Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

yanlış ameliyat

Konuyu Kilitleyin
Old 10-04-2010, 22:02   #1
YUSUF KAYA

Varsayılan yanlış ameliyat

Herkese Merhaba Babamin Bel AĞrisindan Dolayi Özel Hastahaneye GÖtÜrdÜk Emar Çektİler Ve Bİzİ İst Da xxxx GÖnderdİler Burdakİ Doktorlar YÜzde Doksan BeŞ Kanser Dedİler Bİze BİkaĞit Yazip Belde Çokme OlduĞunu Yazip BaŞka Özel Hastahasneye GÖnderdİ Ordakİ Doktor Bİze Fİyat Çarti Kabuledersenİz Amelyat Edİmdedİ.hİÇ Bİr Kandahlİlİ Bİle Yapmadi Emar Çekmeden GÜnÜbİrlİk Taburcu Olacaksiniz ?korse Aldirdi Onun Kendİ Deyİmİle Beton KoyacaĞini SÖyledİ Fakat Babam ÇiktiĞinda Belden AŞaĞi Hİsetmİyordu Pİyopsİ SonuÇlari Patolojİ SonuÇlari Temİz Çiktikanser Yok Epİkİrİzlerde Kanser Dİye Yaziyor Babam Şuanda Hstahanede Yatmakta Fİzİk GÖrÜyor Bİze Yardim Dahİ Etmİyorlar Neyapmamiz Gerekİyor Sİzlerden Yardim Beklİyorum Yol GÖstermenİzİ RİcaedİyorumÖ
Old 11-04-2010, 14:26   #2
Av. Levent Kıray

Geçmiş olsun.
Kanser olmadığı halde yanlış olarak kanser teşhisi konuldu ise, manevi zarara yol açıldığından tazminat hakkınız doğar. Yanlış teşhis bir özel hastanede konuldu ise, bunun işletenleri sorumludur.
Babanız sağ ve akli dengesi yerinde ise, davacı kendisi olacaktır.
Diğer hastanede hiçbir tıbbi tetkik yapılmadan tıbbi müdahalede bulunulduysa ve babanız zarara maruz kaldıysa, özel hastanelerdeki "hastaneye kabul sözleşmesi" ihlâline binaen yine tazminat hakkı doğacaktır.
Sorunuzu anlaşılmaz bir Türkçe ile yazmışsınız. Anlayabildiğim kadarıyla babanızın felç riski var. Bu da tazminat miktarını artıran bir unsur.
Old 11-04-2010, 21:40   #3
ttufek

Yusuf Bey, öncelikle geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum.
Babanızın ilk MR"ının çekildiği özel hastane ve daha sonra tedavi ve ameliyat edildiği tüm hastanelere müracaat ederek, öncelikle babanıza ait tüm kayıtların tutulduğu hasta dosyanızın onaylı bir suretini Hasta Hakları Yönetmeliğinin 16.maddesi gereğince alması mümkündür.Şayet babanız hareket kabiliyetinden yoksunsa vekili yada kanuni temsilciside bu dosyaları taleple ilgili hastanelerden edinebilir.
Tüm sürece ilişkin hasta dosyalarının temininden sonra, tarafınıza en yakın üniversite hastanesinin adli tıp anabilim dalına müracaat ederek, babanızın tıbbi durumunun tetkikini ve uygulanan yöntemlerde ihmal veya hata olup olmadığının tespit edilmesi için başvuruda bulunmanız, rapor sonucuna göre hareket etmeniz sizin için en uygun çözüm olacaktır.
Bu aşamadan sonra, şayet Adli Tıp Ana bilim dalı raporunda, işlem yapan doktorların ihmal veya hatalı olduğu kanaati mevcutsa, bir avukatın hukuki desteğine ihtiyacınız olacaktır.Şayet, mali gücünüz yeterli değilse, yaşadığınız ilin barosuna müracaat ederek, adli yardımdan yararlanabilirsiniz.
Old 13-04-2010, 11:29   #4
yyyasemin

Ben hukuki prosedüden önce size bir yol öneriyorum. Sağlık bakanlıgına çalışanları sıkayet edın. 184 SAGİM i arayın size en cobuk yardımı burdan yapıyorlar....
İleriki dönemlerde hukuki prosedür için meslektasların tavsıyelerını hayata geçırebilirsiniz...geçmiş olsun
Old 30-10-2010, 18:42   #5
gülşen kaya

hak hukuk diyoruz ama hukuk adı altında yapılan haksızlıklardan kımsenin haberi yok.etrafına durmadan gülücük saçan koskoca bir çınar agacı kimler sayesinde bugün bu halde!? peki bu haksızlıgı yapanlar simdi nerde???biz babamız için cok mu sey istedik.onun bize eskisinden daha saglam bir sekilde gelecegini düsünürken babamızın bize bole yarım bir sekilde donüsünü kim acıklayacak???ben lise öğrencisiyim önümde hayatımı belirleyecek bir sınav var ama ben bu sınava hazırlanmak yerine durmadan yapılan bu haksızlıgı dusunuyorum.hayalimde hukuk okumak vardı ama bu saatten sonra bu hayalimi bir koseye bıraktım cünkü eger hukuku secersem yapılan bu haksızlıklara hizmet etmis olucam.eger hala bir yerlerde adalet denen birsey varsa biz bu adaletten destek bekliyoruz...
Old 31-10-2010, 01:14   #6
Nur Deniz

Sn Konuk,
Öncelikle geçmiş olsun...
İlk mesajı anlamakta güçlük çektiğim için birkaç kez okumak zorunda kaldım. Öncelikle gittiğiniz hastanede babanızın kanser olma riski size söylenmiş ve hastanız sevk edilmiş. Hastanız bir diğer hastaneye giderek, çıkarılan ücrete, yapılacak ameliyata (beton atılacak tabiriniz nedeni ile) onay vermiş. Siz hiçbir kan tahlili yapılmadığından bahsetmişsiniz ancak çıkan sonuçlarda kanser olmadığı size söylenmiş. Demek ki patalojiye gönderilmiş ve sonuç temiz çıkmış bu güzel bir haber.

Hastanelerin genel uygulamasında sevk edilen hastaların epikrizlerinde tam tanı varsa tanı, yoksa şüphelenilen başka da tanılar varsa bunlar yazılır. Örneğin; (anlaşılır olması için türkçe örnekleme yapacağım)

Lenf kanseri?
Mide kanseri?
Cilt kanseri?
vs ... Tam tanı teşhis konulmadan yazılmaz.

Epikriz, hastaların gittiği hastanelerde başvururken şikayetlerinden başlar, tetkikler, ilerlemeler, kullanılan ilaçlar, öneriler, varsa sevk, tanı varsa tanı, yoksa ayırıcı tetkik için olası tanılar yazılarak hastalara verilir.

Konu başlığı da ayrıca dikkatimi çekti. Yanlış ameliyattan bahsetmişsiniz. Oysa burada sizin anlatımınızdan yanlış ameliyattan değil de, ameliyat sonrası komplikasyonlardan bahsetmek daha doğru olur.

Aradan baya bir zaman geçmiş bu esnada yapabilecekleriniz şunlar olmalıydı.

-Hastanızın tüm dosyasının onaylı bir suretini dilekçe ile başvurup hastaneden almak.
-Bu dosya ile birlikte aklınıza gelen ihtimalleri, varsa size ya da hastanıza karşı yapılmış olası kötü davranışları, hastanızın onaysız bir işleme tabi tutulması halinde yapılan işlemi, hastanenizin hasta hakları birimine, dilekçe ile şikayet etmenizdi.
-Buradaki soruşturma sonucu size bildirilir.
-Sonuca göre, kurum dışındada savcılığa suç duyurusunda bulunma hakkına sahiptiniz, buradan adli tıp incelemesi ile gerçekten yanlış bir işlem uygulanıp uygulanmadığı açığa çıkardı. Bu durum açığa kavuşmadan size doğrudan tazminat davası açın ya da açmayın diye yönlendirmek yersiz olur.

-Bel altında uyuşukluktan bahsedip, felç durumunu söylememişsiniz. Hastanız şu anda fizik tedavi alıyorsa, fizik tedavi doktorunuza bu uyuşukluğun nedeninin ameliyat olup olmadığını sormanız yerinde olacaktır. Yine de bu tür ameliyatlarda uyuşukluk, hissizlik, duyuda azalma, hatta bel altının felç olması risktir. Ve onay alınmadan hiçbir hasta ameliyata alınmaz.

Konuyu tam olarak bilemediğimiz (hatta bu durumda çok az bilgiye sahip olmamız nedeniyle )için anca bu kadar yanıtlayabiliyoruz.

Yeniden geçmiş olsun.

Saygılarımla...
Old 05-11-2010, 22:18   #7
Ayten dere

Olumlu

merhabalar ben yusuf kayanın ablasıyım kardesim babamın durumunu iyi bir dille anlatamamış ben size anlatayım. babamı bel ağrısından dolayı istanbulda özel bir hastaneya götürdük orada bizi onkoloji bölümüne yönlendirdiler ve kanserin bütün vücuda yayıldığını söylediler ve petsitini çektiler karaciğerden biyopsi alındı bunun dısında bir sürü tahlil yapıldı bu tahlillerin souçlarını beklemeden doktorumuz reçeteye birseyler yazarak bizi baska bir özel hastahanesindeki doktor arkadaşına gönderdi ve oda bizi yarım saat içinde 15-20 dakikalık bir operasyon geçireceğini söyledi ve herhangi bir tahlil yapmadı günü birlik yatış yapıldı 17 milyar alındı. babam hastahanede bir gece yatmak istedi doktor ise bir güne bile gerek olmadığını 15 dakika içerisinde gidebileceğini söyledi. bizede kanserin tüm vücudu sardıgını ve üç aylık ömrü kaldığını söyledi ve babam şuan ayağıyla yürüyerek girdiği hastahaneden yüzde 92 felçli çıktı ikinci gün bizi hastahaneden çıkarttılar. baska bir hastahaneye kemoterapiye gönderdi. ve babamın tüm tahlilleri ameliyattan sonra temiz çıktı. eğer tahlil sonuçlarını bekleseydiler babam şuan bu halde olmazdı tüm ankara ve istanbuldaki hastahanelere götürdük babam kanser değildi merhametli adaletli ve dürüst hukukçulardan yardım bekliyorum saygılarımla...
Old 06-11-2010, 20:21   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Tıbbi tartışma yapmak avukatların alanı değildir.

Ameliyatın yerindeliği,hatalı olup olmadığı,yapılan operasyon sonrası gelişen olumsuz tablonun komplikasyon mu, hatalı tıbbi uygulama olup olmadığı konusunda konusunda uzman kişilerden görüş almak uygun olacaktır.

1-İlgili kurumdlardaki tüm tıbbi dosya kapsamının onaylı örneğinin alınması

2-Üniversitelerin adli tıp anabilirm dalına başvurarark kusur konusunda görüş almak

3-Rapor sonucuna göre hukuki olanakları kararlaştırmak yararınızadır.

Raporda kusur belirlenir ise ve koşulları varsa;
a-Meslek odasına ve Sağlık Müdürlüğüne bilirim
b-Savcılığa suç duyurusu
c-maddi manevi tazminat davası düşünülebilir.

Her aşamada bir avukatla birlikte yol almanızı ısrarla öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi