Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kocam Beni Evden Kovuyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2008, 17:15   #1
Konuk

Varsayılan Kocam Beni Evden Kovuyor

merhaba.13 yıllık evliyim.ev hanımıyım. 2 kızım var.kocamdan ayrılmak istiyorum.kocam bana hakaret ve küfür ediyor. zaman zaman dövüyor.beni evden sözlü olarak kovuyor.ayrılmak için bir başvuru yapmıyor.evimiz ve arabamız kocamın üstüne.amacı benim ondan hiçbirşey talep etmeden annenim babamın evine gitmem.bu durumda ne yapmalıyım? ben dava açabilir miyim?hak iddia edebilir miyim?
Old 12-03-2008, 18:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Bir boşanma davası açacak iseniz, her türlü haklı sebebe sahipsiniz.Maddi ve manevi işkence görmektesiniz. Şahitleriniz yaşadığınız bu eziyetleri ifade ettiklerinde boşanmada bir kusurunuzun bulunmadığı ortaya çıkacaktır. Evi terketmek zorunda bırakıldığınız ortadadır.

Buna bağlı olarak da, kendiniz ve çocuklarınız için nafaka,ayrıca tazminat talepleriniz kabul görecektir.

Mal rejiminin tasfiyesi konusunda da, evin ve arabanın edinim tarihleri cevapları değiştirecektir.2002 senesi öncesinde alınan mallarda ancak bir katkınız olduğunu kanıtladığınızda hak talep edebileceksiniz.

2002 sonrası edinilen maların tasfiyesinde ise, talep edeceğiniz haklar katılma ve katkı payı alacakları mahkemece uzman bilirkişilere hesaplattırılarak bulunacaktır.Hesap sonucu çıkan miktar kadar boşanacağınız eşinizden alacaklı olacağınız anlamına gelmektedir bu.

Boşanma davalarında çoğunlukla mağdur konumda olan kadın olmakla, size mutlaka bir avukattan hukuki yardım almanızı önermekteyiz.Haklarınıza en sağlıklı ve doğru biçimde kavuşabilmeniz için.Ayrıca eğer maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz ilin baroları ve eğer ilçede iseniz, adliye binaları içindeki adli yardım büroları size avukat tayin edecektir.

Geçmiş olsun der, saygılar sunarım.
Old 13-03-2008, 12:58   #3
Konuk

Varsayılan bir sorum hada olacak

cevabınız için çok teşekkür ederim. müsadenizle sormak istediğim bir husus daha var. ayrılmamız durumunda iki kızımın veleyetini kesin alabilir miyim? kızlarım 8 ve 12 yaşlarında. benim herhangi bir gelirim yok. mesleğim yok. hatta ailemizin maddi durumunun iyi olmasına rağmen dava açmam durumunda avukatlık masraflarını karşılayacak durumum da yok.ayrı eve taşınacak ve kira verecek durumum yok. eşim kamuda çalışıyor ve aylık 1,500 YTL geliri var.
Old 13-03-2008, 15:44   #4
üye18332

Öncelikle geçmiş olsun...benim size önerim 4320 sayılı ailenin korunmasına ilişkin kanun ile ilgili.Bir avukattan yada adliye baro biriminden yardım alarak ilk etapta eşininizin size şiddet uygulamasını önlemek için evden uzaklaştırma kararı alabilir,böylece boşanma süreci içerisinde olası daha ağır bir şideti engeleyebilirsiniz...
Meslektaşım bunun dışında yapmanız gerekeni zaten açıklamış.
saygılar
Old 13-03-2008, 16:46   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Öncelikle ayrılmak istemiyorsanız şiddeti önlemek için karakola,cumhuriyet başsavcılığına veya nöbetçi aile mahkemesine şikayette bulunabilirsiniz. Sizin adınıza koruma tedbirleri mahkeme tarafından alınacaktır. Eşiniz buna uymazsa cumhuriyet başsavcılığına başvurduğunuzda hapis cezasıyla cezalandırılacaktır.Ayrılmak istiyorsanız boşanma davası da açabilirsiniz .

Boşanma davası sırasında maddi, manevi tazminat,kendiniz ve çocuğunuz için nafaka talep edebilirsiniz.2002 yılından önce eşinizin edindiği mallarda sizinde katkınız olduğunu ıspatlarsanız malların değerleri üzerinde hak kazanabilirsiniz.2002 yılından sonra eşiniz karşılığını vererek malları edinmişse bu taktirde malların değeri üzerinden tasfiye talebinde bulunabilirsiniz.
Old 14-03-2008, 23:11   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Konuk
cevabınız için çok teşekkür ederim. müsadenizle sormak istediğim bir husus daha var. ayrılmamız durumunda iki kızımın veleyetini kesin alabilir miyim? kızlarım 8 ve 12 yaşlarında. benim herhangi bir gelirim yok. mesleğim yok. hatta ailemizin maddi durumunun iyi olmasına rağmen dava açmam durumunda avukatlık masraflarını karşılayacak durumum da yok.ayrı eve taşınacak ve kira verecek durumum yok. eşim kamuda çalışıyor ve aylık 1,500 YTL geliri var.

Şiddeti önlemek için barodan vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukat atanması talebinde bulunabilirsiniz.Eşiniz size şiddet uyguladığı için kızlarınızın velayetinde bu durum da dikkate alınabilecektir.Ancak kesin birşey söylemek mümkün değil bence. Çocuğunuzun velayetiyle birlikte ve koşulları varsa nafaka,maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi