Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı Boşanma/Geri Alma/Yeniden Dava

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-12-2021, 20:56   #1
Konuk

Varsayılan Anlaşmalı Boşanma/Geri Alma/Yeniden Dava

Merhaba, kusuruma bakmayın biraz uzun olacak ama;

boşanmak için Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle protokol imzalayarak anlaşmalı boşanma davası açtım.
Eşim farklı şehirde olduğu için duruşmaya katılmadığı için hakim 2 hafta süre verip çekişmeli dava dilekçesi vermemi istedi. (Şubat 2022'ye duruşma tarihi verdi)

Davanın çekişmeliye dönmesini istemediğim için dilekçe vermedim.
Fakat bu durumda Şubat ayındaki duruşmadan önce dava düşmüyormuş beklemem lazımmış duruşma tarihini.

Davanın düşürülüp, sonra yeniden eşimin olduğu şehirde Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açmak istiyorum.
Bu yukarıdaki duruma göre en hızlı boşanmak ve en az zarar görerek nasıl boşanabilirim?

1) Feragat dilekçesi versem aynı sebepten tekrar dava açamıyorum bildiğim kadarıyla ve açacağım olası davanın çekişmeliye dönmesi durumunda eşimle ilgili suçmalama yapamam doğru mudur?

2) Davanın geri alınması dilekçesi versem işe yarar mı dava hemen düşer mi ve aynı konuda tekrar dava açabiliyor muyum? Bu dilekçede eşimin imzası şart mı veya nasıl birşey yazmalıyım?

3) Benim açtığım dava düşmeden Eşim bulunduğu şehirde Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açarsa sorun olur mu?

4) Ben açtığım dava düşmeden eşimin yaşadığı şehirde aynı konuda dava açsam sorun olur mu?

5) Hiç birşey yapmadan beklesem davama Şubatta red verildikten sonra eşimin bulunduğu şehirde tekrardan Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle anlaşmalı boşanma davası açabilirmiyim?
Old 23-12-2021, 20:39   #2
Av. Hatun Olguner

1-Esinizin bulundugu sehirde esiniz veya siz yeni bir anlasmali bosanma davasi acabilirsiniz. Dava dilekcenize anlasma sartlarini iceren bir protokol eklemeniz faydali olur. Protokolu siz ve esiniz imzalayiniz.

2-Sizin actiginiz davaya da anlasmali bosanma protokolunuzu sunarak Yeniden anlasmali bosanma durusma tarihi
Verilmesini isteyebilirsiniz. En kotu ihtimalle subat ayindaki durusmada - eğer eşiniz de duruşmaya katılır ise-anlasmali bosanabileceğinizi düşünüyorum.
Old 24-12-2021, 00:29   #3
Konuk

Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Ama kafamı karıştıran şey şu mevcutta bir dava varken ve bu dava düşmemişken aynı konuda aynı türde (Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle anlaşmalı boşanma) farklı şehirde dava açarsam farkedilirse açılan dava otomatik olarak red olmaz mı?
Old 24-12-2021, 12:05   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eşinizin başka bir şehirde anlaşmalı boşanma davası açması halinde herhangi bir derdestlik sorunu çıkmayacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 26-12-2021, 18:07   #5
Konuk

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Peki Davanın geri alınması dilekçesi versem davam hemen düşer mi? Bu dilekçede eşimin imzası şart mı veya ne tarz bir dilekçe yazmam doğru olur?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi