Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

50 yıl evlilikten sonra boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2023, 01:17   #1
Konuk

Varsayılan 50 yıl evlilikten sonra boşanma davası

Merhabalar 50 yıl evlilikten sonra eşim şehir dışında bir ev satın alıp ben artık gelmeyeceğim dedi ve 1 yıldır ortak oturduğumuz konuta gelmiyor.Bende boşanma davası açmak istiyorum. Ancak bana daha önce yaklaşık 48 yıl önce yani evliliğimizin 2.yılında almanyaya işçi olarak gidecem diyip bir kağıt imzalattırmıştı. Şimdi ise aslında o kağıdın anlaşmalı boşanma için imzalattığı bir kağıt olduğunu öğrendim. Okuma yazmam olmadığı için ve kağıda parmak bastığım yerde kimse bunun boşanma belgesi olduğuna dair birşey söylemediği için eşimede güvendiğim için paramı bastım.Yine hatırladığım kadarıyla mahkeme değildi günümüz noter tarzı bir yerdi evrak parmak bastığım yer. Ancak ben ona böyle birşeyin mümkün olmadığını çünkü hala onun ssk sında olduğumu ve edevlette baktığımda evli olduğumu söyledim.Ancak o bana o dönem evrakı nüfusa vermediğini bu yüzden hala evli göründüğümüzü ve istediği an nüfusa verip 48 yıl önce boşandığımızı kanıtlayabildiğini söyledi. İlk sorum böyle bir şey mümkünmüdür.ikinci sorum Ben arşivden dosyayı bulabilirmiyim ve 48 yıl önce boşanma davalarına asliye hukuk mahkemesimi bakıyordu arşive gittiğimde hangi mahkeme olduğunu sorduklarında ne diyecem ya da noterlermi bakıyordu boşanmaya çünkü dediğim gibi noter tarzı bir yerdi. O evrak eşimin elinde bundan eminim ve ben dava açarsam oda evrakı mahkemeye sunarsa mahkeme 48 yıl önceki boşanmayı kabul edermi şu anda hala edevlette baktığımda evli olduğumuzu görmeme rağmen. Teşekkür edrim
Old 13-04-2023, 11:34   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Boşanma protokolü mahkeme tarafından onaylanmadan geçerli olmaz. Eşiniz bu protokole dayalı dava açsa bile siz duruşmada bu protokolü kabul etmediğinizi söylediğinizde anlaşmalı boşanma olmaz.

Türkiye'de hiç bir zaman noterler boşanma kararı vermemiştir. Boşanma her zaman Mahkemeler tarafından verilmiştir. Aile Mahkemeleri kurulmadan önce Asliye Hukuk Mahkemeleri boşanma konusunda kara vermiştir.

Fakat daha önce bir boşanma davası görülmüş ve boşanmaya karar verilmiş fakat gerekçeli karar tebliğe çıkartılmamış ise yıllar sonra bile tebliğe çıkartılabilir. Bu tebligattan da sizin haberiniz olması gerekir.

Böyle bir tebligat yapıldığında son 1 yıla kadar beraber yaşadığınızı kanıtlayarak davanın reddini isteyebilirsiniz.

E devlet üzerinden vatandaş uyap sistemine girerek dosyalarınızı sorgulayarak bilgi edinmenizi, olası tebligatlardan haberdar olmak için UYAP SMS servisine olan 4060 'a abone olmanız süreci takip etmek için iyi olacaktır.

Bu arada boşanma davanızı açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 07-05-2023, 21:11   #3
Konuk

Maalesef beni 48 yıl önce boşanmış kararına tebliğ etmiş. Noterde bana imzallattırdığı evrak avukata verilen vekaletmiş. Bütün evrakları çıkardım görüştüğüm bir kaç avukat karar kesinleşmiş dedi ama bu karardan sonra 2 cocugumuz daha oldu aile konutunda beraber yaşadığımızı ispatlayacağım şahitler var. Ben bu kararı iptal ettirmezmiyim çünkü okuma yazmam yoktu kimsede bana onun boşanma için avukata verdiğim vekalet olduğunu söylemedi
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi