Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Evlat Edinme

Old 21-03-2005, 04:18   #1
yertek

Varsayılan Evlat Edinme

merhaba.amcam 4 yıl önce beni evlatlık aldı ve 4 ay önce vefat etti.amcamın babamdan başka bir kardeşi daha vardı ve amcam o kardeşi ve çocuklarıyla 30 yıldır görüşmüyordu.amcamın vefatının ertesi bu yeğenler ortaya çıkıp mirastan hak talep ettiler.ben 20 yıldır amcamla birlikte yaşıyorum ve bunu şahitlerle birlikte ispat edebilirim.ayrıca amcamla müşterek banka hesabım var.karşı tarafın itiraz 313 ve 316 maddeyle bağdaştırıyorlar ve amcamın mal varlığı üzerine ihtiyati tedbir kararı aldırdılar.evlatlık işleminde amcamın asıl ikamet adresi istanbul olmasına rağmen mahkemeyi afyonda açtık (2002 asliye mahkemesimde ve prosödüre uygun sağlık raporu aldım amcama heyet raporuyla mahkeme kararıyla evlatlık oldum).şimdi bu diğer yeğenlerin evlatlığımı iptal durumları varmı?vefattan sonra iptal davası açmaları kötü niyete dayalı olarak yorumlanabilirmi ve ihtiyati tedbiri kaldırmak için ne yapmalıyım ve yargı süreci ne kadar sürer?.site ve ziyaretçilerine saygılar sunar hayatınızda başarılar dilerim.
Old 21-03-2005, 15:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Yertek

4721 sayılı Medeni Kanun evlatlık ilişkisini geri dönülmez bir bir ilişki biçimi olarak tanımlamış ve evlatlık ilişkisini gerçek bir bağ şeklinde tanımlamıştır.

Bahsettiğiniz M.K.maddeleri şöyledir:

MADDE 313.- Evlat edinenin altsoyu bulunmaması koşuluyla, ergin veya kısıtlı aşağıdaki hallerde evlat edinilebilir:

1. Bedensel veya zihinsel özrü sebebiyle sürekli olarak yardıma muhtaç ve evlat edinen tarafından en az beş yıldan beri bakılıp gözetilmekte ise,

2. Evlat edinen tarafından, küçükken en az beş yıl süreyle bakılıp gözetilmiş ve eğitilmiş ise,

3. Diğer haklı sebepler mevcut ve evlat edinilen, en az beş yıldan beri evlat edinen ile aile halinde birlikte yaşamakta ise.

Evli bir kimse ancak eşinin rızasıyla evlat edinilebilir.

E. Evlatlık ilişkisinin kaldırılması

I. Sebepleri

1. Rızanın bulunmaması

MADDE 317.- Yasal sebep bulunmaksızın rıza alınmamışsa, rızası alınması gereken kişiler, küçüğün menfaati bunun sonucunda ağır biçimde zedelenmeyecekse, hakimden evlatlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebilirler.

2. Diğer noksanlıklar

MADDE 318.- Evlat edinme esasa ilişkin diğer noksanlıklardan biriyle sakatsa, Cumhuriyet savcısı veya her ilgili evlatlık ilişkisinin kaldırılmasını isteyebilir.

Noksanlıklar bu arada ortadan kalkmış veya sadece usulü ilişkin olup ilişkinin kaldırılması evlatlığın menfaatini ağır biçimde zedeleyecek olursa, bu yola gidilemez

II. Hak düşürücü süre

MADDE 319.- Dava hakkı, evlatlık ilişkisinin kaldırılması sebebinin öğrenilmesinden başlayarak bir yıl ve her halde evlat edinme işleminin üzerinden beş yıl geçmekle düşer.

Sonuç olarak: Davanın evlat edinenin ikametgah mahkemesinde açılmamış olmasının esaslı bir unsur olmadığını düşünüyorum.

Diğer sebepler bakımından bir avukata danışınız.

Saygılar
Old 22-03-2005, 03:25   #3
yertek

ilginizden dolayı teşekkür ederim.karşı taraftaki kişilerin iddiası ikamet konusunda ve şahitlerin evlat edinilenin kardeşi olması yönünde iddialar biçiminde devam ediyor.ayrıca beş yıl birlikte yaşama süreci hakkında bu sürenin eksikliğinden bahsediyorlar.ama ben beş yıllık süreç konusunda gerekli belgeler ve şahitlere sahibim.bu şahitlerin ifadeleri bu beş yıllık birlikte yaşama konusunda benim haklılığıma sebebiyet verirmi ve evlat edinme davasında şahidimin kardeşim olması benim açımdan sakınca oluştururmu?bu konularda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim ve bana cevap mahiyetindeki mesajınız için çok teşekkür ederim.çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi