Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal paylaşımı ,ispat

Konuyu Kilitleyin
Old 30-03-2023, 10:28   #1
Konuk

Varsayılan mal paylaşımı ,ispat

merhabalar, şuan oturduğumuz evi evlendikten 3 ay sonra 2012 yılında 60 bin tl ye almışdık, benim evlenmeden önce bir arabam vardı, altınlarım vardı,evlenmeden önce çalışıyordum, ben arabamı altınlarımı satıp bir ev almak istemişdim .evi buldum altınlarımıda 30 bin tl ye sattım ama arabamı o an satamadım, mecburen 30 bin tl konut kredisine başvurmuşdum bende kredi onaylandıktan sonra arabamı 30 bin tl ye satabildim. bende 3 yıllığına çektiğim krediyi elimdeki bu parayla ödedim. eşim internet bankacılığını bildiği için her ay elden ona veriyordum oda kendi hesabından kredi taksidini yatırıyordu. şimdi eşim kredi taksitlerini ben ödedim diye kendi hesabından dekontları gösteriyor ama ben bu parayı her ay ona elden verdiğim için ispat edemiyorum. bu durumda eşim bu evden hak sahibi olabiliyormu, ben bunu nasıl ispat edebilirim. ben arabamın satış belgesini ve altınlarımın kuyumcuda bozduğum dekontlarıda gösteriyorum ama ortada çekilen kredi olunca ben ispat edemiyorum. bu konuda bana yol gösterebilirseniz çok sevinirim. teşekkürler. hepinizden Allah razı olsun .
Old 10-04-2023, 15:26   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Evlilik birliği içinde alınan bu ev için, kişisel eşyalarınızı kullanmışsanız, diğer eşin bu kişisel değerlerde tasfiye alacağı yoktur. Anlatımlarınızdan ziynet eşyalarınızın ve evlilik tarihi öncesinde sahibi olduğunuz arabanın bedelleri üzerinde, eşinizin hakkı olmadığı anlaşılıyor.

Açılabilecek davada, evin alınışının nasıl olduğunu somut biçimde anlatıp, yazılı, sözlü tüm delillerden yararlanarak, bu iddianızı ispat yoluna gitmeniz gerekecektir.

Karı-koca olduğunuz için davanızın ispatında tanık deliline dayanabilirsiniz. Arabanın satış değerini, her ay eşinize ödendiğinize ilişkin dinletmeniz gerekir.

Eğer bu hususu ispat edemezseniz; Evlenme tarihinden sonra ödenen kredi taksitleri üzerinde diğer eşin tasfiye payı alacağı oluşur. Bu kabaca ödenen taksitlerin yarısıdır. Yani eşinizin hesabından ödense dahi talep edilebileceği miktar ödenen paranın yarısıdır. Diğer yarısında yine sizin hakkınız vardır. Çünkü taksitler, evlilik birliği sonrasında kazanılan maaşlardan ödenmiş. Kişisel bir maldan kişisel bir gelirle ödenmemiş olarak kabul edilir. Bu halde taraflar kabaca taksitle ödenen miktarın yarı değeri üzerinde hak sahibidir.

Mal rejimi tasfiyesi, detaylı bir konudur. Davanızı mutlaka bir avukatla takip etmenizi öneririz. Hak kaybı yaşamazsınız.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi