Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

görme engelli hukukçular için mevzuatın seslendirilmesi

Yanıt
Old 02-09-2010, 16:59   #31
Levent Cirit

Duygu Hanım,
Gerek hata yaptığınız yeri silmek gerek se tek tek okuduğunuz dosyaları daha sonra birleştirmek mümkündür.
Bunlar için ufak programlardan yararlanılabilir.
Ancak dosya birleştirme'de şu sıkıntılar olur;
1- Ek yerleri bariz şekilde belli olur.
2- Birleştirme ile elde edilen dosyanın boyutu bir kerede okunarak elde edilecek dosyanın boyutundan çok çok daha büyük olur.
Old 02-09-2010, 19:13   #32
Admin

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
1) Herhangi bir madde değiştiğinde değişikliği okuyamayan arkadaşlar bundan nasıl haberdar olacak? Seslendiren kişiye değişikliğe göre güncelleme yapması yükümlülüğünü yüklemenin de uygun olmayacağı kanaatindeyim.

Diğer şerhlerde de aynı durum var, öyle değil mi? Bugün bir içtihat eklediniz sonra yarın madde değişti ne olacak?

Şerh ekleyen üyelerimizin güncelleme yükümlülüğü yok elbette. Bu sesli dosyalar için de geçerli, diğer şerhler için de. Eğer madde değişikliğinden sonra yeni şerh ekleyebilirlerse müteşekkir oluruz. Ekleyemez ama en azından eski şerhin güncelliğini yitirdiğini ilgili koordinatörlere haber verirlerse yine çok seviniriz. Ama şerhi ekleyen üyelerimiz hiçbiri yapamasalar/yapmasalar bile bir madde değiştiğinde, o maddeyi güncelleyen koordinatörümüz gerekirse mevcut şerhlerden güncelliğini yitirenleri sistemden kaldıracaktır.

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
2) Her ne kadar sayın Admin madde madde seslendirme yapmamızı söylemişse de kanunları tek bir dosya olarak seslendirmek ve böylece engelli arkadaşların devamındaki maddelere ulaşımını kolaylaştırmayacak mıdır?
Sistemi programlarken bunu ben de düşündüm. Kanunlar tek dosya olarak seslendirilseydi, dinleme açısından kolaylık olacaktı ama hem bir tek madde bile değiştiğinde tüm seslendirmeyi çöpe atmamız gerekecekti, hem de uzun bir kanunu seslendirmek son derece zahmetli olacaktı.

Bu iki dezavantajı ortadan kaldırmak için sistemi her madde için ayrı ses dosyası olacak şekilde kurdum. Böylece hem her üyemiz boş 1-2 dakikasını ayırarak dilediği zaman bir seslendirme dosyası oluşturup şerh olarak ekleyebiliyor, hem de bir madde değiştiğinde, tüm dosyayı değil, sadece o maddenin ses dosyasını kaldırmamız yeterli oluyor.

Ayrıca sistem bu şekilde kurulduğunda, görme engelli meslektaşlarımızın kısmı olarak dinleme yapmaları da mümkün. Örneğin Sayın alameti farika'nın ilk mesajını okursanız, yardım isteyen meslektaşımızın talebinin de tüm MK'nın okunması değil, aileye dair kısmının okunmasını olduğunu görebilirsiniz. Biz bir bilgiye ihtiyaç duyduğumuz tüm MK'yı değil, sadece ilgili kısmı okuduğumuz gibi, görme engelli meslektaşlarımızın da tüm MK'nın değil, ilgili kısımları dinlemeye ihtiyaç duymalarını daha olası görüyorum.

Öte yandan bir sürü maddenin ayrı ses dosyaları olarak indirilmeleri ve işlenmelerindeki güçlük konusuna da katılıyorum. Ancak projemiz daha çok yeni, eğer biraz zaman tanırsanız (+becerebilirsem) bu sorunları aşacak teknik özellikleri eklemek niyetindeyim. Şerh sistemimiz ayrı ayrı şerhleri tek parça şeklinde birleştirerek göstermek konusunda teknik yeteneklere sahiptir ve bu özelliği kanunların Türkçeleştirilmiş ve yabancı dillere çevrilmiş sürümleri için kullanıyoruz. Örneğin şu sayfaya bakarsanız tebligat kanununa ayrı ayrı eklenmiş Türkçeleştirme şerhlerinin bir bütün olarak tek sayfada listelendiğini görebilirsiniz. Benzer bir uygulamayı ses dosyaları için de yapmayı düşünüyorum. Örneğin MK'ya ait tüm maddeler seslendirildiğinde, ayrı bir linke tıklayarak tüm ses dosyalarını tek bir ZIP dosya olarak bilgisayarınıza indirmenizi mümkün kılacak eklemeleri yapmaya çalışacağım. Böylece tüm kanunun tüm maddelerine ait ses dosyaları 1500 ayrı dosya ile uğraşmadan tek tıklama ile bilgisayarınıza indirilebilecek.

Teknik konularda endişelenmeyiniz, bunları birşekilde aşabileceğimizi düşünüyorum. Benim daha ziyade endişem bu çalışmanın uzun soluklu olup olmayacağı yönünde. Çalışmayı uzun soluklu olarak sürdürebilirsek gerisi çok önemli değil, çünkü teknik özellikler her zaman geliştirilebilir.
Old 03-09-2010, 08:04   #33
Av.Duygu Işık Behrem

TMK 55'e kadar tamamladım. 56'dan 117'ye yani Aile Hukuku'na kadar olan kısmı da üstleneyim, yarım yamalak iş yapmış olmayayım. Daha sonra zaten alameti farikamın bölümü başlıyor. Bunu da bitirdikten sonra vakit buldukça özellikle ihtiyaç olacağını düşündüğüm mevzuatlarda yardımcı olmaya çalışacağım. (Örneğin Teb. K. m. 35, 21 gibi özellikli ve çok sık kullanılan maddelerin seslendirilmesi gerektiği düşüncesindeyim)
Old 03-09-2010, 10:45   #34
Av.Nur Hayat BURAN

Yeni Fikir sesli kütüphane

Okumalarımız şerh bölümüne eklenmektedir. Söz konusu şerhe eklenen ses dosyası sadece madde metni değil o madde ile ilgili içtihat da olabilir. Yani bir maddeye birden çok ses dosyası eklenebilir. Bu sebeple ancak tek tek okunabilir.

Ancak Levent Bey ve Cengiz Bey'in kaygılarını da anlabiliyorum. Bu sebeple de alternatif geliştirmemiz lazım. Örneğin -sitemiz müsaitse- bir de sesli kütüphane oluşturabiliriz. Böylece sadece madde-madde okunmuş olan kanun o kütüphanede saklanır. Şerh bölümünde de içtihatlar ve maddeler tek tek okunmuş halde bulundurulur.

Bu sadece bir öneri, mutlaka geliştirilebilir.
Old 03-09-2010, 16:27   #35
avpınar

Çok güzel bir çalışma. Bugün ben de okumaya başlamak istiyorum. Katkıda bulunabilirsem çok mutlu olacağım. Saygılar
Old 03-09-2010, 23:30   #36
Admin

Kaydettiğiniz ses dosyası çok büyükse (özellikle uzun maddelere ilişkin ses dosyaları büyük olabilir), şerhe eklerken dosyanız çok büyük uyarısı alabilirsiniz.

Bu ses dosyalarını windows ses kaydedici yerine, daha yetenekli bir başka ses kaydedici ile kaydetme imkanınız varsa ses kalitesi ayarlarına girip, daha düşük boyutlu ses dosyaları üretmeniz ve şerhe eklemeniz mümkün olacaktır.

Örneğin aşağıdaki ücretsiz ses kaydedici programı kullanabilirsiniz:
http://www.sound-recorder.biz/downlo...drecorder.html
(Programı indirip kurarken, custom install seçiniz ve toolbar install seçeneklerini iptal ediniz, böylece kurulumda toolbar kurulmasın)

Programı kurup çalıştırdıktan sonra options/output file type/settings bölümüne girerek ayar çubuğunu "low quality"'ye getirseniz, programla kaydedeceğiniz dosyaların boyutu ciddi oranda küçülecektir. Böylece hem şerhe eklemek kolay olur, hem de şerhten indirecek ziyaretçilerimiz bu dosyaları daha hızlı indirip, işleyebilirler.

Bir sorun yaşarsanız lütfen bildiriniz.
Old 04-09-2010, 07:52   #37
ElifŞimşek

Bende bugün şöyle kaliteli bir mikrofon alıp miras hukukuna başlayayım diyorum.
Old 08-09-2010, 12:46   #38
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Admin
Kaydettiğiniz ses dosyası çok büyükse (özellikle uzun maddelere ilişkin ses dosyaları büyük olabilir), şerhe eklerken dosyanız çok büyük uyarısı alabilirsiniz.

Bu ses dosyalarını windows ses kaydedici yerine, daha yetenekli bir başka ses kaydedici ile kaydetme imkanınız varsa ses kalitesi ayarlarına girip, daha düşük boyutlu ses dosyaları üretmeniz ve şerhe eklemeniz mümkün olacaktır.

(Programı indirip kurarken, custom install seçiniz ve toolbar install seçeneklerini iptal ediniz, böylece kurulumda toolbar kurulmasın)

Programı kurup çalıştırdıktan sonra options/output file type/settings bölümüne girerek ayar çubuğunu "low quality"'ye getirseniz, programla kaydedeceğiniz dosyaların boyutu ciddi oranda küçülecektir. Böylece hem şerhe eklemek kolay olur, hem de şerhten indirecek ziyaretçilerimiz bu dosyaları daha hızlı indirip, işleyebilirler.

Bir sorun yaşarsanız lütfen bildiriniz.

Sayın Admin,

MAC kullanan üyeler bakımından "aup" uzantılı kayıt yapmamız mümkün olabilir mi? Ben bir maddeyi eklemek istedim, "aup" uzantılı kaydın uygun olmadığı uyarısını aldım.

Kullandığım program şu adreste:http://audacity.sourceforge.net/download/beta_mac
Old 08-09-2010, 14:43   #39
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın Admin,

MAC kullanan üyeler bakımından "aup" uzantılı kayıt yapmamız mümkün olabilir mi? Ben bir maddeyi eklemek istedim, "aup" uzantılı kaydın uygun olmadığı uyarısını aldım.

Kullandığım program şu adreste:http://audacity.sourceforge.net/download/beta_mac
aup uzantılı dosya kullanımı yaygın değil. Eğer şerhe bu uzantılı dosyaların eklenmesine izin verirsek dinlemek isteyen çok zorlanacaktır. Onun yerine sesi kaydeden üyelerimizin herkesin daha rahat erişebildiği wav, wma veya mp3 formatında kayıt yapmalarını rica ediyoruz. Bu dosyaları bilgisayarınızda dinlemenin ötesinde örneğin cep telefonunuzda, mp3 çalarınızda da dinlemeniz mümkün ancak aup formatını dinlemek için mac dışında bir araç bulmak pek güç.

Eğer sadece aup olarak kayıt yapabiliyorsanız, google'da "aup mp3 converter" diye aratırsanız bu kayıtları mp3'e çeviren ücretsiz programlar bulabilirsiniz sanıyorum. Mp3 veya wma'ya çevrim yaptıktan sonra da şerhe yükleyebilirsiniz.
Old 08-09-2010, 15:14   #40
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Admin
aup uzantılı dosya kullanımı yaygın değil. Eğer şerhe bu uzantılı dosyaların eklenmesine izin verirsek dinlemek isteyen çok zorlanacaktır. Onun yerine sesi kaydeden üyelerimizin herkesin daha rahat erişebildiği wav, wma veya mp3 formatında kayıt yapmalarını rica ediyoruz. Bu dosyaları bilgisayarınızda dinlemenin ötesinde örneğin cep telefonunuzda, mp3 çalarınızda da dinlemeniz mümkün ancak aup formatını dinlemek için mac dışında bir araç bulmak pek güç.

Eğer sadece aup olarak kayıt yapabiliyorsanız, google'da "aup mp3 converter" diye aratırsanız bu kayıtları mp3'e çeviren ücretsiz programlar bulabilirsiniz sanıyorum. Mp3 veya wma'ya çevrim yaptıktan sonra da şerhe yükleyebilirsiniz.

Tamamdır, öyle yapayım.
Old 13-09-2010, 01:27   #41
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

Epeyce yol katedilmiş çalışmada...

Sn. Admin'e de bildirdiğim gibi 1 Eylül'den beri izinde ve tatildeyim. Bir kaç şehir dolaşma gerektiğinden THS'ye pek girememiştim.

Bir aksilik olmaz ise yarın İzmir'e doğru yola çıkıyorum. İcra ve İflas Kanunu'ndan başlamayı planlıyorum.

Saygılarımla...
Old 13-09-2010, 09:57   #42
Av.Nur Hayat BURAN

Merhaba,
Ben de aynı Özgür Bey gibi tatildeydim. Bu akşam yeniden başlayacağım inşallah çalışmalara. Ayrıca çalışmaya destek veren tüm meslektaşlara yeniden çok teşekkür ederim.
Old 16-09-2010, 14:15   #43
butterfly

Henüz taze bir stajyer olarak, işyerinde bu konuyla karşılaşıp gözlerimi yaşarttığınız için size teesüf eder, şakayı bir yana bırakıp her daim yardıma hazır olduğumu belirtirim. Nasıl yapacağımı ve neleri okuyacağımı söyleyin, yeter.

Saygılarımla.
Old 16-09-2010, 20:21   #44
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan beyzosh
Nasıl yapacağımı ve neleri okuyacağımı söyleyin, yeter.

Sayın Beyzosh,

Sitemizin şerh bölümüne girip okumak istediğiniz kanun maddesine geliniz. Önce ses kaydı eklenip eklenmediğini kontrol ediniz. Eklenmedi ise önce başlığını, madde numarasını ve maddeyi okuyup kaydediniz. Yapmış olduğunuz ses kaydına madde numarasını vererek kaydediniz. Örn: m.122 gibi. Sonra da şerh ekleme bölümüne tıklayınız. Ses kaydı ekleme seçeneğini tıklayıp ardından da ses dosyanız nerede ise onu bir e-postaya dosya ekler gibi ekleyiniz. İşte bu kadar basit... İyi çalışmalar diler katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim....
Old 21-09-2010, 08:45   #45
ElifŞimşek

Kendi payıma aldığım miras hukuku kısmını, işlerin yoğunluğu nedeniyle bir türlü okuyamamıştım. Nihayet dün başladım bi kısmını okudum. Şu bir kaç gün içerisinde kalan kısmı tamamlamayı düşünüyorum.
Yanlız madde eklerken, uzun maddeler konusunda bir sıkıntı var onu dile getirmek istedim. Uzun maddeleri okuyup kaydettim ancak yüklemeye geçince 2 MB den büyük dosyaları yükleyemeyeceğim uyarısını veriyor. Bu konuda benmi yanlışlık yapıyorum yoksa bi düzenleme mi yapılması gerek bilemedim. Çok fazlada anlamıyorum işin teknik boyutundan. Konuyla ilgilenen arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Old 21-09-2010, 08:56   #46
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Admin'in 36 nolu mesajında önerdiklerini denediniz mi?
Alıntı:

Programı kurup çalıştırdıktan sonra options/output file type/settings bölümüne girerek ayar çubuğunu "low quality"'ye getirseniz, programla kaydedeceğiniz dosyaların boyutu ciddi oranda küçülecektir.
Old 21-09-2010, 09:16   #47
ElifŞimşek

Sayın av-ufuk cevabınız için teşekkür ederim. Dikkatimden kaçmış sanırım o kısım. İndirip o şekilde deneyeceğim. Tekrar teşekkürler.
Old 21-09-2010, 09:40   #48
Admin

Projede çalışan üyelerimize fazlaca zahmet vermek istemiyorum ancak MÜMKÜN OLDUĞU VE VAKİT BULABİLDİKLERİ ÖLÇÜDE, oluşturdukları tüm ses dosyaları için bu boyut küçültme işlemini yapabilirlerse harika olur.

Bu metotlarla ses dosyasının boyutu 10 kata kadar küçültülebiliyor ve ses kalitesinde de belirgin bir fark olmuyor. Bu şekilde hem ses dosyalarının ihtiyaç duyanlarca indirilmesi ve kullanılması, hem de THS'de saklanması ve THS kaynaklarının kullanımı en verimli ve kullanışlı hale gelmiş oluyor.

Not: Bu arada ben de bir mevzuata ilişkin tüm ses dosyalarının tek tıkla bilgisayarınıza transfer edileceği özellik üzerinde çalışıyorum.
Old 21-09-2010, 10:06   #49
Av.Nur Hayat BURAN

Olumlu

Dün akşam kayıtlara devam ettim, bir süre sonra son eklenen şerhlere bir baktım ki ne göreyim; benimle beraber Elif Hanım ve Nevra Hanım da kayıt yapıyor, nasıl memnun oldum anlatamam.
Not: Tek tıkla indirme durumu çok faydalı olur Sayın Admin... Çabanız için teşekkürler...
Old 21-09-2010, 10:12   #50
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan alameti farika
Dün akşam kayıtlara devam ettim, bir süre sonra son eklenen şerhlere bir baktım ki ne göreyim; benimle beraber Elif Hanım ve Nevra Hanım da kayıt yapıyor, nasıl memnun oldum anlatamam.
Not: Tek tıkla indirme durumu çok faydalı olur Sayın Admin... Çabanız için teşekkürler...

Sayın alameti farika konuyu açarak bu projenin başlamasına yolu açan kişi sizsiniz. Biz nacizhane katkılarda bulunarak bu güzel işi tamamlamaya çalışıyoruz hepsi bu. Asıl teşekkürün büyüğünü size etmek gerek. Ve tabi bu projenin hayat bulması için gereken teknik düzenlemeyi yapan site görevlilerine de ayrıca teşekkürler.
Old 22-09-2010, 14:00   #51
ElifŞimşek

Tekrar merhabalar. Ya ben sayın admin'in önerdiği programı indirdim fakat ses dosyalarını küçültme işini beceremedim. Onu tam olarak nasıl yapıyoruz. Programda new record dediğim zamanda program otomatik kapanıyor. Record yapmıyor.
Old 22-09-2010, 15:23   #52
Admin

Alıntı:
Yazan elfokumus
Tekrar merhabalar. Ya ben sayın admin'in önerdiği programı indirdim fakat ses dosyalarını küçültme işini beceremedim. Onu tam olarak nasıl yapıyoruz. Programda new record dediğim zamanda program otomatik kapanıyor. Record yapmıyor.
Ben programın kullanılışında bir sorun yaşamıyorum. Sizdeki sorunun ne olduğunu tam bilemiyorum ancak başka alternatif bir program da kullanabilirsiniz dilerseniz.

Bu ses dosyalarını farklı formatlarda kaydeden ücretsiz bir program olabilir veya kaydedilmiş dosyaları yeniden işleyip onları küçülten bir program da olabilir. Windows'un varsayılan programının tek dezavantajı kaydederken ses kalitesini belirlemeye izin vermiyor, bu nedenle en yüksek kalitede ses dosyası ürettiği için dosya boyutları çok büyük oluyor.

Google da "free windows voice recorder" gibi bir anahtar kelime ile arama yaparsanız alternatif programlara erişebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 22-09-2010, 16:59   #53
ElifŞimşek

Yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Dediğiniz yolu izleyerek sorunu özmeye çalışacağım.
Old 23-09-2010, 16:13   #54
Admin

Eklenen ses dosyalarının mevzuat bazında toplu olarak listelenebileceği, ses dosyası olan/olmayan maddelerin görülebileceği ve tüm ses dosyalarının sıkıştırılmış ZIP dosyası olarak ziyaretçilerimizin bilgisayarlarına transfer edilebileceği bir arabirim yaptım.

Bu arabirime THS şerhi ana sayfasında, ekli ses dosyası olan mevzuatın yanındaki hoparlör simgesine (veya altındaki ses dosyaları bağlantısına) tıklayarak erişebilirsiniz.

Bu arabirim şimdilik test aşamasındadır bir süre kullanıp test edelim, eğer bir sorun bulamazsak siteye de genel duyuru yapabiliriz.

Not 1: Bir mevzuata yeni bir ses dosyası ilave ettiğinizde bu arabirimde de güncellemeyi hemen görebilirsiniz, ancak o mevzuattaki tüm ses dosyalarının bulunduğu ZIP dosyasının güncellemesi her gün 1 kez gece saat 3-4 arasındaki sistem tarafından otomatik yapılacaktır, bu nedenle eklediğiniz ses dosyasını ZIP dosyamız içinde ertesi sabaha kadar görememeniz normaldir. Lakin ertesi sabahta göremezseniz lütfen bana bilgi veriniz!

Not 2: Çok fazla ses dosyası olan uzun kanunların ZIP dosyaları da oldukça büyüktür, bilgisayarınıza transferi zaman alabilir, bilginize. Örneğin MK'nın şu ana kadar %36'sı seslendirildi ancak sıkıştırılmış dosyanın boyutu şimdiden 150 Mb. geçti. Bu boyutu küçültmenin tek çaresi ses dosyalarını daha düşük kalitede (yani dosya boyutları da küçük olacak şekilde) kaydetmek, bunun dışında bir çaremiz maalesef bulunmuyor.
Old 23-09-2010, 17:27   #55
Av.Nur Hayat BURAN

Sayın Admin, Size çok çok teşekkür ederim. Kayıtlara toplu halde ulaşılması çok iyi olmuş bence.

Ben biraz dinleme fırsatı buldum. Ancak fark ettim ki, ses düzeylerimiz hep çok düşük. Benim de öyle. Kayıt yaparken ses düzeyini arttırıp kaydedersek daha verimli olur diye düşünüyor herkese kolaylıklar diliyorum...
Old 24-09-2010, 08:33   #56
ElifŞimşek

Bende ses patlaması olmasın diye çok yüksek sesle kaydetmedim ama sayın alemeti farika benim kayıtlarımı dinleme fırsatınız oldu mu? Eğer ses düzeyleri çok azsa daha da yükselterek kaydedebilirim.
Old 24-09-2010, 09:12   #57
butterfly

Çevremde böyle bir projeye dahil olmak isteyen ancak işin teknik kısmından anlamayan insanlar var. Keşke site yöneticileri bizi yönlendirseler de, işleri başlarından aşkın da olsa bu şekilde bir gönüllü proje işinde mesela bir kişi yetkilendirilse ve kaydedilenler email yoluyla onlara yollanıp siteye yüklemeleri yine onlar yapsa. Zor bir şey mi istiyorum bilmiyorum ama en azından bu şekilde daha çok gönüllüye ulaşılabilir diye düşünüyorum. Kendi yapabilen yine yapsın ancak yapamayanlar için böyle bir öneri de benden.
Old 24-09-2010, 14:12   #58
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Sayın Admin, Size çok çok teşekkür ederim. Kayıtlara toplu halde ulaşılması çok iyi olmuş bence.

Ben biraz dinleme fırsatı buldum. Ancak fark ettim ki, ses düzeylerimiz hep çok düşük. Benim de öyle. Kayıt yaparken ses düzeyini arttırıp kaydedersek daha verimli olur diye düşünüyor herkese kolaylıklar diliyorum...

Ben hep en yüksek seste kayıt yaptım fakat ona rağmen bu şekilde oldu. Başka bir yolu var mıdır?
Old 24-09-2010, 14:27   #59
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Ben hep en yüksek seste kayıt yaptım fakat ona rağmen bu şekilde oldu.
Ona rağmen değil, o yüzden sanıyorum. Sesi ortaya ayarlayıp denerseniz dinlerken daha yüksek çıkabilir.
Old 24-09-2010, 14:36   #60
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Admin
Ona rağmen değil, o yüzden sanıyorum. Sesi ortaya ayarlayıp denerseniz dinlerken daha yüksek çıkabilir.

Pekâlâ!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi