Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

mirasın reddeden altsoyun, murisin üstsoyuna olan mirasçılığı

Yanıt
Old 26-11-2012, 19:14   #1
aslı-aühf

Varsayılan mirasın reddeden altsoyun, murisin üstsoyuna olan mirasçılığı

Merhabalar,
Murisin mirası, altsoyuna kalıyor, fakat tereke borca batık olduğu için altsoyu tarafından reddediliyor. Murisin ölümünden birkaç sene sonra üstsoyu(babası) da vefat ediyor. Murisin kardeşi ve altsoyu(çocukları) sağ. Bu durumda altsoyun daha önce mirası reddetmiş olması, dedelerinin mirasçısı olmalarına engel teşkil eder mi? Ben etmeyeceğini düşünüyorum fakat; murisin kardeşi babası için aldığı veraset ilamına mürisin vefatını ve mirasının da altsoyu tarafından reddedildiğini yazdırmış. Bu birşey değiştirir mi? Değiştirirse ne yapmak gerekir. Teşekkür ederim.
Old 27-11-2012, 10:32   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan aslı-aühf
Merhabalar,
Murisin mirası, altsoyuna kalıyor, fakat tereke borca batık olduğu için altsoyu tarafından reddediliyor. Murisin ölümünden birkaç sene sonra üstsoyu(babası) da vefat ediyor. Murisin kardeşi ve altsoyu(çocukları) sağ. Bu durumda altsoyun daha önce mirası reddetmiş olması, dedelerinin mirasçısı olmalarına engel teşkil eder mi? Ben etmeyeceğini düşünüyorum fakat; murisin kardeşi babası için aldığı veraset ilamına mürisin vefatını ve mirasının da altsoyu tarafından reddedildiğini yazdırmış. Bu birşey değiştirir mi? Değiştirirse ne yapmak gerekir. Teşekkür ederim.

Murisin altsoyu da dedelerinin mirasçısı olduklarına dair başvuruda bulunup, bir veraset ilamı çıkartsınlar. Esasen, veraset ilamlarında, böyle şeylerin yazılmaması gerekir. Kolay gelsin...
Old 17-12-2012, 07:48   #3
Av. Taner BAŞ

Benim kanaatimce babadan reddedilen mirası dededen iktisap etmek hakkın kötüye kullanılmasıdır. Mahkemenin bu duruma kendiliğinden dikkat etmesi düşünülemezse de, diğer mirasçıların itirazı üzerine bu hususun dikkate alınması gerekir diye düşünüyorum.
Old 15-03-2013, 16:12   #4
nihatozkumova

Varsayılan mirasın reddeden altsoyun, murisin üstsoyuna olan mirasçılığı

Murisin altsoyunun mirası reddetmesi murisin üstsoyunun da mirasını reddettiği anlamına gelmiyor,murisin altsoyu aynı şekilde murisin üstsoyunun mirasını da reddedebilir.
Old 30-03-2017, 08:53   #5
Rubiel

Bu konuda sizlerin görüşüne aynen katılıyorum ancak şöyle bir kararla karşılaştım ne yazık ki;

‘Öte yandan, davacılar Y. ve E. miras bırakan R.’den önce ölen oğlu T.’den olan torunlarıdır.
Bunlar babaları T. in mirasını usulü dairesinde reddetmiştir.
Her ne kadar Türk Medeni Kanunu’nun 611. maddesi hükmü gereğince yasal mirasçılardan biri mirası reddederse onun payı miras açıldığı zamanı kendisi sağ değilmiş gibi hak sahiplerine geçerse de somut olayda T. kendi murisine ait mirası reddetmemiş Y. ve E.T.’den gelen mirası reddetmişlerdir.
O halde kendi murisine ait mirası reddeden bu kişilerin muris muvazaasına dayalı olarak açtıkları davanın dinlenilmesine yasal açıdan olanak bulunmamaktadır.’

(Yargıtay 1. HD. Esas No: Karar No: 2009/3989 2009/7600 Karar Tarihi: 30.06.2009)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi