Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçinin 10 gün içinde işverene başvurması

Yanıt
Old 25-03-2006, 16:12   #1
akuvat

Varsayılan işçinin 10 gün içinde işverene başvurması

işe iade kararı kesinleştikten sonra işçi 10 gün içinde işe başlatması için işverene başvurmak zorunda. Bu başvurunun noter kanalı ile yapıldığını varsayarsak, noterden gönderilme tarihimi yoksa işverenin eline ulaştığı yani tebliğ edildiği tarihmi esas alınacaktır? Bilen meslektaşlarım varsa acilen cevaplarsa sevinirim.
Teşekkürler.
Old 25-03-2006, 18:13   #2
seyitsonmez

Varsayılan selam.

değerli meslektaşım.. ben işverene ulaşmasıyla sonuç doğuracağını düşünüyorum..nitekim tebliğatın diğer işlemde nasıl sonuç doğurduğuna balarsak net olarak böyle bir sonuç çıkıyor..
Old 25-03-2006, 18:31   #3
akuvat

Yanlış anlaşıldı galiba, 10 günlük başvuru süresi içinde noterden başvuru dilekçesini göndermek yeterlimi, yoksa bu 10 gün içinde mutlaka başvuru işverene ulaşmış mı olmalı, yani örneğin onuncu gün noterden gönderilse ve 3 gün sonra ulaşmış olsa dahi başvuru süresinde yapılmış sayılırmı?
Old 25-03-2006, 19:06   #4
seyitsonmez

Varsayılan selam

yanlış anlaşılma yok dosdum... benim fikrim notere başvuru tarihi yeterli...
Old 27-03-2006, 10:13   #5
amd_athlon

Sanırım bu 10 gün işveren lehine konulmuş bir süre yani işçi kafasına göre hareket etmesin kararı aldıktan sonra keyfi hareket etmesin (uzun süre aonra gidip beni işe al demesin) diye konulmuş bir süre. Yani işveren lehine bir süre. Bu yönden bakarsak işverene ulaşma tarihi gibi düşünülebilir. Ancak ben yinede irade beyanının 10 gün içinde açıklanmasının yeterli olacağını düşünüyorum. Gerçi dava açılıp karar alındığına göre artık irade beyanını açıklamak yada açıklamamak ne kadar önemli o da tartışılır ama, eğer noter kanalıyla yapılıyorsa zaten notere yapılan başvuru tarihi geçerli olmalıdır. Sonuçta postanın ne zaman varacağı o anki şartlarla doğru orantılı bir şey. Bence noter kanalıyla 3 gün geçte gitse geçerli olmalıdır.
Old 27-03-2006, 11:02   #6
kağanulaş

mantık noter kanalıyla yapılan işlemde notere başvuru tarihini esas almayı gerektirse de sanırım işverene başvurunun ulaştığı tarih esas alınıyor. Kira sözleşmelerinden kaynaklanan ihtilaflarda Yargıtay'ın ihtarın kiracıya ve kiralayana ulaştığı tarihi esas aldığı kararlar görmüştüm. Noter kanalıyla işlem yapmayı handikap haline getirse de sanırım işverene on gün içinde ulaşması gerekli. "Noterle iş yapayım diyorsan son güne bırakamazsın" gibi bir örtülü kural var galiba bu konuda
Old 27-03-2006, 17:51   #7
nfb

Önce bir düzeltme yapalım. İşe başlama başvurusu 10 İŞ GÜNÜ içinde yapılmalıdır.İşe başlama başvurusu (iradesi) işverene 10 iş günü içinde ulaşacak biçimde yapılmalıdır. Bu irade işverene 10 iş günlük sürede ulaşmalıdır ki hüküm ve sonuçlarını doğurabilsin. Bu başvurunun yazılı olması ispat kolaylığı açısındandır. Başvuru şifahen olabileceği gibi 10 işgünlük sürede işyerine fiilen giderek de yapılabilir (içeri alırlar almazlar ayrı konu) iadeli taahhütlü mektup veya noter kanalıyla da yapılabilir.İspat kolaylığı açısından en emin yol noter vasıtasıyla yapılmasıdır.
Old 27-03-2006, 19:20   #8
akuvat

Diyelim noterden başvuruyu gönderdik, işveren uyanıklık yapıp postacıya git 1 hafta sonra getir dedi ve bu arada da süre geçti, yada tebligat usulsüz yapıldı o zaman ne olacak? işçi o kadar uğraşıp davayı kazandığı halde böyle uyduruk bir nedenden dolayı tüm hakkını kaybedecekmi?
Bu konuda Mahkeme yada Yargıtay kararı gören varmı acaba?
Old 30-03-2006, 13:24   #9
suaslan

Yargıtay 9. hukuk dairesinin işçinin haklı nedenle feshi için 6 işgünlük süreye ilişkin bir kararı var. notere başvuru yeterlidir diyor. postadaki gecikmeyi göz önüne almıyor. İş hukukunun işçi lehine yorum ilkesine dayanmış bu kararda. bu yorum buraya da uygulanabilir.
Old 10-08-2006, 14:25   #10
sorhan

Bu konu ile ilgili yargıtay kararlarından örnekler gönderebilrseniz sevinirim. Teşekürler
Old 10-08-2006, 16:53   #11
Av.Engin Özoğul

Yargıtay eski tarihli kararlarında işverene ulaşmasını arıyordu. Fakat son tarihli kararlarda iradenin açıklandığı tarihi esas alıyor. Bununla beraber işverenin yükümlülükleri tebellüğ tarihinden itibaren başlıyor.
Old 10-08-2006, 17:15   #12
Av.Engin Özoğul

Son olarak bu konuyla ilgili bir bilgiyi sizinle paylaşmak isterim. Yargıtay'ın bu konudaki görüşü bir karara dayanmayıp üyelerin şifahi bilgilerine dayandığını öğrendim. Henüz bu konuda verilmiş bir karar yok.

Eski tarihli kararlarda başvurunun işverene ulaşmasını dolaylı olarak aradığını yani başka konularla ilgili kararlarında bu sonucun çıktığını fakat işe iade ile ilgili seminerlerde şifahi olarak işe iade başvurusu konusunda başvuru tarihini esas alacaklarını söylediklerini öğrendim.
Old 28-12-2009, 11:38   #13
avemin

Benim de bu konuyla ilgili sormak istediğim birşey var.Ben davacı işçi vekiliyim,davalı vekilinin yokluğunda işe iadeye karar verdi mahkeme.Öncelikle şunu belirteyim davanın görüldüğü mahkemeyle davalı vekilinin bulunduğu iller ayrı.Biz kararı kesinleştirmek maksadıyla davalı vekiline tebliğe çıkarttık.Ancak şöyle bir sorunla karşılaştık:davalı vekiline tebligat 14.12.2009 tarihinde tebliğ edilmiş,bu duruma göre 22.12.2009 tarihine kadar davalı taraf kararı temyiz etmezse karar kesinleşecekti.Ancak kalemdeki müdür davalı vekili ayrı bir ilde olduğu için taşradan muhabereyle temyiz evrakı gelmesi muhtemel,bu yüzden de kesinleşme şerhi vurmamız için 10 gün daha beklemeniz gerekiyor dedi.Benim sormak istediğim şu:eğer davalı tarafından karar temyiz edilmediyse işe iadeyle ilgili 10 günlük başvuru sürem ne zaman başlar?Kesinleşme şerhi vurulduğu tarihten başlarsa bir sorunumuz yok.Ancak kalemdekiler kanuni kesinleşme süresinden itibaren 10 gün daha bekletip kesinleşme şerhini geriye dönük olarak vururlarsa işe iadeyle ilgili başvuru süresini kaçırmış oluyorum.Acele yorumlarınızı bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi