Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Hukuk Mahkemesinde görülen tahliye davasının reddi

Yanıt
Old 10-06-2021, 12:42   #1
bilişimhukukuavukatı

Varsayılan İcra Hukuk Mahkemesinde görülen tahliye davasının reddi

Sayın Meslektaşlarım Merhaba,

Örnek No 13 ile kira borcunun ödenmemesi nedeniyle borçluya icra takibi başlattım. Takip talebinde "Alacağın tahsili tarihine kadar.. " ile başlayan kısımda açıkça, borçlunun ..... adresinde kain mecurdan tahliyesi ve boş olarak teslimi talebi olduğu açıkça yazılı. Yani takip talebinde açık şekilde hangi adresten tahliye talep edildiği net bir şekilde anlaşılıyor. Nitekim borçluya da ekinde kira sözleşmesi ile 13 nolu ödeme emri tebliğ oldu. 30 gün içinde ödeme yapılmadı. Tahliye davası açtım. Fakat bugüne kadar hiç görmediğim bir şekilde İcra hukuk mah hakimi davamı takip talebinin 7 ve 9 nolu bölümlerinde de ayrıca tahliye talebi yazmadığı için ret kararı verdi. Takibi başka bir yerde UYAP üzerinden başlattık, UYAP ı tekrar kontrol ettiğimde 7 nolu kısım için bilgi girmemim sistemsel olarak mümkün olmadığını da gördüm. Bu kararın yasaya aykırı olduğunu düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 10-06-2021, 13:09   #2
Themis99

Sayın Meslektaşım, çalışmalarınızda kolaylıklar,

İİK madde 269 '' Adi kira ve hasılat kiraları için ödeme emri ve itiraz müddeti '' başlığını taşımakta olup,
''Takip adi kiralara veya hasılat kiralarına mütedair olur ve alacaklı da talep ederse ödeme emri, Borçlar Kanununun 260 ve 288 inci maddelerinde yazılı ihtarı ve kanuni müddet geçtikten sonra icra mahkemesinden borçlunun kiralanan şeyden çıkarılması istenebileceği tebliğini ihtiva eder.

Bu tebliğ üzerine borçlu, yedi gün içinde, itiraz sebeplerini 62 nci madde hükümleri dahilinde icra dairesine bildirmeye mecburdur. Borçlu itirazında, kira akdini ve varsa buna ait mukavelenamedeki imzasını açık ve kesin olarak reddetmezse, akdi kabul etmiş sayılır.

İtiraz takibi durdurur. İtirazın tebliği tarihinden itibaren altı ay içinde itirazın kaldırılmasını istemeyen alacaklı, bir daha aynı alacaktan dolayı ilamsız icra yoliyle takip yapamaz.

Borçlar Kanununun 260 ıncı maddesinin kiralayana altı günlük mühletin hitamında akdi feshe müsaade ettiği hallerde itiraz müddeti üç gündür.''
hükmünü havi bulunmaktadır.

6098 Sayılı Borçlar Yasasının 315 maddesi ise '' 3. Kiracının temerrüdü

MADDE 315 - Kiracı, kiralananın tesliminden sonra muaccel olan kira bedelini veya yan gideri ödeme borcunu ifa etmezse, kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verip, bu sürede de ifa etmeme durumunda, sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir.

Kiracıya verilecek süre en az on gün, konut ve çatılı işyeri kiralarında ise en az otuz gündür. Bu süre, kiracıya yazılı bildirimin yapıldığı tarihi izleyen günden itibaren işlemeye başlar.''

288. maddenin Karşılığı olan 362. madde ise '' Kiracı, sözleşmede aksine bir hüküm veya yerel adet olmadıkça, kira bedelini ve yan giderleri her kira yılının ve en geç kira süresinin sonunda ödemekle yükümlüdür.

Kiracı, kiralananın tesliminden sonra vadesi gelmiş kira bedelini veya yan giderleri ödemezse kiraya veren, kiracıya yazılı olarak en az altmış günlük bir önel verip, bu önel içinde ödememesi durumunda sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir.''

demektedir.

Bu hükümler ve yaşadığınız durum birlikte değerlendirildiğinde İstinaf Kanunu yoluna gitmeniz uygun olacaktır. Takip talebinde yer alması gereken kayıtların neler olduğuna dair İKK madde 58 ve devamı hükümlerini de değerlendirmenizin; burada yer alması gereken kayıtlar dışında takip talebine ekleme yapılamayacağını hususunu da değerlendirmenizin yararlı olacağını düşünüyorum.

Faydalı olması dileği ile Saygılar.
Old 17-06-2021, 18:48   #3
gülnihal çevik

9 nolu kısımda da haciz ve tahliye demeniz mümkün.
Bu kısım, uyap 1 nolu adımda şehir vs seçtiğiniz alanda, sayfanın altına doğru 1/9 bilgileri başlığı altında mevcut. Burada haciz yolu ile yazıyor. Onu Haciz ve Tahliye Yolu diye düzeltmeniz gerekirdi.

7 nolu bilgi girişi ise uyap takibin 3. adımda ilamsız bilgilerini gir başlığı altında, sözleşme bilgilerini girdiğiniz alanda yer alıyor.

Ancak sistemde şöyle bir açık var/vardı: (belki düzeltilmiştir)

Sisteme taşınmazın adresini girseniz dahi takip talebine de ödeme emrine de sistem bunu yazmıyor ve uyap kaydında hiç bir yerde bu bilgiyi girdiğinizi göremiyorsunuz. Yazılı sözleşme eklediğiniz takdirde sıkıntı olmayabilir, ancak sözlü kira sözleşmesi derseniz, icra mahkemesi adresi takip talebinde göstermemişsiniz diyebililir. Başıma geldi.
Tahliye dava dilekçesinde gösterdiğim adresi Hakim, icra dosyasından kontrol etmek istedi, kontrat sözlü olduğu için kontrata bakamadı. Takip talebinde de yazmadığından bulamadı.

Ben de sisteme eklediğimi ancak sistemin taleplere yazmadığını ve elle müdahaleyi kabul etmediğini anlattım.

Karşı taraf itiraz ederse sorun olur dedi ve tahliye karar verdi.
Old 20-02-2024, 15:59   #4
gülnihal çevik

adresle ilgili sorun olmadı ve tahliye kararı aldım.

Ancak haciz ve tahliye yerine sadece haciz yazılı ise tahliye kararı alamazsınız. Mahkeme bunu fark etmeden tahliye kararı verirse de istinaftan döner.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi