarenin bu reddine karşı idare mahkemesinde iptal davası açma hakkınız doğar. İdare mahkemesinde dava açarak kayıtların düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Haklarınızı kullanırken bir hak kaybı olmaması için bir avukattan yardım almanızı, maddi gücünüz elvermediği takdirde bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla
Old 10-02-2022, 22:42   #3
Konuk

Soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Bu site sayesinde bir nebze de olsa yolumuza ışık bulabiliyoruz.
Dediğiniz gibi dilekçeleri vereceğim.Umarım dönüş olur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi