Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Sitede Dilekçeler bölümü

Yanıt
Old 18-07-2007, 13:39   #1
SHODAN

Varsayılan Sitede Dilekçeler bölümü

Sitede dilekçelerle ilgili herhangibir dökümana raslayamadım.Dilekçe örneklerinin bulunduğu bir bölüm açılırsa çok faydalı olur diye düşünüyorum.
Old 18-07-2007, 15:12   #2
halit pamuk

Böyle bir bölüm açılırsa siteye olan tüm inancım yerle bir olur.
Old 18-07-2007, 15:23   #3
Armağan Konyalı

Sayın Av.FıratEmreYılmaz

Her davanın koşulları farklı olduğundan örnek dilekçeler yanıltıcı olabilir. 'Her dilekçeyi her hukukçu kendi olayına göre kendisi hazırlamalıdır' diye düşünülür.

Eğer çok genel örnek dilekçeler yayınlanırsa bu da hukukçulara karşı ayıp olur. Avukatlar bu çok genel dilekçeleri yazmayı zaten biliyor. Avukat olmayanlara da dilekçe örneği vermek hukuk bilmeyen bu kişileri yanıltabilir.

Yukarıdaki nedenlerle ve benim şu anda aklıma gelmeyen diğer nedenlerle sitemizde dilekçe örneği verilmemektedir.

Saygılarımla
Old 18-07-2007, 20:51   #4
ecesaka

Yazarı aklımda değil ama 3-4 ciltlik "Hukuk Rehberi" adlı kitabı edindiğiniz takdirde, istediğiniz örneklere daha kolay ulaşabilirsiniz...
Old 11-09-2007, 18:53   #5
beren

Bu konuda düşüncelerini ileri süren çok degerli büyüklerimiz biz öğrencileride gözardı etmezseniz bu siteden yararlanmak bizler için daha faydalı olacaktır.Genel dilekçe örnekleride bizler için yol gösterici olacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla
Old 12-09-2007, 14:25   #6
Armağan Konyalı

Sayın beren

Öğrenciyken örnek dilekçeler işinize yaramaz. Avukat olduğunuzda da örneğe ihtiyacınız kalmaz.

Sevgiliye başka birinin mektubunu göndermek olmayacağı gibi, kendi dilekçenizi kendi ruhunuzu katarak kendiniz yazmalısınız. Dilekçedeki imzanız bunu gerektirir.

Eğer dilekçede unutulan bir husus olacağından endişe duyulursa, ki bu endişe her zaman duyulmalıdır, hukuk usulü kitaplarından yararlanılarak dilekçe kontrol edilmelidir.

Saygılarımla
Old 12-09-2007, 15:01   #7
ncoban

Eğer bu sitede yazmak bir problem oluşturmazsa ben Hukuk Rehberi adli kitabın yazarını söyleyebilirim.Gerçekten çok güzel bir kitap.İçinde her konu ile ilgili dilekçe örneği var.
Old 12-09-2007, 15:26   #8
Armağan Konyalı

Sayın ncoban

Aşağıdaki adreste bulacağınız TİCARİ DUYURULAR alanında kitabı tavsiye edebilirsiniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/forumdisplay.php?f=12

Saygılarımla
Old 12-09-2007, 16:08   #9
ISIL YILMAZ

Örnek dilekçe kullanmak son derece tehlikelidir.
Old 07-07-2008, 14:42   #10
illa_adalet

Örnek dilekçe hukukçuyu,avukatı arzuhalci durumuna getirmekten başka birşey yapmaz..
Old 07-07-2008, 22:08   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Dilekçe örnekleri değil de belki "Örnek Dilekçeler" Bölümü olabilir!
Old 28-08-2008, 11:09   #12
Av.Selçuk Altay

mesleğe yeni başlayan arkadaslara yardımcı olması acısından iyi olabilecegi kanaatindeyim
Old 28-08-2008, 14:53   #13
Av.Ahmet DELİKANLI

Varsayılan Selamlar

Alıntı:
Yazan Av.Selçuk Altay
mesleğe yeni başlayan arkadaslara yardımcı olması acısından iyi olabilecegi kanaatindeyim

Bu konuda size katılmaktayım Av. Selçuk Altay Bey, gerçekten dilekçeler çok işimize yarıyor.Zaten verilen örneği olduğu gibi doldurmuyoruz.Konuya uyarlamaya çalışıyoruz.Bir şekilde bizim için dilekçe oluşturmakta düzenleyici kriter oluşturuyor.Ancak, herzaman değil tabi...
Old 24-10-2008, 12:28   #14
ilimdar

Adliye önündeki arzuhalcilerde büyük puntolarla yazar, "İyi Dilekçe İş Bitirir" diye. Gerçekten de öyle olduğuna inanıyorum. Ama, Dilekçe örneği asla iyi bir dilekçe değildir. İyi dilekçe, baştan sona avukatın, kararlılığıyla, heyecanıyla, gerektiğinde öfkesiyle hülasa, ruhuyla yoğrulmuş olandır. Ki, böyle bir dilekçeyi hepimiz ve hakim de anlar, farkeder.
Old 22-06-2009, 20:06   #15
nazlı84

sayın ilimdar'a kesinlikle katılıyorum.Ben öğrenciyim ayrıca çalışıyorum ve iyi bir dilekçenin sayın ilimdar'ın söylediği gibi kararlılıkla,heyecanla,örneklere bağımlı kalmadan okuyarak öğrenerek ve öğrenciler için bir dilekçe üzerinde belki saatlerce düşünerek hazırlanması gerektiğini düşünüyorum
Old 25-06-2009, 21:42   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Değerliarkadaşlarım,

Kesinlikle örnek dilekçelere bağımlı kalmayın. Kendiniz yazmaya çalışın. deneye deneye iyiyi bulursunuz. Bir başkasının yazdığı belki de çok kötü bir dilekçeyi kendinize örnek alma ihtimalini asla unutmayın.
Old 26-06-2009, 12:27   #17
üye3578

Hukuk fakültesinde okuduğum dersleri düşündüm. Hiç işime yaramayan ve muhtemelen yaramayacak olan bir sürü şey öğrendim. Hayatımda belki bir iki kez karşıma çıkabilecek veya hiç çıkmayacak deniz ticaret hukukuna harcadığım emeğe acıyorum.

Ancak; her hukukçunun çok sık kullandığı dilekçenin nasıl yazılacağı hiçbir derste anlatılmaz. Bu forumdaki tartışmanın en büyük nedeni..

Sorun dilekçe örneği veya örnek dilekçede değil, sorun fakültelerimizde.. Hiç mahkeme salonu görmeden fakülteden mezun olmuştum, çok büyük eksiklik halbuki.. Yazacak çok şey var, bu kadar karamsarlıkla yetineyim..
Old 26-06-2009, 12:52   #18
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Değerliarkadaşlarım,

Kesinlikle örnek dilekçelere bağımlı kalmayın. Kendiniz yazmaya çalışın. deneye deneye iyiyi bulursunuz. Bir başkasının yazdığı belki de çok kötü bir dilekçeyi kendinize örnek alma ihtimalini asla unutmayın.

Saim abi,
Kesinlikle katılıyorum size. Her avukat kendi dilekçesini yazmalı bence ve kendi seçtiği kavramaları kullanmalıdır. Örnek dilekçe meslekte yeni de olsak eski de olsak kullanılmamalıdır diye düşünüyorum. Ve her dilekçe avukatın karakterini, savunma anlayışını, anlatım biçimini kısacası hukuka ve dile bakış anlayışını gösterir. Örneğin ben dilekçenin sonunda "yargılama giderlerinin davalı üzerinde bırakılmasına" değil de "yargılama giderlerinin davalıya tahmiline" ifadesini kullanmayı tercih ederim.
Old 26-06-2009, 12:58   #19
av.araf

Ben de örnek dilekçeler bölümünün bu siteye yakışmayacağı düşüncesindeyim.Dilekçe yazmakta zorlanan arkadaşlarıma ise yargıtay kararlarını daha çok okumalarını,destek kitaplardan faydalanmalarını öneriyorum.Bir başkasının temeli üzerine bina inşa etmek demek o binaya hiçbir zaman tam olarak güvenmemek demektir.Kendi temelinizi kendiniz kazın ,biraz çamur ,biraz ter ,biraz yorgunluk, ama bina bittiğinde terasına çıkıp keyifle çayınızı yudumladığınızda hem binanıza güveniniz tamdır hemde emeğinize değdiğine inancınız.
Old 16-10-2009, 11:56   #20
hakan_bjk_01

Merhaba evet aslında bir hukukçunun örnek dilekçelerle değil kendi öznel olayla ilgili dilekçeyi oluşturması gerekir. Ancak ben stajer avukatım ve dilekçe yazma konusunda avukatlardan çok yardım alamıyorum ve diğer stajyer arkadaşlarda bu şekildedir. Bizlerin ilk zamanlarda bu örneklerden faydalanarak bir tecrübe ve bilgi birikimine sahip olmamız gerekiyor sonra kendi dilekçemizi daha iyi ve düzgün yazabiliriz... Staj ortamında genellikle icra işleriyle uğraştığımız için için dilekçeler konusunda tıkanıyoruz. bu büyük bir sorun bence. Gerçi şu anda stajımın başındayım bakalım zaman ne gösterecek.
Old 16-10-2009, 15:33   #21
elevent

Alıntı:
Yazan zeynel
Hukuk fakültesinde okuduğum dersleri düşündüm. Hiç işime yaramayan ve muhtemelen yaramayacak olan bir sürü şey öğrendim. Hayatımda belki bir iki kez karşıma çıkabilecek veya hiç çıkmayacak deniz ticaret hukukuna harcadığım emeğe acıyorum.

Ancak; her hukukçunun çok sık kullandığı dilekçenin nasıl yazılacağı hiçbir derste anlatılmaz. Bu forumdaki tartışmanın en büyük nedeni..

Sorun dilekçe örneği veya örnek dilekçede değil, sorun fakültelerimizde.. Hiç mahkeme salonu görmeden fakülteden mezun olmuştum, çok büyük eksiklik halbuki.. Yazacak çok şey var, bu kadar karamsarlıkla yetineyim..

Anlattığınız sorun, üniversite kavramı ile alakalı. Hukuk fakültesi, müfredatı ve usulu itibariyle "hukukçu" yetiştirmeye odaklı bir yerdir. En azından iddiası öyledir. Amacı, hakim, savcı, avukat gibi tabir caizse "hukuk uygulamacısı" yetiştirmekten çok hukuk kavrayışına sahip bireyler yetiştirmektir. Bunu ne kadar yapabiliyor, o tartışılır. Ben şahsen onu da yapamadığını düşündüğüm için pek tartışmam İşte bu sebepten, siz, ben, bir çokları fakülteden mezun olduğumuzda sudan çıkmış balık gibi olduk. Belki de fakülteyi bitirdikten sonra, dört sene de Hakimlik Okulu, Savcılık Okulu, Avukatlık Okulu adı altında uygulamalı meslek okullarında okumalıydık.

Son olarak konuyla alakalı bir anekdot anlatayım. Birinci sınıfa ilk geldiğim gün ilk dersimiz Hukuk Başlangıcı idi. Ben o zamanlar hukuk deyince tek duyduğu şey dava dilekçesi olan bir öğrenci olarak, kalkıp hocaya dilekçe yazma konusunda bir şeyler sorayım hem de konuşma pratiği olur diye düşünüp tam el kaldırmak üzereydim ki, Hoca bir geçen seneki mezuniyet törenini anlatarak derse başladı. Geçen sene üniversite birincisi olarak mezun olan arkadaş, yaptığı mezuniyet konuşmasında mealen "Bugün mezun olduk, hem de ben birincilikle mezun oldum. Ama ne fayda, bir dilekçe yazmayı bile bilmiyorum." şeklinde sitemde bulunmuş. Hoca, bunu bize anlattıktan sonra, başladı bağırmaya, "Efendim, burası Hukuk fakültesi, burada hukuk öğrenilir, burası size dilekçe yazmayı öğretmez, hukukçu yetiştiririz biz burada, maalesef bunu idrak edemeyen kişiler birincilikle mezun oluyorlar. Hayret ki ne hayret" Hoca o günü tekrar yaşıyormuşcasına, öfkeyle bağırırken, ben söz alma fırsatı bulamadığım için gayet memnun bir şekilde sırama sinmiştim.
Old 22-02-2010, 16:54   #22
Av.Ümmü TELLİ

Yazdıklarınıza aynen katılıyorum.Sitelerdeki dilekçe örnekleri yerine arşivdeki eski dava dosyalarının içesinde ilginç ve güzel dilekçe örnekleriyle karşılaşma fırsatı buluyorum (14 yıllık bir emeğin ve beklemenin ardından mesleğe yeni başlamış bir avukat olarak)
Old 13-04-2010, 12:57   #23
Av.1911

Sayın dilekçe örneği isteyen arkadaşlar.
Dilekçe şablonu bellidir. Özetle verileceği makam-taraflar ve konu-izahat-huk.sebeb ve deliller ile neticei talep başlığı sistemetik olarak sıralanınca kalıp çıkar mesele Avukatın müvekkili ile görüşmesi ile vakıf olacağı malumatı mevcut mevzuat ile harmanlayıp ne istiyeceğini ve hangi hukuki mevzuata dayandıracağını o dilekçeye nasıl aksettireceğindedir.
Bu sebeble örnek dilekçeler kolaya kaçanları sonradan üzecek durumlar yaratabilir.
Konu ile ilgili mevzuatın gözden geçirilmesi ,meslektaş-lar ile müşavere edildikten sonra dilekçeye uygulanmasını tavsiye edebilirim.
Saygılarım ile
Old 13-04-2010, 14:51   #24
Pınar

Dilekçe örneği isteyen ve/veya mesleğe yeni başlayan arkadaşlarıma,
Dilekçelerinizi hazırlarken;

Öncelikli olarak,olayınızın hukuki nitelendirmesini yapmanızı ve mutlaka Husumet,görev,yetki,zamanaşımı hususlarına dikkat etmenizi, fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutmanızı ve HUMK 'un elinizin altından ayırmamanızı tavsiye ederim.

Az da olsa tecrübelerimize güvenirseniz, başka yerlerde de örnek dilekçeler aramayın derim. Bir sorununuz olduğunda bizler zaten buradayız.

Başarılar
Old 13-04-2010, 15:35   #25
Av. Yavuz Şahin

Örnek dilekçelerin faydalı olacağı kanaatindeyim. Örnek dilekçeyi matbu evrak gibi kullanmak yerine konuyla ilgili nelerin talep edilebileceği hakkında fikir vermesi açısından güzel olur diye düşünüyorum.

Yeni başlayanlar olarak talep etmek gerekirken talep etmeyi unuttuğumuz birçok şey oluyor malesef.
Old 16-04-2010, 12:41   #26
av.aysil

bende Av.Yavuza katılıyorum.

Yani dilekçe örneklerinde amaç birebir aynısını uyarlayarak yazmak değil o konu ile ilgili talep etmemiz gereeken bir hususun(davanın seyri bakımından çok önemli olan bir hususun) ancak bizim yeni olmamız sebebiyle gözden kaçırma ijtimalimiz olması bakımından örnekler faydalı.

Örneğin bir çok arkadaşımız "fazalaya ilişkin haklarım saklı tutmadığı" ya da ihtiyati tedbir taleplidir gibi hususları unuttuğu için zorluk çekiyor.Bu gibi hususlar bakımından örnek dilekçeler yol gösterici oluyor.
Old 17-04-2010, 14:57   #27
Av.Cengiz Aladağ

Nasıl dilekçe yazılacağı stajda öğrenilir. Staj sırasında adliyede farklı dava dosyalarını ve yanında staj yaptığı avukatın dilekçelerini inceleyen, benzer davalar için dilekçe yazma denemeleri yapan, kısacası stajını iyi yapan avukatın dilekçe örneğine gereksinimi olmaz. Staja rağmen hala dilekçe yazmayı öğrenemeyen avukatların, meslek büyüklerinden doğrudan yardım alarak, kurgusal davalar için bol bol dilekçe yazarak bir an önce bu eksiklerini gidermeleri gerekir.
Old 02-06-2010, 00:17   #28
Recep Gürkan KARAKAŞ

Varsayılan Örnek Dilekçe

Kavram kargaşası yaratabileceği için pratikte pek yardımcı olabileceğini düşünmüyorum.
Belli dilekçe formatlarında ifade dilmek istenen talebin ön planda tutulması esastır.
Ancak dilekçe sahibinin olayı kendi duygu ve düşünceleri ile ifade etmesi daha inandırıcı ve samimi olacaktır.
Sonuç olarak örnek dilekçe uygulamasının zaman kazanma bahanesi ile tembelliğe iteceği gibi, yanliş anlamalara yol açabileceğinden, dilekçe sahibi aleyhine olumsuz sonuçlar doğmasına da neden olacaktır
Old 29-09-2010, 14:36   #29
Av.Funda Vural

Değerli Arkadaşım,
Hukuk fakültesinde okuduğumuz tüm dersler meslek hayatımızda ve özel hayatımızda hayal edemeyeceğiniz kadar çok işe yarıyor, hayatı yaşamının her alanında etrafındakilerden farklı algılayacaksın , o dersler hukuk mantığının oluşmasında çok önemli ,dilekçelere gelince..avukatlık stajı yapmanın amacı da bu değil mi ,emek olmadan yemek olmuyor,Avukatlık stajı yaparken ,avukatımdan izin almak sureti ile ofisteki dava dilekçe ve karar örneklerinden kendime bir arşiv yapmış idim,bunu yapmak için de ofisteki dosyaları okumuş incelemiştim.O arşive pek ihiyacım olmadı ,ancak bana ciddi bir birikim kazandırdı Avukatlık stajı dönemi stajyerin herşeyi kendi çabası ile başarmak zorunda olduğu mesleğin ilk basamağı denebilir,staj döneminde kimse size şunu böyle yap demez ,dememeli zaten,5 duyunuzun açık oması gerektiği zorlu ve özdisiplin gerektiren bir süreç .Tüm hayatı boyunca okuldaki derslerin izlerini biyerlere taşıyor olacağız,bu kadar karamsar olmayın,aksine şanslı olduğumuzu düşünüyorum..başarılar ..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi