Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ailemden siddet goruyorum ve ne yapacagımı bilmiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 13-05-2023, 21:55   #1
Konuk

Varsayılan ailemden siddet goruyorum ve ne yapacagımı bilmiyorum

merhaba 17 yaşındayım ailem tarafından sürekli baskı ve siddet goruyorum surekli çesitli tehditlere ve hatta ölüm tehditlerine maruz kalıyorum kişisel haklarıma bile saygı duyulmuyor 2 ay oncesine kadar odama kamera koyulmuştu ve yedi yirmi dort izleniyordum suan da ise aynı kamera buyuk kavgalar sonucu evimizin girişine alındı babam ve annem düzenli olarak alkol kullanan birileri ve sürekli olarak da bir bahane bulunarak baskı ve şiddet goruyorum gordugum şiddetlerin boyutu haziran ayında bi erkek ve kız arkadaşımın eve onlar yokken gelmesiyle basladı once ben kemerle buyuk boyutta siddet gordum sonra da babam tarafından o erek arkadasım tehdit edildi ve sokak ortasında dovuldu babam oraya gittiği gece arabada beni de goturdu ve inmememi soyledi yanından donerken ise yolun ortasında arabayı durdrup arka koltukta bulunan bana saldırdı
aylarca telefonum verilmedi evden onlarsız cıkartılmadım ve siddet de bu sure de devam etti hatta okulların acıldıgı ilk hafta okuldan alınacagım soylendi ve okula gonderilmedim arkadaslarım bana bir aydır ulasamadıgı ve az cok olayları bildiği icin rehperlik ogretmenime gitti olayları anlattı onun da o süreçten haberi var daha sonrasında babam beni okula gondermeye ikna edildi ancak baskılar siddetler tehdtler kavgalar hiç bitmedi gecen sene hazirandan beri aynı sıklıkla devam ediyor cokca kacmayı dusundum ancak babam beni bulabilecek güçte biri ve evde ne oldugunu bilmediğim haplar bulunuyor hepsinin fotografını cektim sakladım kendim ne guvende ne de mutlu huzurlu hissediyorum ve anne babamın varlıgının bana iyi gelmesi gerekirken ikisinin varlıgı da sadece kotu geliyor devlet korumasına basvurmak istiyorum uzaklastırma cıkartmak istiyorum ama surec nasıl işler ailemden kurtulmak isterken nasıl bi şeyin icine duserim bilmiyorum elimde herhangi bir darp raporu yok cunku hiç buna izin verilmedi elimde kanıt olarak sadece babamın saglıklı bi psikolojiye sahip olmadıgını belirten bi ses kaydı ve buldugum hapların fotografı var ve belki sokak kameraları ve mekan kameralarından o erkek arkadasımın ve benim siddet gordugum gecenin kamera kayıtlarına ulasılabilir o süreçte tüm bacagım kan oturmus halde ve mos mordu bilerek dısarıya sortla cıktım ve o tarihlerde evime yakın bi migrosa ve gratis subesine gittim ordaki goruntulere ulasılabilir belki onun dısında babamın telefon konusmaları ispatlayabilir o gunu ailemden biri sahitlik eder mi bilmiyorum babam ailedem herkesi korkutabilecek ve susturabilecek biri o nedenle de hep bugune kadar babandır dendi susturuldum ama artık susmak istemiyorum
Old 16-05-2023, 11:15   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Konuttan ayrılmadan şiddetin durdurulması için en yakın Aile Mahkemesine başvurarak 6284 sayılı yasa gereği tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz. Bu karar kısa sürede verilmektedir ve posta masrafı dışında ödeme gerekmemektedir. Karara aykırılık halinde kararı evren mahkemeye şikayet etmeniz halinde 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsi kararı verilecektir.

2- Konutta kalmak güvenliğinizi tehdit ediyorsa en yakın karakola başvurarak sıgınmaevine gitmek ( devlet koruması istediğinizi) ve koruma kararı
istediğinizi bildirmeniz gerekmektedir.

Devlet korumasında işleyişin nasıl olduğunu öğrenmek için önceden bilgi edinmeniz yararınızadır.

3- Dilerseniz uygulanan şiddetle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

4- Okul rehberlik servisinden destek isteyebilirsiniz.

Bu işlemleri avukat aracılığı ile yapmak isterseniz bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi