Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada mihir hakkı

Konuyu Kilitleyin
Old 13-04-2022, 02:36   #1
Doğu kadını

Varsayılan Boşanmada mihir hakkı

Eşim beni aldatıyor 8 aydır eve gelmiyor mihrim olan altınları alıp araba aldı sonra onuda borçları yüzünden sattı 2 çocuğum var biri 11 diğeri 13 yaşında herşeyin farkındalar ondan mihrimi istiyorum vermiyor beni kovuyor. Çocuklar beni istediklerinde bana hakim verirmi çalışmama rağmen? mihrimi bana verirmi hak idda edebilirmiyim ? Bana nafaka kaç tl öder ?
Old 28-04-2022, 12:41   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Evlenme sebebi ile size armağan edilmiş olan takılarınız sizin rızanız dışında elinizden alınmış ve iade edilmemiş ise takı iadesi davası açabilirsiniz. Davanızda iddialarınızı tanık, fotoğraf görüntü vb ile kanıtlayabilirsiniz.

2- Evden kovulmanız halinde en yakın karakol veya aile mahkemesinden şiddetin önlenmesi için karar verilmesini isteyebilirsiniz.

3- Boşanma davası açarsanız konutun dava süresince size ve çocuklara tahsisini, dava süresince kendiniz ve çocuklar için tedbir nafakası ödenmesini ve çocukların geçici velayetlerinin tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz.

4- Boşanmaya karar verilmesi halinde , velayet,kendiniz için yoksulluk çocuklar için iştirak nafakasının her yıl artış uygulanarak ödenmesini yine koşulları varsa maddi manevi tazminat ödenmesini de isteyebilirsiniz.

5- Dava sırasında veya boşanma sonrasında ödenecek nafaka miktarı tarafların ihtiyaçları ve mali durumlarına göre belirlenecektir.Önceden bir şey söylemek mümkün değildir.Mahkemeye gelir ve giderler için belge sunmak yararınızadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi