Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Hastanın hastalığı ile doktorun hastalığı çakışırsa hastanın hakları nelerdir?

Yanıt
Old 22-03-2013, 19:09   #1
Konuk

Varsayılan Hastanın hastalığı ile doktorun hastalığı çakışırsa hastanın hakları nelerdir?

Merhaba,bu mesajı benzer bir olayla karşılaşanlar varsa veya olursa ne yapmaları gerektiğini doğru şekilde bulabilecekleri bir örnek olması için yazıyorum.Ben çok aramıştım ama bulamayıp sinir harbi yaşamıştım.
Benim 2009dan beri tekrarlayan ve hala teşhisi konmamış böbrek odaklı bir sorunum var.2011'de tekrarladığı seferlerden birinde "bari check-up yaptırayım neyse çıksın artık dayanamıyorum" diyerek daha önce de gittiğim özel bir hastaneye başvurdum.Yaşadıklarım şöyleydi;
Check-up için görüştüğüm doktor,beni muayeneden iki gün sonra ameliyat olacakmış ve bir süre istirahat izni varmış.Yani benim tahlil sonuçlarım tamamlanmadan doktorum da hasta statüsüne geçecekmiş.Tahlillerin ne kadar zaman alacağını,benim durumumu çok iyi bildiği halde ve benim mağduriyetimi önlemek için hastanenin başka doktoruna yönlendirebileceği halde hiçbirini yapmadı,yapmadılar.
Tahlil sonuçlarım tamamlanıp doktor için randevu istediğimde doktorun ameliyat olduğunu ve izin aldığını öğrendim.Hafta başında işbaşı yapacağından o zamana randevu verildi.Bu arada sonuçlar arasında ANA pozitif ve yüksek lökosit görünüyordu.
Pazartesi randevu teyidi için aradığımda doktorun bir hafta daha rapor aldığını bir sonraki haftaya randevu verebileceklerini söylediler.Bu arada durumum kötüleşmiş,ateşim çıkmış,ağrılarım artmış ve antibiyotik kullanmaya başlamıştım.Kabul etmedim.Kızıl kıyamet başka doktor istedim.
Yeni doktor bu sonuçlarla biraz daha detaylı tahlil yapılabileceğini söyledi."Yapalım" dedim. "Bekleyip nereye saldıracağını görelim" dedi.Yeni tahlil yazmadı.Teşhissiz,elimde bir tomar check-up sonucuyla,başladığım noktaya döndüm.
Hastanenin hasta hakları birimine şikayet ve talep dilekçesi yazdım.Cevap gelmedi.İlgili yetkiliyle görüşmek istedim.Benim hakkında şikayet ettiğim bölüme atanmış.Yerine gelen hiçbir şekilde benimle görüşmedi ve ben o tarafa geçirilmedim.Yeniden dilekçe yazdım.Doktorun savunma dilekçesi ortadan kaybolmuş.Tekrar tekrar...
4ay sonunda kendi doktorunun hasta haklarını savunan,hastaneyi öven,benim hizmetlerinden memnun olduğumu ve "tedavimin yapıldığını", herhangi bir işlemin yapılmayacağını belirten altında başhekim imzası olan bir yazı geldi.Alenen yalan beyan.Böyle bir zihniyetle muhatap olup ağrılarıma bir de sinir krizi eklemeye gerek görmediğimden bir daha dilekçe yazmadım.
Bu arada Tabipler Odası'na şikayet maili attım.Cevap gelmedi.
Sonrasında o tahlil sonuçlarıyla gittiğim üç doktor da bana "Bunun için ne tedavi uygulandı?"
ben;"Tedavi uygulanmadı"
doktor;"Takip mi ediliyor?"
ben:"Hayır.Doktor bekleyip nereye saldıracağını görelim dedi"
doktor:"Ama bunun kesinlikle takip edilmesi gerekir"...
şeklinde diyaloglar geçti.
Benim durumum bir buçuk yılda daha da kötüleşti.
Böyle bir tabloda yapılan doğrular,yanlışlar,yapılabilecekler,hastanın hakları nelerdir?
Teşekkürler
Old 27-03-2013, 11:23   #2
Mesut ÇETİN

-----------------------------------------------------------------

Sayın KONUK

2009 yılından bu yana muzdarip olduğunuz hastalığınızın tedavisi esnasında

başınıza gelen olumsuzluklar için konusunda uzman bir hukukcudan da destek

alarak öncelikle şu andaki rahatsızlığınızı belgeleyen heyet raporu alabilir,

elinizdeki tüm belge ve bilgiler ile birlikte Sağlık Bakanlığına veTürk Tabibler

Birliğine birer dilekce ile başvurarak şikayetinizi yapabilirsiniz.

Eğer şartları oluşmuş ise tedavinizin aksatılması, gereken ilginin gösterilmemesi

iddiası ile tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

Bu arada tedavinize de acilen başlamanızı veya başlamış iseniz tedavinizi devam

ettirmenizi öneririm.

Acil şifalar dileklerimle ve saygılarımla.

Ecz.Mesut ÇETİN
Old 03-04-2013, 17:31   #3
Av.Berte Çakmakçı

Öncelikle geçmiş olsun, anlattıklarınızdan anladığım başınıza gelen olayla ilgili olarak hukuki bir sürece başlamamış sadece hastane içi şikayette bulunduğunuz. size tavsiyem, uzman bir doktordan hastalığınız ile ilgili bir rapor alarak orta da gerçekten bir mağduriyetin olup olmadığının araştırılması, sonrasında gerçekten yapılan yanlış yada geç teşhis varsa bununla ilgili olarak hukuki yollara başvurmanız. sağlık davaları 2 aşamadan oluşan davalar olup yapılan ihlallerden dolayı hem ceza hem de tazminat davası şeklinde paralel götürülen davalardır. hak kaybına uğramamanız için davanızın konusunda uzman bir avukat tarafından takibi önemlidir.

Av. Berte ÇAKMAKCI
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi