Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukatlığa giriş sınavı kalkıyor

Yanıt
Old 14-11-2006, 09:28   #1
Viyola

Varsayılan Avukatlığa giriş sınavı kalkıyor

Meclis, avukatlığa girişin sınavla olmasına ilişkin düzenlemeyi kaldırmaya hazırlanıyor. CHP ve Barolar Birliği, Meclis Adalet Alt Komisyonu'nda kabul edilen düzenlemeye karşı çıkıyor.
Avukatlık yasasında değişiklik öngören yasa tekliflerini görüşen Meclis Adalet Alt Komisyonu, avukatlık sınavının kaldırılmasını karar verdi.
CHP'li Yılmaz Kaya ile AK Partili Ahmet Işık'ın, avukatlık sınavının stajdan önce yapılmasına ilişkin tekliflerini görüşen alt komisyon, sınavın tamamen kaldırılmasını benimsedi.
Alt Komisyon Başkanı AK Partili Ramazan Can, "Barolar Birliği sınavın alt yapısını hazırlayamadı. Avukatlık sınavı yerine hukuk fakültelerindeki uygulamalı derslerin sayısı arttırılmalı" dedi.
Can, avukatlığın serbest meslek olduğunu belirterek, sınav şartının Anayasa'nın ‘çalışma hürriyeti’ ilkesine aykırı olduğunu söyledi.
Alt komisyon üyesi CHP'li Mehmet Nuri Saygun ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok ise, düzenlemenin avukatlık mesleğinin kalitesini düşüreceğini belirttiler.
Saygun, yapılan düzenlemenin yasa tekliflerinin içeriğine aykırı olduğunu söyledi.

http://www.milliyet.com.tr/2006/11/14/son/sonsiy03.asp
Old 14-11-2006, 12:46   #2
a.lawyer

Varsayılan şansımız nedir

Alt komisyn tarafındn veriln karar sanırm yeterli değil teklifn genel kurula çıkması gerekiyr.Genel kurulda da teklf kabl edilir mi, şansımız ne kadar yüksk acaba
Old 14-11-2006, 13:10   #3
yaman

verilen yasa teklifi sınavın hukuk fakültesi bitiminde yapılmasını öngörüyor buda dogru bir düzenleme bence sınavın kaldırılmaması gerekir
Old 14-11-2006, 13:45   #4
av.tuğbabal

arkadaşlar genel kurulda ne zaman oylamaya geçilecek bilginiz varmı
Old 14-11-2006, 14:02   #5
av.seçil

bence sınav herzaman olmalı ... yani mesleğin belli aşamalarında da bilgi kontrolü yapılarak mesleğin kalitesi arttırılmalı.....
Old 14-11-2006, 14:02   #6
av.seçil

bence sınav herzaman olmalı ... yani mesleğin belli aşamalarında da bilgi kontrolü yapılarak mesleğin kalitesi arttırılmalı.....
Old 14-11-2006, 15:32   #7
yaman

Alıntı:
Yazan av.seçil

avukatlık mesleği bu kadar mı ayaklar altında her zaman sınav yapılsın diyorsunuz bence biraz abarttınız
Old 14-11-2006, 15:42   #8
selineda

Alıntı:
Yazan yaman
avukatlık mesleği bu kadar mı ayaklar altında her zaman sınav yapılsın diyorsunuz bence biraz abarttınız

avukatlık meslegi bu kadar ayaklar altına alınmadı fakat meslege hakimiyet,yeniklerin takıbı ve kendını gelıstırme adına bu tip bir uygulamaya gidilmesinin faydalı olacagını düsünüyorum.belki böylece hukuk fakültesinde okuyan ögrencilerin ve yeni mezunların "hiç olmazsa avukat olurum" düsüncesi biraz değişir...
Old 14-11-2006, 17:19   #9
ibrahimkovanci

bende sınavın gerekli olduğunu düşünüyorum ancak birçok arkadsımız sınavın gereksiz olduğunu düşünüyor ve neden böyle düşündüklerini halen anlamış degilim, herneyse burada dikkatimi çeken bir konu oldu bu konu biz hukukçuların forumda yazısmayı tam olarak benimseyememiş olduğudur çünkü genelde konular açıldığı amaçın dışında baska yönlere cekiliyor, bu konuda öyle olmuş arkadasımız birisi sınavın genel kurulda nezaman oylanacagını sormuş bizse farklı yanıtlar vermişsiz, bu carpıtma sadece bu olayda degil birçok olaylarda da karsılastığımız bir durum ama zamanla düzelecegine inanıyorum...
saygılarımla...
Old 14-11-2006, 19:45   #11
mehmet kaya

Arkadaşlar mesleğe yeni başlayanların neden önüne geçilmek isteniyor bu tahammülsüzlüğün sebebi ne? İşinizi elinizden alan yok bu kadar panik yapmayın ya.Yetersiz olan , zaten hak ettiği pozisyonda olacaktır.Sınav konması büyük saçmalık bence.Siz habire yeni yeni hukuk fakülteleri türetin,eğitime kaliteyi nasıl getiriz diye çabalamayın,stajın içini doldurup daha verimli hale getirmeyin sonrada hemen kısa yoldan sınav koyun.Bu sınavlarla nereye kadar , göreceksiniz bu kez Avukatlık sınavının önüne yığılmalar olacak,bu yönde dershaneler kurulacak,kitaplar basılacak ki basıldı bile,hep malum kişiler kazanacak kaybeden yine aynı olacak.Sınavla Avukatlık mesleğine kalite gerçekten gelecekmi?eğer gelecekse inanın herkesten çok ben isterim.
Old 14-11-2006, 20:21   #12
semih

Merak ediyorum, daha nasıl olacagı bile belli omayan,en az yuzde 70 basarının istendigi(ki yılda 2 kez yapılmasından ve stajdan sonra yapılmasından dolayı kaybedilen zamn bi yana dursun) bu sınavı, nihayetinde serbest bir meslek olan avukatlık icin bu kadar gerekli goren -emnm bir cogunun tuzu kuru oldugu icin- isteyen arkadasları sınava tabi tutsak kacı gecebilir oyle merak ediyorum ki...

takdir edersiniz ki teori ile pratiğin cok farklı oldugu bir meslek, bu da merakımı ayrıca artırıyor..

saygılarımla..
Old 14-11-2006, 23:46   #13
Alper Özboyacı

tabi tabi..sınav olsun diyen arkadaşlara bu lafım: sınav da yetmez mülakat da olsun...nası fikir, gerçi siz yine tatmin olmazsınız...
Old 15-11-2006, 09:26   #14
a.lawyer

Arkadaşlar, sınav 23.Aralık't.Genel kurulda oylamaya ne zaman geçilecek, ne zaman kesin bir sonuç alırız bilen var mı?????
Old 15-11-2006, 12:39   #15
av.tuğbabal

sn lawyer
anayasa hükmüne göre
bir kanun tasarı yada kanun teklifi hakkındaki komisyonraporunun genel kuruka sevk edilip dağıtımı yapıldıktan kırksekiz saat sonra görüşmelere geçilebilir.milliyet gazetesinin haberine göre dün bu karar komisyondan geçip kurula gitmiş. tbmm nin resmi sitesinde ise bu teklif hala komisyonda görüşülüyor deniyor.bende anlamadım.eğer gazete haberi doğruysa bir kaş gün içinde oylamaya geçilir
GAZAMIZ MÜBAREK OLSUN))
Old 15-11-2006, 13:53   #16
KaanK

yani ben de tamamiyle karsıyım bu sınava söyle bir örnek vermek istiyorum madem hukuk fakültesini bitirip avukatlık yapmak isteyen kisi böyle bir sınava tabi tutuluyor o halde eczacılık fakültesi mezunlarını da eczacılık sınavına tabi etsinler komik degil mi
avukatlık mesleginin niteligi ile böyle bir sınav bağdasmıyor.Zaten 1 yıllık bir staj döneminden sonra bir daha sınava tabi tutulması anlamsız zaten...
Old 15-11-2006, 17:27   #17
a.lawyer

Sayın Av.tuğbabal verdiğiniz cevap için teşekkür edrim.
Old 15-11-2006, 18:19   #18
Kafka

Önemli Avukatlık sınavı kaldırılıyor

Avukatlık sınavıyla ilgili son durum:

"Staj sonrasında yapılacak avukatlık sınavının kaldırılmasını öngören kanun teklifi, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan başkanlığında toplanan Adalet Komisyonu, Konya Milletvekili Ahmet Işık'ın avukatlık sınavının staj başlangıcında yapılmasını öngören teklifi ile avukatlık sınavının kaldırılmasına ilişkin iki ayrı yasa teklifini görüşerek kabul etti.

Kabul edilen teklife göre, avukatlık mesleğine kabul edilebilmek için staj sonrası yapılacak avukatlık sınavı kaldırılıyor. Buna göre, avukatlığa giriş sınavı, stajdan önce, Türkiye Barolar Birliği tarafından, ÖSYM'ye 23 Aralık 2006 tarihinde yaptırılacak. Avukatlık sınavının kaldırılmasına ilişkin teklifin kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması halinde bu sınav yapılmayacak.

Komisyondaki
görüşmelere katılan Türkiye Barolar Birliği(TBB) Başkanı Özdemir Özok, avukatlık sınavının kaldırılmasının tarihi bir hata olacağını savunarak değişikliğe karşı çıktı. CHP'li milletvekillerinin karşı çıktığı teklif, AK Partili milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi."

(CHA)

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/gun93.html
Old 15-11-2006, 18:28   #19
KaanK

simdi staja baslayanlar kazanılmıs hakka sahip olacaklar mı yani bu sınavdan muaf olacaklar degil mi?
aydınlatırsanız sevinirim

Saygılarımla
Old 15-11-2006, 19:27   #20
Nesrin D.

Alıntı:
Yazan av.seçil
şu anda sınavın kaldırılmasını isteyen kişilerin yerinde olsaydınızda aynı cevabı verirmiydiniz acaba? hiç sanmıyorum
Nasıl oluyorda hala sınavların meslek kalitesini artırabileceğini düşünebiliyorsunuz.biraz düşünseniz eğitimi alınmış,bitmiş bir alanda tekrar tekrar kişinin sınava tabi tutulmasının hiçbir mantıkla bağdaşmayacağını anlayabilirsiniz.
Devletin kendisinin vermiş olduğu eğitimi yetersiz bulup,ünüversite eğitimini tamamlamış öğrenciye "sen yeteri kadar çalışmamışsındır,zaten aldığın eğitim bişeye yaramaz" der gibi tekrar sınava tabi tutmasını kabul etmiyorum.

Ayrıca,kim neyi kontrol ediyor. Avukatlık bir serbest meslektir,kişinin kendini geliştirmemesi kendi aleyhinedir,yeterli bilgiye sahip olmayan avukatın kendisi kaybeder.
hakimlik deseniz haklısınız.karar makamının vereceği kararın ne denli önemli olduğunu,işte bu sebeplede zaten hakim olmanında(avukatlık sınavının varlığının mantıksız olmasının kabülünün aksine) mantıklı olarak sınava tabi olması gerektiğini ve böylede olduğunu söylemeye gerek var mı bilmiyorum.
Alıntı:
Yazan ibrahimkovanci
bende sınavın gerekli olduğunu düşünüyorum ancak birçok arkadsımız sınavın gereksiz olduğunu düşünüyor ve neden böyle düşündüklerini halen anlamış degilim....
bende sizi anlamıyorum(sözüm İbrahim kovancıya)

Neden sınava çalışarak geçecek zaman meslek hayatına atılarak "ASIL HAYAT" görülerek geçirilmesin.sizce teorik bilgi mi yoksa pratik bilgi mi avukata yarar sağlayacaktır.

avukatlık sınavının kaldırılması konusunda yazılarıyla destek veren avukatlara sonsuz teşekkürler
-----------
saygılar....
Old 15-11-2006, 20:44   #21
gazili57

4 yıl hukuk okuyorsunuz 1 yıl da staj eder 5 yıl.Sonra ne oluyor?Hayatınızı bir sınava baglıyorsunuz.Eğer o gün bi aksilik yaşarsanız bütün emeğiniz boşa gidiyor.Bunun ÖSS'den ne farkı var?Bence de sınav kalkmalı.Eğer kişi iyi avukatlık yapamazsa bunun müeyyidesini vatandaş uygular..Saygılar...
Old 16-11-2006, 12:17   #22
a.lawyer

Benim bir sorum var.Ben staja başlayalı bir buçuk ay oldu.Sınav stajdan önceye alınırsa, biz staja başlamış olanlar kazanılmış haktan yararlanabilecek miyiz
Old 16-11-2006, 13:51   #23
mevzu hukuk

a.lawyer;zaten değişiklik teklifi, sınavın halihazırda hukuk fakültesi öğrencisi veya mezunu olanların avukatlık sınavından muaf tutulmasını öngörmekte...yani 2006 kasım ayından sonra hukuk fakültelerine kayıt yaptıranlar stajdan önce yapılması şartıyla avukatlık sınavına tabi...
Tbmm'nin intrnet sitesinden kanun teklifi ile ilgili bilgileri alabilirsin..

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/kanun_teklifi_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no =48721
Old 16-11-2006, 14:00   #24
Nesrin D.

ne stajdan önce ne stajdan sonra avukatlık sınavı na HAYIR HAYIR HAYIR...
Old 16-11-2006, 17:49   #25
litus mares

avukatlık sınavı kalksın istiyoruz ve bizi de bu kadar belirsilikte bırakmasınlar da bir an önce sonucu öğrensek.
Old 16-11-2006, 18:23   #26
hukukcu_birol

Varsayılan avukatlık sınavı

Çoktan seçmeli merkezi bir sınavla bir kimsenin savunma mesleğini icra edip edemeyeceği ölçülebilir mi? Avukat,temelde belli bir mesleki formasyona ve hukuk nosyonona sahip bulunan kimsedir. Savunma mesleği aynı zamanda bir mücadele mesleğidir, bu mücadelede temel amaç adaleti yakalamaktır.
Daha mesleğin başında düşünce çeşitliliği ortadan kaldırılan,yoruma ket vuran
tek şıklı ve ezbere dayanan bu sınav şekli öngörülmektedir.Doğruların tekleştiği yerde savunmanın bağımsızlığı ve varlığı tehlikeye düşmez mi?
Old 16-11-2006, 19:04   #27
gooncaa

Sınav olması gerektiğini düşünenler bunun bilgi ölçümünde başarılı bir yol olacağını mı düşünüyorlar?Bence öyle değil.Anadolu lisesi,fen lisesi,üniversite...Hayatımızın her anında sınavlara girdik zaten.Peki bilgimiz gerçekten ölçüldü mü?4.sınıf öğrencisi sınavlardan bıkmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki sırf sınavdan geçmek için çalıştığım bir çok konuyu şu an hatırlamıyorum.Ama o sınavlardan geçmiştim.Yani sınavda başarılı olmak o konunun öğrenildiği anlamına gelmez.O zaman avukatlık sınavına ne gerek var?4 yılda yeterince öğrenemediklerimizi bir sınavla mı aklımıza işleyeceğiz?
Sınav tamamiyle yanlış eğitim sisteminden yani eğitimin sistemsizliğinden doğdu bence.
Avukatlık sınavına hayır!
Old 16-11-2006, 22:17   #28
av.tuğbabal

arkadaşlar oylamanın salı günü yapılacağı haberleri doğru mu?yani bu konuda her hangi bir bilgisi olan varmı
Old 19-11-2006, 21:16   #29
berfin alev ateş

belki bi çok öğrenci arkadaşımın tepkisini çekcek bu söylediklerim ama avukatlık sınavını olması gerektiğini bir öğrenci olarak söylüyorum her ne kadar avukatlığın kalitesini artırmaya yönelik bi sistem olmadığını düşünsemde hiç bişey olamazsan hukuk fakültesini bititirsen avukat olursun düşüncesinin yıkılcağını umuyorum ve sayın ramazan can a da içtenlikle uygulamalı derslerin arttırılması gerektiği yöndeki düşüncesine katılıyorum ve çünkü hukukçu konuşabilmeli mahkeme salonunda müvekkilinin savunmasını en iyi bir şekilde dile getirmeli bu hukukçu olmalın gereğinden biridir diye düşünüyorum ve ayrıca avukatlık sınavının hukuk fakültelerine güveni sarsacağı düşüncesine katılmıyorum açıkcası bu sınava karşı çıkmak hukuk fakültelerinin kendilerine güvenmediği anlamında algılanması gerektiğini düşünüyorum ama tabiki bu sınavda belirli avukat sınırlaması olmamalı diye düşünüyorum avukatlık nihayetinde serbest meslek bu sorunun böyle halledebileceiğini düşünüyorum toparlayacak olursak avukatlık sınavı olmalı ancak belirli bi baraj olmalı bu sınavda o barajı aşan herkes avukat olmalı ve belirli bi kişi sayısı sınırı getirilmemeli sadece baraj sınırlaması getirilmekle birlikte hukuk fakültesinde uygulamalı derslerin yaygınlaşması gerektiği kanatindeyim bazılarına ters gelebilir ama ben böyle düşünüyorum saygılar
Old 19-11-2006, 21:43   #30
kenan iskender

Varsayılan Sevİye Olmali

İlk başta bazı meslektaşlarım ve henüz staj aşamasında olan müstakbel meslektaşlarım belki bana kızacaklar ama bence Avukatlık sınavı olması gereken bir sınav. Ama şuan oldugu gibi değil tabiki. Bence olması gereken gerek hakim ve savcı adaylarına ve gerekse avukat adaylarınının tamamına tek bir sınav uygulanmalı. Bu sınavı geçmek için taban başarı puanı eklenmeli ve taban başrı puanını geçenler arasında başvuranlar arasında puan sırasına göre hakim ve savcı adayları seçilmeli.(Yapılacak mülakatı dahil etmiyorum tabiki.) Belki ilk etapta uygulanması çok güç bir sistem oldugu düşünülebilir ama üzerinde biraz çalıştıktan sonra uygulanması imkansız bir uygulama değil bence. Hem böylece avukatlık meslegini bir joker meslek grubu olamktan kurtarmış oluruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi