Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Sigara İçiyor musunuz?
Evet, sigara içiyorum. 568 47,73%
Hayır, sigara içmiyorum. 622 52,27%
Oy Verenler: 1190. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 113)

Hukukçular ve Sigara Kullanımı

Yanıt
Old 23-07-2007, 13:05   #211
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Alıntı:
Yazan Kırkambar
3 yıl 6 ay 23 gündür içmiyorum

Bıraktığınız anı unuttuğunuz da gerçekten sigarayı bırakmışsınızdır demektir.
Old 23-07-2007, 16:26   #212
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Osmaniye'ye bu konuda katılmıyorum...15 aralık 2004 yılından beri sigara içmiyorum. 13 yıllık tiryakiydim ve günde 2 paket içerken küt diye bıraktım. bırakma aşamasında çok acı çektim, yani inanılmaz zorlandım.

Bir kaç kere sigara içmeye niyetlendim ama bıraktığım an çektiğim ızdırabı hatırlayınca -aman aman kalsın lazım değil. dedim. yani o anı unutursam herhalde tekrardan başlardım Saygılarımla...
Old 23-07-2007, 17:59   #213
hukukbilgisi

Sigarayı bırakma tarihim, bir yılbaşı gecesi (31 Aralık 2003) olduğu için, geçen süreyi çok rahat hatırlıyorum, yoksa bıraktıktan sonra bir tek saniye bile sigara çekmedi canım.

Neden sigaraya başlamış idim, onu da başka bir zaman anlatırım
Old 25-07-2007, 09:58   #214
Avukat Neslihan

Mutsuz

Alıntı:
Yazan Tiocfaidh
Mesleğin stresli ve yorucu olması mazeret olmamalı. İradesine hakim olan oluyor bir şekilde(ehem ehem, hayatımda ağzıma sürmedim )
Katılıyorum.aslında hiç birşey mazeret olmamalı ama oluyor. Keyif sigarası, efkar sigarası, yemek sonrası sigarası, sabah açılmak için , akşam rahatlamak için vs..... Çocuğu yanında sigara içenlere kızardım, artık doktoruna ; hamile iken günde bir tane bile olsa sigara içebilmek için yalvaran anneleri duyuyorum,içenleri de görüyorum pes diyorum.Sorumluluk sahibi insanlar çok nadir ve değerli artık.
Ayrıca ben kim kendine zarar verirse versin de diyemiyorum çünkü çok sevdiğim insanlar da sigara içiyor ve onlar adına üzülüyor , en azından yakınlarımı uyarmayı görev sayıyorum. Sadece bu da değil, ne kadar dikkat edilirse edilsin, pasif içicilik bireysel önlemler ile engellenemiyor.Maalesef ben bugüne kadar bir sigara dahi içmedim ama binlerce kez sigara dumanı altında kaldım, paketlerce sigara içmiş oldum.
En azından sigara içenlerin sorumluluk bilinci ile davranmalarını umuyorum.
Old 25-07-2007, 10:09   #215
Av.Ceylan Pala Karadağ

Ben sigara kullanmıyorum,zaten sağlığımızı tehdit eden o kadar çok şey var ki, bir de sigarayı eklemeye gerek olduğunu sanmıyorum.
Old 30-07-2007, 18:15   #216
deku

maalesef 3 yıldır sigara içiyorum ki bu zamanın başlangıcı da hukuk fakültesindeki 2. yılıma tekabül ediyor.bundan daha da üzücü olanı ne kadar zararlı olduğunu bilmeme rağmen içmeye devam etmem..
Old 31-07-2007, 10:38   #217
hazelnil

Ben sigara içmeyen bir hukukçu adayıyım. Ayrıca aslında özellikle sigara içiyorum denilip, ardından sebep üretme çabasına karşıyım... Sonuçta zararlı olduğundan emin olduğumuz bir şey hakkında bir çabada olacaksak,bu, ondan kurtulma çabası olmalı...
Old 06-08-2007, 00:25   #218
ÇAĞLA

Varsayılan "Şanslıysanız ölürsünüz!"

Sigara kullanmıyorum ve kullanıcağımıda zannetmiyorum.Geçen yıl üniversitede hazırladığım ve oldukça iyi bir not aldığım sunumum,sigara üzerineydi ve sloganım:"Şanslıysanız ölürsünüz!" idi.Sunumun konusu klasik bilinen sigaranın zararları değildi.Sigara kullanmış ve bu yüzden hayatları şok edici bir şekilde değişen insanların hikayelerinden oluşuyordu.Ve o insanların hayatlarından kesitler sunmuştum sunumumda.Ve bunun üzerine üç arkadaşım ve hocam sigarayı bırakmışlardı.İçtiğimiz sigaranın nelre malolabileceğini düşünmek bile karanlık bence!Tamam;sigaranın zararlarınıda bir kenara bıraktığımda;niçin sigara içeyim ki!? Bana hiç birşey verebileceğini düşünmüyorum ve varolan sıkıntılarımıda azaltacağına ise ihtimal bile vermiyorum!Kendime ve bence daha önemlisi hiç içmeyen insanlara okadar zararı varken..!!
Üstelik o dumandan ne zevk alınabiliyor bir türlü çözebilmiş değilim!!!Alınan sadece;daha fazla stres ,bir sürü hastalık,daha fazla uykusuzluk,daha fazla agresiflik,kötü duman kokusu..Ve sigaranın sizden aldığı ömrünüzün bir kısmı,sağlıklı bir hayat,bütcenizden ciddi bir kayıp...
Old 06-08-2007, 14:21   #219
Av.Bulut

Karar

Sigara kullanmıyorum.Hatta nefret ediyorum.Yuğun sigara içilen ortamlardan kaçmaya çalışıyorum(bazen arkadaş kurbanı olabiliyorum)Belki abartığımı düşünenler olabilir bekarım ve sigara içmeyi evlenme engeli olarak görüyorum.Aynı evde sabah akşam o iğrenç kokuyla yaşayamam.
Old 06-08-2007, 15:58   #220
Av.Nur

Karar Sigara Kullanmıyorum

Sigara Kullananlar,
Sizi seviyor ama sigarasız olmanızı tercih ediyorum. Sağlığınıza zarar vermenizi istemiyorum. Kızmayın, ben doktor olsa idim durumunuz daha zor olurdu, her an peşinizde, "lütfen sağlığınızı düşünün" diye dolaşan bir hekim olacaktı!
Doğrusu yeni tanıştığım ve ofisime ilk gelen kişi ve müvekkillerin dahi ofisimde sigara içmesine izin vermem. Zaten ortam da (çiçekler ve kültablasızlık) onlara çoğunlukla kendini belli eder.
Evimde de sigara kullanımı mümkün değil, bu kişi bir misafir dahi olsa. Bir gün bir aile dostumuz "hatırım yok mu" demişti. Ben de aynısını sordum, "hatırım yok mu" ve çiçeklerim ile karşısına geçip söylenerek hapşıran köpeğimi göstererek "hatırları yok mu" dedim.
Strese gelince, ben illa ki stres altında kalacak ve onu atacak isem bunu yürüyüş yada müzik dinlemek yolu ile sağlamayı tercih ediyorum. Hatta yürüyüş için benim ufaklık (köpeğim) oldukça iyi bir bahane!
Old 06-08-2007, 17:41   #221
İcra 39

Malasef bende çok iyi bir içiciyim hemde yıllardır öyle bir işte çalışıpta kullanmamak çok zor olsa gerek kullanmayanları tebrik etmem gerek
Old 06-08-2007, 19:02   #222
ünyeli erdal

sigaraya bıraz erken başladım ama
hukukla beraber daha da fazlalaştı sınavlara agır oldugu için herhalde bence hukuk okuyan ve bu işle ilgilenenlerin çoğu sigara kullanıyo en azından bizim hoclarımızın yuzde 90 nı kullanıyo...saygılarımla
Old 04-10-2007, 02:05   #223
kadirtoprak

13 sene içtim ve ben bıraktıysam herkes bırakabilir...
Old 04-10-2007, 17:43   #224
ahmetyılmaz

bakıyorum da 12 yıl olmus....ve ben bu 12 yıl boyunca bırakacagımı okadar cok kendıme soylemısımkı..sanırım kendı yalanına ınanan bır durum olmus
ama umıdım var....bırakıcam
Old 06-10-2007, 22:32   #225
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Bir kitap okudum sigarayı bıraktım :)

Kitabın ismi: "Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu"
Yazarı: Allen Carr
Yayınevi: DNR

Bu kitabı bitirdikten sonra size sigara ikram edenlere "sigarayı artık içmiyorum" değil, "sigara kullanmıyorum" diyeceksiniz. 20 yıllık içiçiydim artık sigara kullanmıyorum.
Kendinize bir iyilik yapın sigarayı bırakın. Hiç bir zaman geç kalınmış sayılmaz.
Birde sigara içmediğin bir gün içtiğin bir günü siliyormuş yani 6 ay içmesen ciğerlerin 1 yıldır sigara içmiyor gibi oluyormuş. Doktorum öyle söylemişti.
Bu illet hayatlarımızı değil aslında beynimizi kemirerek bilincimizin içine yerleşmiştir.
Kendi beynimizi kendi kendimize sigaradan kurtulmak için yıkamaktan başka çaremiz yoktur.
İrade metodu ile değil aydınlanma metodu ile sigarayı bırakmanızı salık veririm.
Yukarıdaki kitabı bulun mutlaka altını çize çize okuyun. Çok faydasını göreceğinize inanıyorum.
Kendinize, sizi sevenlere bir iyilik yapın ve bu illetten kurtulmak için bir adım atın. Ama yılmayın ben onlarca kez geri döndüm ama bırakmayı bırakmadım.
İlk adım olarak azaltmayla başlayın, Vücudunuzun alışkanlıklarını bozun yemekten sonra değil yemekten önce için, yemekten sonra sigara yerine bir bardak su için vb...
Sigarayı azaltmakta hiç zorlanmayacaksınız zira beyniniz sigarayı bırakmadığınız için çok mutlu olacak ve buna da razıyım diyecektir.
Beyninizdeki asıl panik sizin sigarayı artık bir daha hiç içmeyeceğinizi söylediğiniz zaman başlamaktadır.
Yani sigarayı bırakamama sebebimiz sigarayı bir daha hiç içememek fikrinin bizde yarattığı paniktir.
Günde bir tane içme kararı alın bir taneye de düşürürsünüz ancak tamamen içmeyeceğim derseniz büyük bir panik yaşarsınız.
İşte bu kitap neden o bir taneyi de içmemeniz gerektiğini ve aslında sigara içen tiryakilerin hepsinin nasılda bir uyuşturucu bağımlısı haline geldiğini ve nikotinin bize yaptığı bağımlılık etkisini net olarak ortaya koyması açısından çarpıcıdır.
İnsan bir kitabın etkisinin bu kadar mı olacağına inanmak istemeyebilir.
Ancak bırakmak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim.
Sigarayı bırakmaktan korkmayın
Sigarayı bırakmak zor değil bize yıllarca empoze edilen bu çok zor bir şeydir şeklindeki ifadelere de inanmayın
İnsan beyni sigara gibi bir uyuşturucu madde bağımlılığını yenebilecek güç ve kapatisededir.
Beyninize güvenin ve onu aydınlık tutun başarırsınız.
Şimdiden hepimize büyük geçmiş olsun diliyorum
Saygılarımla
Old 30-10-2007, 11:19   #226
Av.EErdem

Sigarayı bırakma zorluğu çekenlere ve özellikle sigarayı el alışkanlığına dönüştürenlere benim de bir tavsiyem olacak. Ben sigarayı bırakma düşüncesi kafamda belirdiğinde oturup kendi içimde bir durum tespiti yaptım. Saptadığım, aslında sigaranın zararlarını bildiğim, kurtulmak istediğim ancak can sıkıntısı ve özellikle mecburi bekleme anlarında ( duruşma saati vs. gibi) oyalanma aracı olarak sigarayı kullandığım, tiryakiliğin yanında hayatımda sigaranın bir alışkanlık olduğuydu. Bu nedenle internette araştırma yaptım. Sigarayı bırakmak için nikotin bandı kullanmak bana göre değildi. Ben nikotinsiz kalmaktan değil, elimde sigara olmadan bazı zamanları nasıl geçireceğimden korkuyordum. Bu nedenle nikotinli cikletleri , bantları denemedim ve e-sigara denilen elektronik sigaralardan edindim. Dumanı var, hatta oyuncak gibi ucunda ışık yanıyor tadı da nargileyi andırıyor. ayrıca içinde belli miktarlarda nikotin bulunan kartuşlar aracılığıyla nikotin ihtiyacını gideriyor. Katran ve zehirli madde içermeyen buhar aracılığıyla nikotin alınıyor. Bana yardımcı olduğunu söyleyebilirim, ama iradesine sahip olamayan biri olmaktan da ayrıca utanç duyduğumu belirtmeliyim.
Old 31-10-2007, 01:35   #227
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Sigarayı bırakmak bir yana ,azaltabilirsem bile başarılı olduğumu düşünerek ; bırakmış olduğumu varsayacağım...

Sigarayı azalttım. 2007 yılı için bu başarı yeter hatta artar diye düşünüyorum.
Old 31-10-2007, 20:57   #228
ali kaya

yazıma başlarken hırsla çaktım çakmağımışairin dediği gibi.mesleğe geçince bırakmayı düşünüyorum.bence bırakmak değil başlamak zor.çakmağı attın mı olay bitmiştir..ister zengin ol ister fukaraher yemekten sonra yak bi cigara..saygılar efendim
Old 31-10-2007, 22:34   #229
dilekgulsen

Sigaraya fakülte ikinci sınıfa geçtiğim yaz tatilinde başladım. Bunu söylediğimde herkesin ilk tepkisi dersler zor stresmi yaptın şeklinde oluyordu. Ama alakası yok. Daha saçma sapan bir şekilde başladım.Yaklaşık 6 yıl oldu hala aktif sigara içicisiyim. Pişman oldummu? evet Keşke başlamasaydım dedim ama artık sigara benim hayatımda ve vazgeçmesi zor bir alışkanlık. İşin daha kötü tarafıda ben vazgeçmek istemiyorum. Keyif alıyorum. Yani dertten, kederden yada stresten değil hoşuma gittiği için ve canım istediği için içiyorum. Sağlığım açısından düşüünce bırakmak istiyorum ama keyif alınan alışkanlıklardan vazgeçmek zor. Bazen çok içtiğimde daha fazla içmemek için " sigara bana değil ben ona hükmederim " şeklinde kendimi motive etmeye çalışıyorum ama sanırım kendimi kandırıyorum
Old 14-11-2007, 10:37   #230
Av. Canan EKE

Malesef, içiciyim. Geç başlamış olmam mazeret değil. Mesleğin ardına da sığınamam. Sanırım benimki, nefret etmeme rağmen, meşkuliyet bulma çabası ile başladı. Aynı çabayı bitirmek için versem, ne güzel olurdu.....
Old 21-11-2007, 11:55   #231
lawyer_721

17 yıldır içiyorum ve yaşım daha 30
hiç bir şikayetim de yok
ama gel gör ki beni rahat bırakmıyorlar
bu gidişle sigarayı KESİN bırakacağım.
ama BAZI şüphelerim var.
galiba ben sevineceğim
sigaram üzülecek
boşver de yak bir cigara
nasıl olsa bir gün bırakırsın
Old 21-11-2007, 12:01   #232
lawyer_721

sigarayı bırakmak gerçekten çok zor. ben her seferinde bırakıyorum ama tekrar başlıyorum.
önceleri samsun içiyordum. samsunu bıraktım tekel 2000 e başladım. tekel 2000 i bıraktım, kısa tekel 2001 e başladım. onu bıraktım kısa lm'e başladım. onu bıraktım kısa camel' e başladım. şu an kısa parlıament içiyorum. anlayacağınız bu gidişle bütün sigaraların tadına bakacağım
laf aramızda bir ara küba pürosuna başladım; ama ne yazık ki iktisadi durumum el vermedi
iyi içişler arkadaşlar
kızmayın ya, bırakmak isteyenlere de çok çok başarılar diliyorum
Old 21-11-2007, 15:01   #233
uye8490

Benim içtiğim ilk sigaraya dair anım çok komik.Lise yılları,evde kimsecikler yok,ev içinde dön dolaş dur.Ne kitap ne de televizyon hiçbiri fayda etmiyor,tuhaf bir can sıkıntısı değişik bir şeyler yapma isteği.
Bir anda gözüme babamın evde kalmış sigara paketi ilişti.Bu durumun sigara tiryakilerini gördükçe "acaba tadı nasıl" diye düşünen biri için kaçırılmaz bir fırsat olduğunu takdir edersiniz.Ben de kaçırmadım bu fırsatı ve paketten usulca bir sigara aldım.İlk nefes ve korkunç bir baş dönmesi.Saniyeler ilerledikçe azalacağını umduğum bu baş dönmesi artarak devam etti.Sigarayı yarımladığımda kararı vermiştim.Bu sigara zehirli ve ben ölüyorum.
Sigaradn ölmüş demesinler diye suç delillerini ortadan kaybettikten sonra uzandım.Öleceğimi zannediyordum.Tabi ölmedim.
Şuna kesinlikle inanıyorum.Stresli bir meslek hayatı sigaranın baş davetçisi.Eve kesinlikle sokmadığım sigarayı sadece büroda ve işten bunaldığım anlarda arıyorum.
İstanbul'da kaldığım yıllarda özellikle İcra dairelerinde işim varsa sinirden sürekli mide kasılması duyduğum için saat başı bir sigara yakıyordum.Sağolsun hep yatıştırırdı beni o dönemlerde.
Ama bunların hiç biri mazeret değil diye düşünüyorum yine de bırakmayı gerçekten istemek gerekir.
Bu arada sadece nikotin bağımlılığından dolayı içtiğini düşünen varsa,şunu söyleyeyim,patlıcanda nikotin var,patlıcan yiyerek bu bağımlılığı giderebiliriz.
Old 05-12-2007, 01:24   #234
Gülümse

Sigarayı bırakalı 4 sene oldu.. Ara sıra kulağıma fısıldanan "Bir taneden bir şey olmaz" aldatmacasına asla prim vermiyorum.. Çünki daha önceden uzun süre bırakmış olmama ramen bir taneden bir şey olmaz mantığı ile yeniden başladım.. Üstelik eskisinden daha fazla içmeyi başardım..

O yüzden kendi kendime tekrar edip duruyorum.. Bir taneden çok şey olur ve sen akıllı bir kızsın.. Sigaranın bu tatlı çağrısına kulak asmazsın..

Darısı sizin başınıza ne diyeyim..
Old 05-12-2007, 18:08   #235
Fatmagül

Mesleğin sıkıcı ve yorucu olması belki sigarayı bırakmaya çalışanların iradesini etkileyebilir ama hiç sigara içmeyen birisinin sigaraya başlamasında etkili olabileceğini düşünmüyorum.Ben 10 yıl sigara içtim ve şu 1 aydır sigara içmiyorum ve geçen 10 yılda gelişme dönemimde kendime verdiğim zarar için çok üzülüyorum.İnanın nefes aldığımı daha çok hissediyorum şu an sigara insanın yaşama kalitesini gerçekten çok düşürüyor...
Old 23-12-2007, 02:51   #236
Utkuhan Demirbozan

Alıntı:
Yazan Fatmagül
Mesleğin sıkıcı ve yorucu olması belki sigarayı bırakmaya çalışanların iradesini etkileyebilir ama hiç sigara içmeyen birisinin sigaraya başlamasında etkili olabileceğini düşünmüyorum.Ben 10 yıl sigara içtim ve şu 1 aydır sigara içmiyorum ve geçen 10 yılda gelişme dönemimde kendime verdiğim zarar için çok üzülüyorum.İnanın nefes aldığımı daha çok hissediyorum şu an sigara insanın yaşama kalitesini gerçekten çok düşürüyor...
Tamamen aynı düşünceyi paylaşıyorum.Ancak sigarayı bırakamamak için binlerce neden buluyorum kendime(geçerli olmadığını bile bile...)
Old 24-12-2007, 22:20   #237
ELİF

hukuk 1 öğrencisiyim ve sigara kullanmıyorum.fakültemde gördüğüm bircok insan sigara kullanıyor.gercekten hukuk,içinde fazlasıyla stres bulunduran bir bölüm.ancak sigara icmekle bu stresin azaldığını ya da yok olduğunu düsünmüorum.bunu azaltacak daha yararlı alışkanlıklar bulunabilir.
Old 28-12-2007, 20:53   #238
suskun_juliette

Ben de başta sigaranın savunucusuydum.Ancak o zamandan bu zamana bir şeyler değişti.Kalp hastası oldum.2 yıldır içiyordum sadece..Ve verdiği hasarı söyleyeyim:kalp kapakçığında yetersizlik.Pulmoner kapakçıkta yetersizlik varmış,nefes darlığı yaşıyorum çarpıntı oluyor ve gözlerim kararıyor başım dönüyor dengemi sağlayamıyorum.Pulmoner kapakçık akciğer ana damarlarına bağlıymış,bu demek oluyor ki akciğerimi de baya hırpalamış bulunuyorum.Daha 19 yaşımdayım,ailemde hiç kimsede kalp hastalığı yok yani genetik bir durum söz konusu değil.Tek sorumlusu benim,tek suçum sığındığım sigara.İçmeyin,2 yılda bu hale geliniyorsa düşünün 10 yılı 20 yılı..
Old 28-12-2007, 23:09   #239
Av.Uğur Keleş

Sayın suskun_juliette,size çok geçmiş olsun diyorum öncelikle.Gerçekten genç yaşınıza rağmen, sigaranın sağlığınızı bu derece etkilemiş olması üzücü ve en azından şu an bu yazınızı okuyanlara da ders niteliğinde olmalı bence.Ben şu an sigara kullanmıyorum.Önceleri çok nadiren de olsa sigara içmiş birisi olarak, eğer sağlığa zararı olmasaydı sigara içerdim ben de diyorum
Old 29-05-2008, 11:04   #240
Hemocrania

benim en iyi dostum içkim sigaram
onlarda terkederdi olmasa param..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi