Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Merhaba

Yanıt
Old 25-06-2006, 20:25   #1
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Merhaba

Değerli meslektaşlarım,

Yararlı bir girişim olacağını umduğum THS Çalışma Gruplarının, Baro Çalışma Gruplarına benzer bir yapıda örgütlenmesinin, Çalışma Grubu Başkan ve Üyelerinin oluşturulmasının doğru olacağını düşünüyorum.

Ve tabiki mümkün olabilirse 3 ayda bir e-bülten oluşturulmasının ve istenilen kalite yakalanabildiği takdirde ise bunların basılı dergiye dönüştürülmesinin, önemli katkı sağlayabileceğini düşünüyorum.

Aksi takdirde düzensizlik hakim olabileceği gibi, bu çaba uzun ömürlü de olmayabilir.

Ticaret Hukuku Çalışma Grubu Başkanlığı için önerdiğim kişi Sayın HUKUK DOKTORU' dur.

Saygılarımla.
Old 26-06-2006, 18:41   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Dikici'ye katılıyorum.Sayın Hukuk Doktoru'na bu hususta siz teklif götürürseniz sevinirim.

Herkese iyi çalışmalar
Old 26-06-2006, 19:36   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben Sayın Hukuk Doktoruna E-Mail attım ve bu yönde ricada bulundum. Umarım bizi kırmaz.

Sayın Akpunar,

Sizin de bu grubun içinde bulunacağınızı peşinen varsayıyoruz. Sayın Hulusi Metin'i de keza aynı şekilde görmek istiyoruz. Şu an ismini veya takma adını hatırlayamadığım bir kaç meslektaşımız daha var onları da geçmiş mesajlarından çıkarıp, davet etmek istiyorum.

Sayın Hukuk Doktoru, Sayın Hulusi metin ve Sayın Akpunarın dahil olacağı bir çalışma grubunun ses getireceğine inancım tam.

Saygılarımla.

Saygılarımla.
Old 26-06-2006, 19:38   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Aslında bu daveti sayın Admin yapsa daha uygun olurdu ama ben "vekaletsiz işgörme" dairesinde hareket ettim sanırım. Kusura bakmayın lütfen.
Old 26-06-2006, 21:37   #5
Admin

Ne olur bu iş de benim üstüme kalmasın! Fikri ben ortaya attım, ben geliştirdim, gereken teknik altyapıyı oluşturdum, şimdi artık insiyatif alma sırası grup üyelerinde. Her grup kendi içinde toplanır, haberleşir ve başkanını seçerse mükemmel olur.
Old 27-06-2006, 08:26   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Tamam biz kendi aramızda bu grubu oluşturacağız sanıyorum. Saygılarımla.
Old 27-06-2006, 17:40   #7
Av.Dr.Yahya DERYAL

Saygıdeğer Meslektaşlarım,
Gruba davetiniz için teşekkür ederim. Fakat ben kronik bir nöroloji hastasıyım. Her zaman siteye uğrama imkanım olmuyor. Sizler kadar katkıda bulunabilir miyim bilmiyorum. Ama yine de başkalarının beni uygun göreceği görevleri severek yapmaya çalışırım.
Kolaylıklar ve başarılar dilerim.
Old 27-06-2006, 22:59   #8
Av.Dr.Yahya DERYAL

İlk olarak TBMM gündeminde kanunlaşmayı bekleyen TTK Tasarısı'nı tartışabilir, kanunlaşmadan hem kanunu daha yakından tanıma fırsatı bulabilir hem de değişiklik önerileri geliştirebiliriz.
Old 28-06-2006, 08:59   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Evet, TTK tasarısı tartışılabilir. Ayrıca özel konular da işlenebilir.

Benim aklıma gelen bazı konular var:

1) Kısmen forum alanına da aktardığım ancak tartışılamayan bir konu:

a) TTK.336 vd. hükümler dairesinde A.Ş. lerde, Şirket Yönetim Kurlunun geçmiş işlemleri nedeniyle sorumluluğunun sınırları ve özellikle TTK.309. maddede yazılı olan 2 ve 5 yıllık zamanaşımı sürelerinin kanunun açık hükmüne rağmen Yargıtay tarafından farklı değerlendirilmesi,

b) Bankacılık yasası ile alacaklı (TMSF) ' nin Banka iştiraklerinin yönetimine el koyması neticesinde, şirket hisselerin pay sahipleri uhdesinde kalmasına rağmen, oy haklarının alacaklı (TMSF) nin tayin ettiği kişilere geçmesi ve alacaklı temsilerinden müteşekkil Genel Kurulun, pay sahiplerinin de dahil olduğu eski yönetim iş ve işlemlerinin dava edilmesine karar vermesi...

Bu bağlamda:

- Söz konusu Genel Kurul kararının "Afaki iyiniyet kuralları" temelinde İptali,

- İptal davasını, Genel kurula iştirak edemeyen pay sahiplerinin açabilme ihtimalleri,

Burada pay sahipliği ile şirket tüzel kişiliğinin ayrılığı ilkesi incelenebilir. Konu çok ilginç olduğu için tartışmayı öneriyorum.

Ayrıca başkaca konular da var. Yeri geldikçe işleyebiliriz.
Old 29-06-2006, 16:33   #10
Av. Bülent Sabri Akpunar

Evet başlayalım.Öncelikle alt forum başlıkları açmak konunun sistematik açıdan işlenmesi açısından faydalı olabilir.
Old 30-06-2006, 21:28   #11
Gülşen

Merhaba,

Henüz meslektaşınız değilim ancak kısmetse seneye olucam.Şirketler hukukuna ilgi duyduğum ve bu konuda avukatlık yapmak istediğim için gruba üye oldum.Fakat hepiniz tecrübeli avukatlar olduğunuz için henüz bir öğrenci olarak gruba ne türlü bir katkı sağlıyabileceğimi açıkçası bilemiyorum.Ayrıca avukat olmayanları gruba almama gibi bir inisiyatif kullanma durumunuz söz konusu olabilir mi? Saygılarımla, herkese iyi çalışmalar.
Old 30-06-2006, 23:10   #12
Murat Serdar

Sayın gülşen arkadaşım gibi bende henüz bir öğrenciyim ve aynı kaygıları taşıyorum.Gruba katılmak için herhangi bir mesleki şart aranacak mı acaba?Şahsen kendimi geliştirmek adına iyi bir çalışma ortamı olacağını düşünüyorum.Hepinize de iyi çalışmalar.Saygılarımla..
Old 01-07-2006, 16:15   #13
Hasan Karslıoğlu

Varsayılan merhaba

Merhaba, çok uzun zamandır siteyi takip ediyorum ve çok defa istifade ettim ancak sitede yeni aktif olmaya başlıyorum.Gazi Ünüversitesi Ticaret Hukuku Bölümünde yüksek lisanas yapıyorum, deslerimi bitirdim, şimdi tez aşamasındayım. Bu gurupta eğer kabül edilirsem üstüme düşenleri yapmak için olabildiği kadar da istekliyim. Oluşacak gurupta yer almak istiyorum. Grupta öncelikle uygulana bilir bir iş bölümü yapmayı teklif ediyorum ve özellikle uygulamada karşılaşılan sorunları yürürlükdeki kanun ve tasıradaki düzenleme ile beraber ele almak gerektiğini düşünüyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.....
Old 17-11-2009, 18:11   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Ticaret Hukuku Çalışma Grubu, Sayın Admin'in fedakarlığı neticesinde TTK Şerhine kavuştu.

Bu nedenle Ticaret Hukuku Çalışma Grubuna üye olmak için TTK Şerhine önemli katkı sunmak, en azından - Yönetime olumlu kanaat verecek süre boyunca- haftada 3-4 adet içtihat veya bilgi notu eklemek ön koşul olarak belirlenmiştir.

TH HÇG'na üye olmak isteyenler, (Ticaret Hukuku alanında görev yapan Akademisyen değilseler) doğrudan başvuruları kabul edilmeyecektir. Başvurular, başvuranın TTK Şerhine sunduğu katkı esas alınarak kabul edilecek veya edilmeyecektir.

İlginize şimdiden teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla.

Av. Mehmet Saim Dikici ve Hades

THÇG Koordinatörleri
Old 26-06-2011, 19:43   #15
Av.A.Kazım Ertence

Varsayılan Çalışma gurubu kabulü hakkında

Özür dilerim mesajda sözünü ettiğiniz sınav sorularını göremedim.
Ben 40 yıllık deneyimlerimi paylaşmak amacıyla katılmak ve birçok konuda istifade ettiğim için katılmak istemiştim.
Baro komisyon ve merkezleri yeterince zamanımı alıyor.
İyi günler dilerm
Old 27-06-2011, 11:01   #16
Av.Nevra Öksüz

Sayın Av.A.Kazım Ertence,

Alıntı:
Yazan Av.A.Kazım Ertence
Ben 40 yıllık deneyimlerimi paylaşmak amacıyla katılmak ve birçok konuda istifade ettiğim için katılmak istemiştim.
İyi günler dilerm

Sanırım bir yanlış anlaşılma söz konusu.

Ticaret Hukuku Çalışma Grubumuza üye olabilmek için, başvuruda bulunan sayın meslektaşlarımızdan ricamız, Türk Ticaret Kanunu Şerhimize katkıda bulunmalarıdır; herhangi bir şekilde "sınav sorusu" sormamız söz konusu olmadığı gibi "meslektaşlarımızdan" bu şekilde bir talepte bulunmak haddimize de değildir. Tarafınıza da özel mesaj yoluyla iletilmiş olan:
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?kid=21
adresinde bulunan Türk Ticaret Kanunu'na, maddeler altında bulunan (sağ yan) "Yeni Şerh Ekleyin" butonunu kullanarak içtihat, bilgi notu, değişiklik önerisi v.b. eklemek konusunda katkınız rica edilmiştir sadece:
örn: TTK m.1 için http://www.turkhukuksitesi.com/serhekle.php?mid=353

Ayrıca üyelik talebiniz üzerine tarafınıza gönderilen özel mesajda şerhin nasıl ekleneceğine ilişkin anlatımın bulunduğu:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?p=368977
adresi de tarafınıza bildirilmişti.

Sayın Dikici'nin de belirttiği üzere TTK Şerhine katkı sağlamak Ticaret Hukuku Çalışma Grubumuza üye olabilmenin ön şartı olarak belirlenmiştir.

Bütün bunlardan maada küskünlük yerine; yoğun programınızdan vakit ayırıp ilgili mesajınızı yazdığınız için teşekkür ederiz.

Çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dileriz.

Saygılar...
Old 27-06-2011, 11:10   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.A.Kazım Ertence
İyi günler dilerm

Sayın Av. A.Kazım Ertence,

Sanıyorum bir yanlış anlaşılma sözkonusu. Sınav sorusu ya da soru olarak nitelendirilebilecek hiç bir mesajımız bulunmamaktadır. Bahsettiğiniz mesajı da açıkçası anlayamadım. Sayın Nevra Öksüz'ün, çalışma grubuna katılım şartlarına dair mesajını kastediyorsanız eğer, o koşullar sınav sorusu veyahut soru niteliğinde olan hususlar değildir.

Netice olarak, THS Çalışma Gruplarına deneyimlerinizi aktarmanız, paylaşımlarda bulunmanız bizleri fazlasıyla memnun eder.

Saygılarımızla.

Av. Mehmet Saim DİKİCİ
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi