Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayİm-manevİ Tazmİnat-askere ElverİŞlİ Olmayan KİŞİnİn Askere Alinmasi-fİrar

Yanıt
Old 09-05-2011, 15:02   #1
lawyersoylu

Varsayılan Ayİm-manevİ Tazmİnat-askere ElverİŞlİ Olmayan KİŞİnİn Askere Alinmasi-fİrar

1977 doğumlu olan müvekkilim uzun yıllar psikolojik tedavi görmüştür. çeşitli hastanelerde psikoz- anksiyete bozukluğu gibi tanılarla ilaç tedavisi görmüştür. askerlik döneminde muayenede bu hususu dile getirmesine rağmen, usuli bir inceleme neticesinde askere alınmıştır. 2 aylık askerken, firar etmiştir. yakalanıp yargılandıktan, cezası infaz edildikten sonra tekrar tekrar firar etmiş; bu durum 2009 yılına kadar devam etmiştir. bu sırada sayısız hastane ve tedaviden geçmiş ancak hepsinde yakalanarak cezai işlem yapılmıştır. özellikle ceza evinde geçirdiği dönem sonrasında hastalığı daha da ilerlemiştir. müvekkil de ailesi de 13-14 yıldır bu olaylar uğraşmıştır. en son 2009 yılında firar ettiği 3 aylık dönem için hakkında mahkumiyet kararı verildikten sonra, müvekkilin cezai ehliyeti olmadığı yönündeki talebimiz mahkemece değerlendirilmiş ve 2002-2006 yıllarında askerliğe elverişli olup olmadığının tespiti için müvekkil Prof. Kuruluna sevkedilmiştir. kurul, hali hazır durum ve geçmiş dönemi de kapsar şekilde askerliğe elverişli değildir raporu vermiştir.

askerliğe alındığı ilk günden beri hasta olan, cezai ehliyeti olmayan bir şahsın askere alınması, hastalığının daha da ilerlemesi ve böyle bir kişinin aylarca ceza evinde kalmasını insanlık ayıbı olarak görüyorum. müvekkil için manevi tazminat davası açmaya hazırlanıyorum. fakat bu konuda ulaşabildiğim kararlar genelde, sağlam kişinin askere gittikten sonra ruh sağlığının bozulduğu olaylarla ilgili. (bu konu daha evvel
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=47691
başlığında incelenmiş)ben baştan beri askere elverişli olmayan kişinin 13-14 yıl askere alınması- firar etmesi- ceza evine girmesi olaylarıyla ilgili karar arıyrm. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 09-05-2011, 23:13   #2
BALDIRAN

Korkarım ki AYİM içtihatlarında böyle bir karar bulamazsınız.AYİM'in klasik yaklaşımı, rahatsızlığın, bünyeselmi olduğu, askerlikten mi kaynaklandığı yolundaki ayrımdır ve genelde bu rahatsızlıklar bünyesel olarak nitelendirilmekte, zararın oluşumunda idarenin eylemi olmadığından tazminat talepleri red edilmektedir. Burada asıl üzerinde durmanız gereken, baştan beri askerliğe elverişsiz olan birinin askere alınması ve bu nedenle zararın oluşması/artmasıdır ki bu bir hizmet kusurudur.Ancak ne yazık ki AYİM bu konuda da olduköa ketum ve çekimserdir.Kolay gelsin.
Old 13-03-2012, 11:28   #3
huulya

Sayın lawyersoylu; karşıma gelen olayla tam da örtüşmektedir anlattığınız. 1 yıl olmuş siz olayı anlatalı. Bir sonuç alabildiniz mi merak ediyorum?ona göre ben de yolumu çizeceğim.Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi