Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çekişmeli Dava Dilekçesinde Yalan Beyan

Konuyu Kilitleyin
Old 17-04-2021, 21:09   #1
Konuk

Varsayılan Çekişmeli Dava Dilekçesinde Yalan Beyan

Merhabalar, 1.5 yıllık evliliğimin ardından cekismeli davami açtım. 8 aylık hamile iken babamin evine geldim, burda dogum yaptım, esim hastaneye 2. Gun geldi çocuğumuzu gördü ve gitti. Aile binasinda olmamdan ve eşim ve aileisnin anneme karşı duyduğu nefretten bu durumlara geldik.2 kere evimi terk ettim, ilkinde eşim gururumu kırdı aileisnin içinde beni kovdu bende ertesi gün babama geldim, esim ailesiyle gelip beni götürdü guvendim gittim.2. terk etme sebebimde uzerimde baskı kurmasiydi aile konusunda, beni kendi ailesine karşı hep yakın tutup kendi ailemden koparmaya çalıştılar ailece, hamilelikten dolayı zaten aşırı bunalımdaydim, dayanamadim, sadece değer görmek, sevildigimi bilmek istedim. Ben cok cabaladim biraraya gelmek için sonradan. Ama esim beni silmişti dunden razi gibi. 6 ay geçti hicbir maddi ve manevi desteğini görmedim. Dilekcem kısa, öz ve dogruydu. Karsi taraftan gelen dilekceyle şoka uğradım. Ev işi yemek vs bunlari yapmadığım, annemin agzina baktigim, aile mahremimi aileme anlattığım vs gibi igrenc şeyler yazılmıştı. Ben bu durumda acikcasi biraz cekindim çünkü aile binasi ve ablalari enistesi ve diğer akrabalari buna şahit olacaktır. Hepsi evimde yemis içmiş insanlardır ve en önemlisi esimin yapısını hepsi cok iyi biliyo ona ragmen onu savunacaklardir. Bu arada oglumu ailesinden dahi kimse gormeye gelmemiştir.Evimden ayrildiktan sonra esimin instagram hesabina giriş yaptım sifresini gormustum evde giris yaparken, her şeyini takip ettim bunu da dilekcemde söyledim. Ama savciliga suc duyurusunda bulunucaz bunlar iftiradır seklinde yazmislar. Karı kocayiz sifresini ogrendim evimdeuken bu suç teskil eder mi. Ben bu süreçte kendimi nasıl savunabilirim. Hakimim duruma bakışı nasıl olur.Degerli goruslerinizi bekliyorum
Old 18-04-2021, 18:08   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar, 1.5 yıllık evliliğimin ardından cekismeli davami açtım. 8 aylık hamile iken babamin evine geldim, burda dogum yaptım, esim hastaneye 2. Gun geldi çocuğumuzu gördü ve gitti. Aile binasinda olmamdan ve eşim ve aileisnin anneme karşı duyduğu nefretten bu durumlara geldik.2 kere evimi terk ettim, ilkinde eşim gururumu kırdı aileisnin içinde beni kovdu bende ertesi gün babama geldim, esim ailesiyle gelip beni götürdü guvendim gittim.2. terk etme sebebimde uzerimde baskı kurmasiydi aile konusunda, beni kendi ailesine karşı hep yakın tutup kendi ailemden koparmaya çalıştılar ailece, hamilelikten dolayı zaten aşırı bunalımdaydim, dayanamadim, sadece değer görmek, sevildigimi bilmek istedim. Ben cok cabaladim biraraya gelmek için sonradan. Ama esim beni silmişti dunden razi gibi. 6 ay geçti hicbir maddi ve manevi desteğini görmedim. Dilekcem kısa, öz ve dogruydu. Karsi taraftan gelen dilekceyle şoka uğradım. Ev işi yemek vs bunlari yapmadığım, annemin agzina baktigim, aile mahremimi aileme anlattığım vs gibi igrenc şeyler yazılmıştı. Ben bu durumda acikcasi biraz cekindim çünkü aile binasi ve ablalari enistesi ve diğer akrabalari buna şahit olacaktır. Hepsi evimde yemis içmiş insanlardır ve en önemlisi esimin yapısını hepsi cok iyi biliyo ona ragmen onu savunacaklardir. Bu arada oglumu ailesinden dahi kimse gormeye gelmemiştir.Evimden ayrildiktan sonra esimin instagram hesabina giriş yaptım sifresini gormustum evde giris yaparken, her şeyini takip ettim bunu da dilekcemde söyledim. Ama savciliga suc duyurusunda bulunucaz bunlar iftiradır seklinde yazmislar. Karı kocayiz sifresini ogrendim evimdeuken bu suç teskil eder mi. Ben bu süreçte kendimi nasıl savunabilirim. Hakimim duruma bakışı nasıl olur.Degerli goruslerinizi bekliyorum
Sayın Katılımcı,

Davalının cevabına karşı -cevaba cevap- dilekçesi sunma hakkınız var. Tebliğden itibaren 2 hafta içinde.

Siz de açıklamalarınızı yapın. İddia ettiğiniz hususlara ilişkin tanık dinleteceğinizi bildirin.

Eşinizin şifresini biliyor olmanız suç değil. Tanıkla ispatlayamayacağınız hususlar için bu şifre ile öğrendiğiniz bilgileri mahkemeye sunmanız suç oluşturmayacaktır. Eşler arasında özel hayatın çizgisi çok dar yorumlanmamaktadır. Örneğin evde bulduğunuz eşinize ait günlüğü mahkemeye sunmak gibi.. Ama bu elde ettiğiniz verileri başkalarıyla paylaşmışsanız amacınız sadece ispat da olsa özel verileri yayma suçu olur.

Sadece mahkemeyle ve sadece başka türü ispat edebilme olanağınız olmayan bilgi ve delilin mahkemeye sunulması mümkün olabilir.
Avukatla yol alınız.

Saygılarımla,
Old 18-04-2021, 18:20   #3
Konuk

Teşekkür ediyorum öncelikle. Barodan avukat verildi ama avukatım şu an covid ve ağır geçiriyor, ben karşı dilekceyi uyapta okudum henüz bana tebliğ edilmedi. Karşı tarafın iddialarini okuyunca ve tanıkların çok olacağı dusuncesi beni acikcasi cekindirdi korkuyorum haksizliga ugramaktan. Ben zaten aile binasindaydim cevredekilerde hep akrabalari, yani kimse bana şahitlik etmeyecek evimin civarindan. Benim ailemden baska sahidim yok, inanin su an sadece elimdeki kanitlara guvenebiliyorum. Esimin benim adım atmalarima karşılık hakaretleri, ablasinin eşime attığı azmettirici mesajlar ve ayri olduğumuz sure icindeki instagramindaki baska kadinlarla olan konusmalari. Tanık çok önemli biliyorum ama mahkemeler her tanığın soyledigine inaniyor mu? Kardeslerini savunmak için yalanlar soyleyecek olan bu insanlara karşı yenik düşme düşüncesi bile cok zor
Old 25-04-2021, 17:46   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Dilekçenin tebliğini takip ediniz. Eğer avukatınızın sağlık durumu o sırada uygun değilse , cevap süresinin uzatılmasını isteyebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi