Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evime misafir kabul edip etmeme hakkı

Konuyu Kilitleyin
Old 30-05-2023, 08:21   #1
Konuk

İnceleme Evime misafir kabul edip etmeme hakkı

Merhabalar, resmi olarak evleneli daha 1 ay oldu.benim çocuğum yok. Eşimin, önceki evliliğinden, kendisiyle nadiren görüşen, 15 yaşında bir kızı var. Eşimle 1 yıla yakındır yakından görüşüyorduk ve 4 yıl da tanışma sürecim oldu. Bu süre içerisinde kızı bir gün bile babasının evine gelmedi.annesi de görüştürmezmiş.eşimin ailesi aylarca eşimle kaldığında da kızı asla eve gelip onlarla görüşmedi. Şimdi ne hikmetse kızı evlendigimizi öğrendi ve sınavları varmış diye hemen gelememiş biter bitmez gelip kalacağım diyor ve babası işlerinin yoğun olduğunu sonra konuşuruz demesine rağmen ısrarla geleceğim ve kalacağım evinde diyor. Eşimin önceki eşi, anlattığı kadarıyla eve misafir kabul etmeyen aileden gelenleri bile eve almayan biriymiş, ben daha yeni evliyim bir aylık evli birinin evinde yatıya kalınmasının çokta normal olmadığını biliriz. Eşimin önceki eşinin kasıtlı olarak bazı şeyleri yapabilme ihtimali var. Kız, babasıyla dışarda gorusebilirdi. Kız, babayı görmeye değil aslında beni görmeye ve beni evden kaçırtmaya geliyorlar. Acaba bunun için hukuki yapabileceğim bir önlem var mı? Tabii ki babasının evidir gelip kalabilir fakat amaç çok önemli. Yıllarca eve gelmeyen biri evlendiğini duyar duymaz geliyor. Ayrıca aynı şehirde yaşıyorlar zaten akşam yatıya kalmasındaki ısrar düşündürücü . Ayrıca baba sabah işe gidip akşam gelecek, kız benimle evde akşama kadar nasıl bir plan yapıyorlar korkuyorum.napabilirim?hukuki olarak.
Old 30-05-2023, 15:30   #2
Av. Hatun Olguner

Sayin Konuk

Esinizin ilk evliliginden olan cocuguna 18 yasini dolduruncaya kadar iyi davranma ve evinize kabul etme yukumlulugunuz vardir. Aksine davranis bosanma sebebidir.
Old 30-05-2023, 16:57   #3
Konuk

Varsayılan Uzaklaştırma kararı kimlere verilebilir? Yaş sınırı var mı?

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben iyi davranırım fakat kız babasına bile iyi davranmıyor ki, babası olarak kızı mutlu olsun kendini iyi hissetsin diye, eşim,kendini ezdirmek isteyebilir ama benim kendime laf söylettirmek,hizmet etmek,her harekete boyun eğmek gibi bir yükümlülüğüm var mı? Eşimden duyduğum kadarıyla psikolojik tedavi görmekte ve çok sinirliymiş. Eğer olurda 18 yaşından küçük biri tarafından şiddet veya psikolojik şiddet veya hakarete uğrarsam uzaklaştırma talep edebilir miyim?Yaşadığımız konut kayınpederim adına fakat ödemelerini genelde eşim yapıyor.Uzaklaştırma kararı sağlanabilir mi?
Old 30-05-2023, 17:35   #4
Av. Hatun Olguner

Esinizin kizinin kotu davranislarina katlanmak zorunda degilsiniz. Ama sizin bu beklentiniz bir varsayim. Belki kizcocugu size iyi davranir. Bekleyip gorun. Eger varsaydiginiz gibi kotu davranirsa uzaklastirma karari isteyebilirsiniz. Ancak uzaklastirma karari genelde 1 ay icin verilmektedir. Sure dolduktan sonra karar uzatılmadığı takdirde yine evinize gelebilir .
Old 02-06-2023, 11:30   #5
Konuk

Varsayılan Eşimin beni haklı olduğum konuda bile savunmadiğını gordüğüm için

Anlıyorum. Eşimin,reşit olan üniversite okuyan kız yeğeni bayram kutlamasında bana bazı ağır laflar söyledi, beni daha yeni tanımasına ve aramızda bir şey geçmemesine rağmen ve benim hiç söylemediğim şeyleri söylemişim gibi kayinvalidemlere anlattı ve bunlara eşim şahitti yani benim haklı olduğumu biliyordu ve kızın yalan söylediğini biliyordu ve ortaya çıkardim bunu.Fakat benim eşim, ailem ve kızım benim kırmızı cizgimdir sana haksızlık yapsalar bile ben onlardan taraf olurum onları savunurum dediği için ve yeğeni,eşimin kızından bahsederken, kızının bize saldıracağından şiddetinden bahsettiği için, açıkçası gözün korktu. Ben eşime bu konuda guvenemedigimden,eşimin kızıyla tabii ki görüşüp ilgilenmesini ama beni ondan uzak tutmasını bu nedenle istiyorum. Teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi