Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

3 Aylık Hamileyim, Boşanma Davası Açıyorum, Nafaka Alabilir Miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 20-02-2008, 09:39   #1
mari

Varsayılan 3 Aylık Hamileyim, Boşanma Davası Açıyorum, Nafaka Alabilir Miyim?

eşimle 3 yıldır evliyiz şu andada 3 aylık hamileyim şiddet ve geçimsizlik yüzünden boşanmak istiyorum eşimin maddi durumu normal düzeyde boşanma davasını bugün ben açıyorum ben ise çalışmıyorum bu durumda eşimden nafaka talep edebilirmiyim
Old 20-02-2008, 13:44   #2
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan mari
eşimle 3 yıldır evliyiz şu andada 3 aylık hamileyim şiddet ve geçimsizlik yüzünden boşanmak istiyorum eşimin maddi durumu normal düzeyde boşanma davasını bugün ben açıyorum ben ise çalışmıyorum bu durumda eşimden nafaka talep edebilirmiyim

sayın konuğumuz açtığınız boşanma davasında ;
-Boşanma davası ile birlikte dava sırasında tedbir nafakası (boşanma kararı kesinleşince yoksulluk nafakası olarak devam etmek üzere)talep edebilirsiniz.
-Hamile olmanız sebebiyle hamilelik süresince yapacağınız sağlık taramaları ve doğum giderleri için uygun miktarda bir maddi katkı talep edebilirsiniz.
-Çocuğunuz için iştirak nafakası talep edebilirsiniz

- boşanmaya yol açan olaylar nedeniyle kişilik haklarınız saldırıya uğramışsa manevi tazminat,boşanma nedeni ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizde zararınız için maddi tazminat talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açılmakla ayrı yaşama hakkınız doğar.Müşterek evin ve eşyaların sizin kullanımınıza tahsisini talep edebilirsiniz.

Müşterek konut eşinizin adına kayıtlıysa veya kira kontratı eşiniz adınaysa,aile konutu şerhi korumasından yararlanabilirsiniz.

Boşanma davası ve diğer sebeplerle şiddet varsa veya ihtimal ise Ailenin Korunmasına dair Kanun gereği korunma kararı isteyebilirsiniz.

Evlilik öncesi edinmiş olduğunuz mallar kişisel malınızıdr.Yine evlilik sırasında olsa bile takılarınızın karşılığı alınan eşyalar da kişisel malın yerine geçen değer olarak yine kişisel mal grubunda değerlendirilecektir.

Evlilik süresınce ve karşılığını vererek edinmiş olduğunuz mallarda ise katılım alacağınız bulunmaktadır.

Davanızın takibi ile diğer yasal haklarınızın kullanımı için bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisine başvurmanızı öneririz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04466295 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.